Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 15.09.2014

Za nami kolejny deszczowy tydzień tego lata. Pogoda pokrzyżowała plany turystom, którzy we wrześniu dość licznie odwiedzają Tatry. Opady deszczu, a w efekcie śliskie skały, były przyczyną poślizgnięć, upadków, potłuczeń i kontuzji. Ratownicy mieli sporo pracy.


Poniedziałek, 8.09

O godz. 12.50 do TOPR-u zadzwoniła turystka informując, że wraz z kolegą są na szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Przed chwila jej towarzysz doznał bolesnego urazu kolana. Nie zdoła dalej samodzielnie się poruszać. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, ranny został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.
Po godz. 15 z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala 27-letnią olsztyniankę, która w wyniku upadku doznała urazu stawu skokowego.
Po godz. 19 z Hali Kondratowej przewieziono do szpitala 60-letnią turystkę z Lublina skarżącą się na problemy kariologiczne.

Wtorek, 9.09

Po godz. 15 z Kalatówek do szpitala przewieziono 26-letniego turystę, który doznał ataku padaczki.
Tuż przed 15 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Morskim Okiem a Czarnym Stawem znajduje się 23-letnia turystka, która doznała bolesnego urazu stawu skokowego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po zaopatrzeniu ranna w uprzęży ewakuacyjnej została windą wciągnięta na pokład śmigłowca, który następnie poleciał pod Rysy, gdzie powyżej Buli pod Rysami  na pomoc oczekiwał 28-letni  turysta z Kalisza, który prawdopodobnie zerwał mięsień czterogłowy i nie był w stanie dalej schodzić. Ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Ze względu na pogorszenie pogody śmigłowiec musiał pilnie odlecieć do Zakopanego. Kolejne próby podlotu nie powiodły się. Wobec tego ośmioosobowa ekipa ratowników wyruszyła, aby pomóc poszkodowanemu w klasyczny sposób. Po dotarciu na miejsce włożono go do noszy francuskich i po 22 zniesiono do Morskiego Oka, skąd karetką pogotowia został przewieziony do szpitala.

Środa, 10.09

Po godz. 14 ze schroniska na Ornaku przewieziono do szpitala 56-letnią turystkę z Wodzisławia Śląskiego, która doznała bolesnego urazu stawu skokowego.
Po godz. 19 powiadomiono TOPR, że na szlaku z Ciemniaka na Zahradziska, powyżej Pieca znajduje się 58-letni niemiecki turysta, który ma problemy z poruszaniem się. W tamten rejon wyruszyła 10-osobowa ekipa ratowników. Turystę w noszach Konga zniesiono na Zahradziska i dalej samochodem przewieziono do szpitala. Wyprawę ratunkową zakończono o godz. 23.30. Okazało się, że turysta cierpi na epilepsję, jest osłabiony, a tak długa trasa była ponad jego siły.

Czwartek, 11.09

O godz. 20.13 do TOPR  dotarła wiadomość, że podczas zejścia z Krzyżnego do Stawów, zgubił szlak, wszedł w eksponowany teren, skąd nie miał odwrotu turysta. Ratownicy pełniący dyżur w Stawach dostrzegli go na progu żlebu spadającego z Krzyżnego do Dol. Roztoki. O godz. 21.37. doszli do turysty, asekurując wyprowadzili go na szlak  i przed 23-cią doprowadzili do schroniska w Stawach. Turysta może mówić o szczęściu, że nie zrobił  jednego kroku za dużo.

Piątek 12.09.

Po godz. 12 z  Doliny Jaworzynki do szpitala przewieziono  22-letniego turystę z Grywałdu, który tak źle się poczuł, że nie był w stanie samodzielnie dojść do Kuźnic.
Po 14 ze szlaku od Tamy na Nosal sprowadzono i przewieziono do szpitala  66-letniego turystę,  z Nowego Dworu Mazowieckiego, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał ran głowy.
Po 15.40 z Kondrackiej Przełęczy  Wyżniej przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał bolesnego urazu kolana.
Po godz. 19 z Doliny Roztoki na Wodogrzmoty przewieziono quadem i dalej samochodem  42-letniego turystę z Głogowa, który wędrując z Doliny Pięciu Stawów doznał bolesnego urazu  stawu skokowego.

Sobota, 13.09

Po godz. 13 z Doliny Roztoki do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, skarżącą się na silne dolegliwości sercowe.
O godz. 13.45 do TOPR-u zadzwonił turysta informując, że w rejonie Buli pod Rysami spotkał pijanego „turystę”, który ma problemy z poruszaniem się, a idzie na Rysy. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się na Buli pod Rysami. Nie natrafiono na nietrzeźwego.
Po godz. 16 z rejonu Mostka na szlaku na Gubałówkę do oczekującej przy dolnej stacji kolejki karetki przetransportowano 56-letnią turystkę z Krakowa, która  upadając doznała bolesnego urazu nogi.
O godz. 18.40 do TOPR-u zadzwonili taternicy wspinający się drogą Strumiłły na zachodniej ścianie Kościelca informując, że przetarła im się lina asekuracyjna. Są w eksponowanym  miejscu, boją się kontynuować wspinania bez asekuracji.  Z pomocą pospieszyli ratownicy dyżurujący w Murowańcu. Tuż przed 21 ratownicy dotarli nad oczekujących na pomoc. Asekurując wyciągnięto ich na grań  i tuż przed północą doprowadzono do schroniska.

Niedziela, 14.09

Po godz. 12 ze szlaku pomiędzy Wierchem Porońca a Rusinową Polaną przetransportowano do szpitala  27-letniego turystę z Łodzi, który chwilowo  stracił  przytomność. Jak się okazało turysta leczy się kardiologicznie i trasa wycieczki prawdopodobnie okazała się dla niego zbyt męcząca.
Na najbliższy tydzień synoptycy nie przewidują deszczu w Tatrach. Brzmi to jak bajka.  Oby prognoza wreszcie się sprawdziła. Na wszelki wypadek przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody.

                                                      Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł