Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Akademia Górska TOPR - Narciarstwo

„Narciarstwo” to drugi po „Burzach” film z profilaktycznej serii Akademia Górska TOPR. Tym razem ratownicy TOPR prezentują w przystępny sposób podstawowe zagadnienia związane z uprawianiem narciarstwa. Poczynając od krótkiego rysu historycznego rozwoju narciarstwa w rejonie Zakopanego, przez zasady przygotowania fizycznego do sezonu zimowego, wybór i serwisowanie sprzętu, do podstawowych zasad bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich. Przedstawiamy też krótką charakterystykę innych form narciarstwa niż popularne narciarstwo przywyciągowe; telemark, carving czy narciarstwo wysokogórskie zdobywają coraz większą popularność. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego opowiadają jakie zasady uprawiania narciarstwa obowiązuję na terenie TPN ze względu na nadrzędne zadanie jakim jest ochrony przyrody w Tatrach. Film został zrealizowany przy wsparciu operatora sieci PLUS, PZU i TPN.
Jeszcze tej zimy zrealizowany będzie kolejny film omawiający zagadnienia związane z zagrożeniem lawinowym. Jego upowszechnienie rozpocznie się przed kolejnym sezonem zimowym.

Zobacz film : https://youtu.be/g7AhAiJ2pNM

Czas: 124 min

Rozdziały:

Historia:
Przygotowanie Fizyczne
Jakie Narty Wybrać
Serwis Nart
Wybieramy buty
Serwis Butów i Regulacja Wiązań
Zachowanie na Stoku
Telemark i Carving
Narciarstwo Wysokogórskie
Narciarstwo a Ochrona Przyrody w TPN

W filmie udział wzięli: Andrzej Bargiel, Bogusława Chlipała, Bartek Gąsienica Józkowy, Tomasz Gąsienica Mikołajczyk, Tomasz Gąsienica Mracielnik, Piotr Konopka, Mieczysław Król Łęgowski, Tomasz Krzyżanowski, Jan Krzysztof jr., Adam Marasek, Andrzej Marasek, Andrzej Mikler, Paweł Nadybal, Tomasz Osuchowski, Tomasz Paturej, Mariusz Rogus, Piotr Sadowski, Paweł Skawiński, Stanisław Styrczula, Wojciech Szatkowski, Filip Zięba, Szymon Ziobrowski

Produkcja Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Producent wykonawczy Artica Production
Reżyseria Jerzy Porębski
Współpraca reżyserska Bartosz Iłowski
Scenariusz Jan Krzysztof
Montaż Janusz Jachu Dworzaczek, Bartosz Iłowski
Zdjęcia Janusz Jachu Dworzaczek
Udźwiękowienie Kamil Sajewicz, Jacek Szczepanek Stereotyp Studio
Postprodukcja KiwiFilm
Projekt graficzny okładki DVD Staszek Berbeka
Materiały archiwalne: Paweł Nadybal, Stanisław Styrczula, Jan Krzysztof jr Majesty Team, Krzysztof Starnawski, Muzeum Tatrzańskie i rodzina Dvoraków, Archiwum TOPR
Za pomoc dziękujemy:

Serwis Narciarski MONTANA "U Walusia" w Białce Tatrzańskiej

Intersport Polska S.A

Sport Electronic  
Tomasz Osuchowski
Ul.Zwierzyniecka 13 
34-500 Zakopane 
sportelectronic.pl
MONTANA Polska Serwisy Narciarskie montana-skiservice.pl
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Polskie Koleje Linowe
Prywatne Muzeum Narciarstwa Mieczysława Króla Łęgowskiego, Zakopane, ul. Bachledy 17a

Sponsorzy: PZU, Plus, TPN

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł