Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Ultramaraton tatrzański: na Wołowiec!

Ultramaraton tatrzański: na Wołowiec!

Wołowiec – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr. Na ten szczyt o wysokości 2064 m.n.p.m., poprowadzi trasa Ultramaratonu Tatrzańskiego, który odbędzie się 27 września. Dzień później, 28 września, na krótszej trasie, odbędzie się wyścig Tatrzańska Dziesiątka.  Obydwa biegi złożą się na Tatrzański Festiwal Biegowy. Są jeszcze wolne miejsca! Zapisy oraz szczegóły: www.tatrafestbieg.pl

Ultramaraton Tatrzański to indywidualny bieg górski rozgrywany na wyznaczonej trasie na dystansie zbliżonym ok. 48 km i z łącznym przewyższeniem ok. 1746 m. Trasa Ultramaratonu Tatrzańskiego prowadzi kamienistymi szlakami górskimi, drogami polnymi, leśnymi ścieżkami oraz w niewielkiej części po asfalcie. Pierwsza część biegu przebiegać będzie przez Pogórze Gubałowskie, druga poprowadzi przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Punkt startu znajduje się na w Parku Miejskim w centrum Zakopanego. Trasa prowadzi Krupówkami, a następnie czarnym szlakiem na szczyt Gubałówki. Stamtąd przebiega czerwonym szlakiem na Butorowy Wierch, po czym sprowadza szlakiem zielonym do Kir. Następnie za zielonymi znakami doprowadza kolejno do Polany Huciska i Polany Chochołowskiej. Przy schronisku następuje zmiana koloru szlaku na żółty, prowadzący na szczyt Grzesia. Na grani trasa biegnie szlakiem niebieskim aż do Wołowca, skąd następuje odwrót i w dalszej kolejności zbieg z przełęczy Zawracie zielonym szlakiem i dnem Doliny Chochołowskiej z powrotem do Kir. Stamtąd Drogą pod Reglami (czarny szlak) doprowadza do wylotu Doliny Białego, by ulicą Grunwaldzką dotrzeć do mety w Parku Miejskim. Organizator przewidział na trasie 6 punktów odżywczych.
Tatrzańska Dziesiątka to bieg, którego trasa wiedzie szlakami Pogórza Gubałowskiego. Dystans 10 km, przewyższenie 400 m. Przewyższenie tej trasy wynosi około 400 m. Miejsce startu znajduje się przy dolnej stacji wyciągu na Harendzie. Trasa wyprowadza na grzbiet Pasma Gubałowskiego, by następnie czerwonym szlakiem osiągnąć Butorowy Wierch. Tam następuje zwrot, a potem zbieg żółtym szlakiem do centrum miasta. Spod Targu pod Gubałówką Krupówkami doprowadza do mety w Parku Miejskim. Trudności: znaczne przewyższenia, zmienna pogoda. Start około 10:0

Ci, którzy nie wyruszą na trasę, a będą chcieli pogłębić swoją wiedzę na temat biegania i zdrowego stylu życia, organizatorzy zapraszają na warsztaty. W programie m.in. joga dla biegaczy, dieta biegacza, regeneracja, skuteczny trening, odzież do biegania, zawody biegowe dla najmłodszych.

Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim i Klub Wysokogórski w Zakopanem. Współpraca i realizacja: MOSIR Zakopane, TOPR, TPN, PKL, Stacja Narciarska Harenda. Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopanego Pan Janusz Majcher, Główny partner sprzętowy: Dynafit. Sponsoring: Oshee, Piekarnia Gałuszka
 Zapisy oraz szczegóły: www.tatrafestbieg.pl

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł