Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 20.10.2014

Za nami kolejny jesienny tydzień, pełen zmiennej pogody. Było słońce, halny, deszcz, a w wyższych partiach Tatr śnieg. Taka pogodowa huśtawka niezbyt sprzyjała turystom, których więcej pojawiło się na tatrzańskich szlakach dopiero w weekend. Tydzień minął ratownikom w miarę spokojnie.


Czwartek, 16.10

O 15.48 ratownicy GP GOPR-u poprosili o przylot śmigłowca w rejon Krościenka, gdzie w czasie prac leśnych 33-letni mieszkaniec Sromowiec Wyżnich został przygnieciony przez drzewo.  Ratownicy TOPR-u po przylocie w rejon wypadku ze względu na gęsty las desantowali się około 500 m od miejsca zdarzenia. Poszkodowany mężczyzna doznał urazu kręgosłupa (niedowład nóg) i żeber. Po założeniu kołnierza ortopedycznego ranny został umieszczony na desce ortopedycznej i włożony do noszy francuskich. Następnie wraz z ratownikiem został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca. Ze względu na stan poszkodowanego konieczny był transport śmigłowcem do specjalistycznego szpitala w Krakowie.

Piątek, 17.10

O godz. 16.40 do TOPR-u dotarła informacja, że w górnej części szlaku z Hali Gąsienicowej na Zawrat (około 100 m poniżej przełęczy) utknęła dwójka turystów. Są zmarznięci i przemoczeni (niżej padał deszcz, wyżej śnieg). Szlak jest zalodzony, a oni boją się ruszyć, potrzebna jest więc pomoc. Z centrali na Halę Gąsienicową i dalej w kierunku Zawratu wyruszyła 3-osobowa ekipa ratowników. O godz. 19.30 dotarli oni do oczekujących na pomoc turystów. Po ogrzaniu, asekurując wyprowadzono ich na Zawrat, a stamtąd  o godz. 22.40 doprowadzono do schroniska w Pięciu Stawach. Nikt rozsądny w takich warunkach nie powinien wychodzić na ten trudny szlak. Jak się okazało, turyści wyruszyli z Hali do Stawów w 3-osobowym składzie. Jeden z nich, nie czekając na kolegów, pomknął przodem do Stawów, pozostawiając słabszą dwójkę  w trudnych warunkach na szlaku. Na dodatek jeden ze sprowadzanych turystów był pierwszy raz w Tatrach.

Sobota, 19.10

Przed godz. 17 na prośbę CPR-u śmigłowiec Sokół brał udział w likwidacji wypadku samochodowego, do jakiego doszło w Leśnicy. Ranna kobieta, która w wypadku doznała poważnych urazów została śmigłowcem przetransportowana do zakopiańskiego szpitala.
Po godz. 17 z Hali Gąsienicowej zwieziono do Zakopanego 83-letnią turystkę z Oświęcimia, którą tak zmogły trudy wycieczki, że o własnych siłach nie była w stanie powrócić do miejsca zamieszkania.
Po godz. 18 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Przeł. między Kopami do Dol. Jaworzynki osłabła 72-letnia turystka z Radlina. Nie jest w stanie kontynuować zejścia.  Z pomocą pospieszyła 6-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce ratownicy sprowadzili turystkę do Doliny Jaworzynki, skąd samochodem zawieziono ją do wynajmowanej kwatery.  

Na najbliższe dni zapowiada się koniec jesieni. Od środy w Tatrach ma sypać śnieg i to dość intensywnie. Opady mogą  dosięgnąć Zakopanego, dlatego do końca tygodnia nie polecamy wyjścia na wyżej położone szlaki. Najwyższa pora wyciągnąć z szafy czapki, rękawiczki, puchówki i ciepłe buty. Narciarze muszą być jeszcze spokojni. Mimo opadu nie będzie warunków do pierwszych szusów.
                                                                           Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł