Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
70 ROCZNICA WYPRAWY PO PARTYZANTÓW W REJON SALATYNA

W dniach 11-12 lutego 1945 roku TOPR pod kierownictwem Zbigniewa Korosadowicza przeprowadziło jedną z najtrudniejszych w swej historii wyprawę ratunkową. Poza linię frontu by uratować oczekujących na pomoc w szpitalu polowym na stokach Salatyna czterech rannych rosyjskich partyzantów. W polowym szpitalu oczekiwali na pomoc także dalsi trzej zdrowi partyzanci i dwie pielęgniarki.

W 14-osobowej wyprawie ratunkowej brali udział: Zbigniew Korosadowicz – kierownik, Stanisław Marusarz, Jakub Wawrytko, Wojciech Wawrytko, Stanisław Wawrytko, Marian Woyna – Orlewicz, Józef Faden, Marian Szeligiewicz, Stanisław Gąsienica – Byrcyn, Jan Ceberniak, Stanisław Majerczyk, Jan Gąsienica Tomków, Szymon Zarycki i Władysław Gąsienica.

Dla upamiętnienia tej ciężkiej wyprawy ratunkowej - jak co roku - w najbliższy weekend spotkamy się z ratownikami ze Słowacji na Grzesiu.

Na załączonych zdjęciach rozkaz Komendanta Milicji i uczestnicy wyprawy na zdjęciu z 1956 roku, oraz zapisy z Księgi Wypraw ratunkowych TOPR Więcej informacji można znaleźć:

Gazeta Krakowska - Akcja TOPR. Najtrudniejsza wyprawa naczelnika Korosadowicza

Tygodnik Podhalański - Ostatni z uczestników wyprawy ma Zwierówkę

 

>

 

 

 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł