Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 26.07.2015

Wakacje w pełni. W Zakopanem i na tatrzańskich szlakach tłumy turystów. W mijającym tygodniu ratownicy nie próżnowali. I tak:

Wtorek 21.07 Po godzinie 20 do dyżurki w schronisku w Dol. Pięciu Stawów zgłosiła się turystka z poważnym urazem kończyny dolnej. Turystkę po zaopatrzeniu urazu śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.


Środa 22.07. Po godzinie 15 do Centrali TOPR dociera telefonicznie zgłoszenie wypadku. W rejonie Herbacianej Przełęczy urazu stawu skokowego doznała turystka z Jarosławia. Ranną śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.  Jeszcze tego dnia TOPR udzielał dwukrotnie pomocy  w Dol. Pięciu Stawów. Pomocy ratowników potrzebowali turystka z Łodzi – uraz stawu skokowego i ośmioletni chłopczyk – uraz po upadku z wysokości w rejonie Świstówki Roztockiej. W obu przypadkach do transportu ratowanych wykorzystany został śmigłowiec.

Czwartek 23.07. Ratownicy pomagali turystom w Dol. Suchej Wody – silne zatrucie pokarmowe, na Hali Gąsienicowej – uraz głowy po uderzeniu kamienia i na Kalatówkach – zadławienie u małego dziecka. Ratowani zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala. Tego samego dnia z rejonu Przeł. Między Kopami śmigłowcem przetransportowano do szpitala turystkę z poważnym złamaniem podudzia.

Piątek 24.07. Za pośrednictwem CPR Kraków TOPR  zostaje poinformowany o wypadku turystycznym z rejonu Herbacianej Przeł. Tam po kilkumetrowym upadku poważnego urazu kończyny dolnej doznał turysta z Grodziska Mazowieckiego.  Ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwalały na lot śmigłowca transport ratowanego musiał odbyć się w sposób tradycyjny. Ośmioosobowa grupa ratowników przy użyciu noszy francuskich zniosła poszkodowanego na Halę Kondratową. Dalej poszkodowany samochodem został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Jeszcze tego dnia ratownicy udzielali pomocy turystce w Dol. Suchej Wody – uraz stawu skokowego. Ranna po zaopatrzeniu została przetransportowana do szpitala.

Sobota 25.07 przed godziną 6 ze schroniska w Dol.Chochołowskiej do szpitala przetransportowano młodego turystę z zatruciem pokarmowym.  W ciągu dnia ratownicy udzielali jeszcze pomocy  w Dol.Kościeliskiej – uraz nogi i w Dol.Jaworzynki – uraz stawu skokowego. 

W sobotnie popołudnie nad Tatrami przechodziły gwałtowne burze.  W  Centrali TOPR rozdzwoniły się telefony od turystów zaskoczonych tym zjawiskiem atmosferycznym.  Przemoczeni i przestraszeni amatorzy tatrzańskich wycieczek twierdzili, że nie są w stanie zejść o własnych siłach w bezpieczne miejsce. Każdorazowo ratownik dyżurny przekonywał niefrasobliwe ofiary załamania pogodowego aby jak najszybciej schodziły w kierunku dolin.

Niedziela 26.07 Ratownicy udzielali pomocy turystce w rejonie Przeł. Między Kopami, która doznała urazu stawu kolanowego. Ranną po zaopatrzeniu urazu ewakuowano do szpitala.

Drodzy turyści pamiętajcie!!! W górach pogoda zmienia się gwałtownie i nieprzewidywalnie. Planując tatrzańskie wycieczki warto zapoznać się z aktualną prognozą . Jeżeli prognozy są niekorzystne to plany wycieczek należy zmienić bądź też ich zaniechać!!! 
                                                                 Andrzej Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł