Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 23.08.2015

Za nami przedostatni wakacyjny tydzień, pełen pracy dla ratowników TOPR. Odwodnienia, zasłabnięcia, urazy stawów, pobłądzenia, to zdarzenia do których wyruszali codziennie ratownicy.


Poniedziałek 17.08.

12.02. powiadomienie o wypadku podczas zejścia z Kasprowego na Halę Gąsienicową. 25-letnia turystka doznała kontuzji nogi. Z Murowańca z pomocą pospieszył pełniący tam dyżur ratownik, a z Centrali do pomocy wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Ranną po zaopatrzeniu zniesiono w noszach do Murowańca i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

12.32. informacja o kontuzji nogi jakiej doznał na Ścieżce pod Reglami 78-letni turysta. Rannego po udzieleniu I pomocy samochodem przewieziono do szpitala.

Wtorek. 18.08.

O godz. 13.08 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Liliowego na Halę Gąsienicową kontuzji nogi doznała 40-letnia turystka. Z Murowańca  z pomocą pospieszył pełniący tam dyżur ratownik. Po zaopatrzeniu, doprowadził kontuzjowaną do schroniska, skąd samochodem została przewieziona do szpitala.

O godz. 14.25 powiadomiono Centralę TOPR, że na Przeł. Patyki ( Ścieżka nad Reglami) znajduje się 78-letnia turystka, która upadając doznała urazu ręki. Ranną po zaopatrzeniu sprowadzono na Kalatówki, skąd samochodem została przewieziona do szpitala.

Po godz. 15-tej informacja o kontuzjowanej turystce w Dol. Kondratowej. Z pomocą pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu zaopatrzeniu  ranną przetransportowano do szpitala.

Środa 19.08.

Po godz. 9-tej z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystę, który dnia poprzedniego w wyniku upadku na schodach schroniska, doznał urazu mięśnia nogi, uniemożliwiającego samodzielne poruszanie się.

Po godz. 15-tej z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala 35-letniego turystę, który doznał urazu nogi.

Po godz. 17-tej znad Czarnego Stawu nad M. Okiem przetransportowano śmigłowcem do szpitala odwodnionego i osłabionego turystę, który o własnych siłach nie był w stanie kontynuować zejścia do M. Oka.

Przed godz. 18-tą z Dol. Jaworzynki do szpitala przewieziono turystkę, która upadając doznała kontuzji ręki. Po godz. 19-tej z Dol. Roztoki przetransportowano na Wodogrzmoty i przekazano oczekującej tam karetce pogotowia turystkę z objawami silnego zatrucia pokarmowego i odwodnienia.

Po godz. 19-tej z rejonu Zmarzłej Przełęczy przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który upadając doznał bolesnego urazu barku.

Czwartek 20.08.

Po godz. 2-giej w nocy z taboriska na Szałasiskach przetransportowano do szpitala taternika z krwawiącą raną głowy, wymagającą szycia.

O godz.11.26 powiadomiono TOPR, że na Hali Gąsienicowej znajduje się turystka z bolesnym urazem ręki. Ranną samochodem przewieziono do szpitala.

W tym samym czasie druga ekipa ratowników z Wiktorówek przewiozła do szpitala 14-letnią turystkę, która zasłabła, prawdopodobnie w wyniku ataku astmy.

Po godz. 12-tej z Hali Pisanej do szpitala przewieziono turystkę z urazem nogi.

O godz. 12.52 powiadomiono Centralę TOPR, że pod Siklawą w Dol. Roztoki znajduje się starszy turysta, który chwilowo stracił przytomność, a po jej odzyskaniu trudno jest się z nim porozumieć. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu. Po udzieleniu I pomocy turysta wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Przed godz. 14-tą z Przeł. pod Kopą Kondracką  przetransportowano śmigłowcem do szpitala 61-letnią turystkę z poważnymi problemami kardiologicznymi.

Po godz. 14-tej z Rakonia przetransportowano śmigłowcem do szpitala, który w wyniku upadku złamał nogę. 

Po godz. 15-tej z 5-ciu Stawów śmigłowiec przetransportował do szpitala turystę z bolesnym urazem nogi.

O godz. 15.35 do TOPR zadzwonił turysta informując, że przed chwilą ze szlaku z Koziej Przeł. na Halę Gąsienicową  obsunęły się po stromych płytach dwie turystki. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Okazało się, że 18-letnia turystka w wyniku upadku doznała urazu głowy, i kończyn oraz mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu I pomocy ranną w noszach francuskich wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. W drugim locie do szpitala przewieziono drugą turystkę, która doznała niegroźnych otarć- jak się okazało matkę młodej turystki. Do zdarzenia doszło, gdyż turystki zgubiły szlak i weszły w eksponowany teren.

Po godz. 18-tej ze Świstówki Roztockiej przetransportowano do szpitala turystę, który doznał bolesnego urazu nogi.

O godz. 18.19 powiadomiono TOPR, że w rejonie Wodogrzmotów na drodze do M. Oka znajduje się starszy turysta, który ma problemy z oddychaniem i słabe tętno. Wystartował śmigłowiec. Po desancie w pobliżu miejsca zdarzenia ratownicy przystąpili do zawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, dzięki którym przywrócono podstawowe funkcje życiowe ratowanemu .Turystę przetransportowano do szpitala , gdzie na lądowisku został przekazany załodze karetki. Niestety wkrótce lekarz stwierdził zgon turysty.

Piątek 21.08.

O godz. 10.58 powiadomiono TOPR, że w Dol. Roztoki na szlaku do 5-ciu Stawów znajduje się 30-letni turysta po utracie przytomności. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Gdy dotarli do turysty, ten odmówił pomocy i transportu do szpitala. Wobec tego ratownicy powrócili do Zakopanego.

Po godz. 13.20 powiadomiono TOPR , że w rejonie Karbu  obsunęła się ze szlaku turystka. W wyniku upadku doznała ran głowy, otarć i potłuczeń. Ranną po udzieleniu I pomocy bezpośrednio z miejsca wypadku śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 15-tej powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Kasprowego do Murowańca zasłabła 27-letnia turystka. Z pomocą pospieszył pełniący tam dyżur ratownik. Po udzieleniu I pomocy sprowadził turystkę do schroniska, skąd samochodem została przewieziona do szpitala.

Po godz. 17-tej z Ornaku do szpitala przewieziono turystę z urazem nogi.

Po godz. 18-tej z Gubałówki do szpitala przetransportowano turystkę, która upadając doznała głębokiej  ciętej rany nogi.

W tym samym czasie z Dol. Jaworzynki przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała ataku padaczki.

Sobota 22.08.

Po godz. 12-tej ze szlaku z Kuźnic na Kasprowy przetransportowano samochodem 53-letniego turystę po ataku padaczki.

O godz. 12.53. powiadomiono ratowników, że podczas zejścia z Kasprowego na Halę Gąsienicową upadł doznając ran głowy i urazu ręki 60-cio letni turysta. Z pomocą pospieszył ratownik będący na Kasprowym. Po udzieleniu I pomocy wyprowadził turystę na Kasprowy, skąd kolejką został zwieziony do Kuźnic i przekazany karetce pogotowia.

Po godz. 15-tej z Dol. Kondratowej do Zakopanego przewieziono turystę, którego tak zmogły trudy wycieczki, ze nie był w stanie o własnych siłach dojść do Kuźnic.

Przed godz. 18-tą z Dol. Kościeliskiej do szpitala przewieziono turystkę, która podczas zejścia z Jaskini Mroźnej doznała urazu nogi.

Po godz. 19-tej z Dol. Roztoki przewieziono do Zakopanego turystę, któremu skurcze nóg nie pozwoliły na samodzielne zejście.

Po godz. 21-szej z Hali Gąsienicowej do Zakopanego zwieziono turystów, którzy tak osłabli, że nie byli w stanie o własnych siłach dotrzeć do miejsca zamieszkania.

Niedziela 23.08.

O godz. 11.15. do TOPR zadzwonili turyści informując, że idąc Żlebem Kulczyńskiego zgubili szlak, weszli w eksponowany teren, w miejsce, z którego boją się ruszyć. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy dostrzegli turystów w Rysie Zaruskiego. Po desancie  dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnych, asekurując, ratownicy wyprowadzili dwoje turystów w dogodne do podebrania przez śmigłowiec miejsce. Turyści zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

Do podobnego zdarzenia doszło po godz. 13-tej w rejonie Skrajnego Granata, gdzie w eksponowanym terenie utknął turysta. I tym razem z wykorzystaniem śmigłowca turysta został wybawiony z opresji i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień ,poza wtorkiem, przewidywana jest słoneczna pogoda. Ma być ciepło. Tak więc dalej będą dobre warunki do górskich wędrówek a na szlakach   będzie luźniej bo większość turystów wkrótce opuści Tatry  by przygotować swoje dzieci do pójścia do szkoły.

                                                                         Adam Marasek

 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł