Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 21.09.2015

W minionym tygodniu, korzystając z dobrej (do weekendu) pogody, po tatrzańskich szlakach wędrowało wielu turystów. Dopiero weekendowe ochłodzenie i dość intensywne opady deszczu wypędziły ich z Tatr. Urazy stawów, upadki, potłuczenia i zatrucia pokarmowe to zdarzenia, do których wzywano ratowników.


Poniedziałek, 14.09.

Po godz. 10 ze schroniska w Dolinie Chochołowskiej przewieziono na Huciska oparzonego 5-letniego chłopca i tam przekazano go załodze karetki pogotowia.

Po godz. 12 z Doliny Kościeliskiej przewieziono do szpitala turystkę, która poważnie zasłabła.

Z Hali Gąsienicowej do szpitala dwukrotnie przewożono turystów, którzy wędrując w tamtym rejonie doznali urazów stawów.

W nocy z 14 na 15.09 na prośbę pogotowia i policji terenowym Land Roverem przewieziono w rejon Zgorzeliska-Stasikówki policjantów i załogę karetki do domostwa, w którym agresywny 78-letni mężczyzna groził niebezpiecznym narzędziem swoim najbliższym.

Wtorek, 15.09.

Po godz. 9 z Ornaku przetransportowano do szpitala turystę z objawami silnego zatrucia pokarmowego i odwodnienia.

Po godz. 13 z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala turystkę z urazem stawu skokowego.

Środa, 16.09.

Po godz. 10 z Hali Gąsienicowej przewieziono do Zakopanego turystkę z urazem stawu skokowego.

Po godz. 13 z Murowańca do szpitala przewieziono turystkę, która na szlaku nad Czarny Staw upadła doznając ran głowy. Tym samym transportem zabrano do szpitala turystę z urazem nogi.

O godz. 15.59 dwoje turystów powiadomiło TOPR, że zgubili szlak między Kończystym a Starorobociańskim Wierchem. Dzięki aplikacji „Na ratunek” udało się naprowadzić turystów na szlak.

Po godz. 17 z Murowańca przewieziono do szpitala turystę z objawami zatrucia pokarmowego.

Czwartek, 17.09.

O godz. 14.05 powiadomiono ratowników, że na Ścieżce nad Reglami znajduje się turystka z urazem stawu skokowego. Nie da rady zejść o własnych siłach. Z pomocą pospieszyła 5-osobowa ekipa ratowników.  Po dotarciu na miejsce udzielono rannej pomocy. W noszach Konga zniesiono ranną kobietę do wylotu  Doliny Białego i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

W czasie działań w Dolinie Białego do TOPR-u dotarła informacja, że na szlaku ze Stawów do Morskiego Oka przez Świstówkę upadła turystka i straciła przytomność. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Po godz. 19 z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala turystę, który po przejściu Orlej Perci tak osłabł, że nie był w stanie zejść do Kuźnic.

Piątek, 18.09.

Po godz. 14 z Doliny Kościeliskiej przetransportowano do szpitala turystę, który podczas zejścia z Jaskini Mroźnej doznał urazu nogi. 

Po godz. 15 z Doliny Chochołowskiej przewieziono do szpitala młodego turystę z urazem nogi.

Po godz. 19 z Doliny Pięciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który wędrując w tamtym rejonie doznał urazu nogi.

Sobota, 19.09.

Po godz. 17 z Hali Gąsienicowej na Brzeziny przetransportowano turystkę z urazem nogi.

Niedziela, 20.09.

Po godz. 13 z Doliny Strążyskiej przewieziono do szpitala turystę, który upadając doznał ran głowy.

Po deszczowym weekendzie ma być kilka słonecznych dni, a pod koniec tygodnia należy się spodziewać ponownie opadów. Ma być dość chłodno. Dni są coraz chłodniejsze i krótsze, więc do plecaka należy zabrać czołówkę, rękawiczki, czapkę i polar.
 
                                                               Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł