Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 30.11.2015

Za nami listopad, który na Podhalu żegnamy w późnojesiennej, a w Tatrach w zimowej aurze. Koniec minionego tygodnia dał nam przedsmak zimy. Ujemne temperatury  pozwoliły na śnieżenie tras narciarskich. W sobotę na Bani w Białce Tatrzańskiej ruszył pierwszy wyciąg, który wśród narciarzy chcących rozpocząć sezon cieszył się sporym powodzeniem.
Ratownicy nie mieli za wiele pracy, dopiero w weekend doszło do kilku interwencji.


Piątek, 27.11.

O godz. 15.32 za pomocą aplikacji „Na ratunek” do TOPR-u dotarła informacja, że na niebieskim szlaku z Hali Gąsienicowej do Kuźnic, poniżej Boczania, znajduje się turystka, która doznała bolesnego urazu kolana. Potrzebna pomoc. Z Centrali quadem w tamten rejon wyruszyła dwójka ratowników. Po dotarciu na miejsce opatrzono ranną, zwieziono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 22.05 zatelefonowano ze schroniska w Roztoce informując, że 25-letni turysta z Nowego Dworu Mazowieckiego miał rano opuścić schronisko. Opuścił je przez okno, zamykając od wewnątrz drzwi do pokoju na klucz. W pokoju pozostawił swoje rzeczy. Sprawdzono okoliczne schroniska, szpital, policję. Poszukiwany nigdzie się nie pojawił.

Sobota, 28.11 

W sobotę nawiązano kontakt z rodziną. Poszukiwany nie pojawił się w domu. Poproszono policję  o namierzenie jego telefonu komórkowego. Ostatnie logowanie, z rejonu Wodogrzmotów,  miało miejsce przed opuszczeniem schroniska w Roztoce. Siostra poszukiwanego poinformowała, że tydzień wcześniej jej brat wybierał się na Rysy, ale ze względu na warunki nie doszedł na szczyt. Może tym razem się tam udał? Ponieważ tego dnia na Rysy wszedł jeden z ratowników, który nie widział na szlaku żadnych śladów, więc ten trop okazał się niewłaściwy. Za zgodą rodziny umieszczono w Internecie informacje poszukiwanym turyście i jego zdjęcie. Nawiązano kontakt z kolegą mężczyzny, z którym byli razem w ubiegłym tygodniu na wycieczce na Rysy. Ten nie miał żadnych informacji o górskich planach poszukiwanego Michała K.  Sprawdzono schroniska po stronie słowackiej. Tam też nie pojawił się zaginiony Polak.

Po godz. 14 ze schroniska na Ornaku przewieziono do szpitala turystę z urazem stawu skokowego.

Niedziela, 29.11.

Na poszukiwania w rejon Roztoki, Rusinowej Polany i okolicznych szlaków wyruszyła ekipa ratowników. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

W Tatrach zima. Z początkiem tygodnia przewidywane są opady śniegu powiązane z silnym wiatrem. Szlaki są zasypane, a miejscami zalodzone. Należy liczyć się z zagrożeniem lawinowym, tym bardziej, że od czwartku przewidywany jest wzrost temperatury, co może zdestabilizować pokrywę śnieżną. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualne warunki, jakie panują w Tatrach.

                                                                   Adam Marasek 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł