Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 14.03. 2016

Mija  połowa marca a śnieżnej zimy dalej nie widać.  W minionym tygodniu na Podhalu padał deszcz a w Tatrach od 1300 m npm w niewielkich ilościach śnieg. Słońce przesłoniły chmury i gęsta mgła , która utrudniała orientację zarówno narciarzom jak i turystom.

Poniedziałek 8.03.

Po godz. 16-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, ze we mgle zgubił się w Dol. Pańszczycy. Poproszono go by po własnych śladach starał się wrócić na Halę Gąsienicową. Naprzeciw turyście z Murowańca wyruszyło do Pańszczycy 3 ratowników.  Ratownicy napotkali turystę i przed 19-tą dotarli z nim do schroniska.

Piątek 11.03.

Po godz. 15-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono turystę, który upadając doznał bolesnego urazu barku.

Sobota 12.03.

O godz. 19.20 do TOPR zadzwonili turyści schodzący ze Świnicy w kierunku Zawratu, informując, ze zgubili szlak we mgle, nie wiedzą gdzie są. Turyści podali swoje namiary GPS. Dzięki temu udało się ich naprowadzić na szlak. Około 20.30 turyści dotarli na Zawrat i rozpoczęli zejście na Halę Gąsienicową.

Do podobnego zdarzenia doszło w rejonie Kazalnicy. Gdzie po skończonej wspinaczce taternicy nie mogli odnaleźć szlaku zejściowego. Taternicy postanowili po założeniu stanowiska, zjechać do Bandziocha i tam dzięki aplikacji „ Na ratunek „ naprowadzono ich na szlak prowadzący do Czarnego Stawu.

Niedziela 13.03.

Po godz. 15.30 do TOPR zadzwonili taternicy , którzy po ukończeniu drogi Korosadowicza na Kazalnicy mieli problemy z odnalezieniem we mgle szlaku zejściowego. I tym razem dzięki aplikacji „ Na ratunek” taternicy trafili na szlak.

Po godz. 17-tej z Murowańca do szpitala przewieziono turystę, który po upadku doznał urazu klatki piersiowej.

Na najbliższy tydzień przewidywane są w pierwszych dniach opady śniegu a potem na niebie pojawi się długo nie widziane słońce. W Tatrach ma być dość chłodno. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego.

                                              

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł