Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 26.06.2016

Za nami tydzień  zmiennej, czerwcowej pogody. Ciepło, pod koniec tygodnia wręcz gorąco, do tego okresowe opady deszczu i burze. Taka pogoda nie sprzyjała turystom, już dość licznie wędrującym po tatrzańskich szlakach. Początek lata i  niestety już wypadek śmiertelny.

Wtorek 21.06.

Po godz.13-tej z 5-ciu Stawów do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, która na trawersie pod Kopą, niedaleka schroniska doznała urazu nogi

O godz. 15.34 do TOPR dotarła informacja, że pod Czerwoną Przeł. turystka złamała nogę.  Z Centrali z pomocą pospieszyła 8-mio osobowa grupa ratowników. O 16.48 ratownicy dotarli do poszkodowanej. Po udzieleniu I pomocy, turystkę  włożono do noszy i zniesiono do Dol. Strążyskiej, skąd samochodem przewieziono ją do szpitala.


Środa 22.06.

O godz. 13.36 za pośrednictwem CPR powiadomiono TOPR, że  ze szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem, z rejonu Niebieskiej Turni, spadł do Dol. pod Kołem jakiś człowiek. Powiadamiający o zdarzeniu, będący w pobliżu turyści przekazali, że z ich pozycji nie widać dokąd spadł człowiek. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy dostrzegli leżącego mężczyznę, w górnej części Dol. pod Kołem. Po desancie w pobliżu miejsca zdarzenia i po dojściu na miejsce stwierdzili, że turysta w wyniku upadku z wysokości doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Po załatwieniu stosownej zgody, zwłoki 65-letniegu turysty śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego. Ponieważ turysta wędrował sam, nie wiadomo, czy przyczyną upadku było poślizgnięcie, utrata równowagi czy może zawał serca.

Po godz. 21-szej z rejonu Wodogrzotów przetransportowano do szpitala, turystę z bolesnym urazem stawu skokowego.

Czwartek 23.06.

Po godz. 15-tej ze szlaku pomiędzy Stawami a Świstówką Roztocką, przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która doznała urazu nogi nie pozwalającego na dalsze samodzielne zejście  do M. Oka.

O godz. 15.09. do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z matką wędrując po Orlej Perci dotarli na Kozie Czuby. Matka doznała blokady psychomotorycznej, nie jest w stanie iść dalej. Potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turystów. Założono im uprzęże ewakuacyjne, w których dźwigiem pokładowym zostali wraz z ratownikami  wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Piątek 24.06.

Po godz. 10-tej z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala turystkę, która wędrując w tamtym rejonie doznała urazu nogi.

Sobota. 25.06.

Po godz. 9-tej ze schroniska na Ornaku przewieziono do szpitala turystę, który dnia poprzedniego doznał urazu nogi.

O godz. 16.38 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na wierzchołku Świnicy. Doznał urazu kolana. Nie jest w stanie zejść o własnych siłach. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się na wierzchołku.  Założono turyście uprząż ewakuacyjną, w której wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. W niektóre dni będą opady i burze na przemian z przejaśnieniami. Pod koniec tygodnia synoptycy przewidują znaczącą poprawę pogody. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i do niej planować wycieczki.

                                                                            Adam Marasek   

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł