Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 24.07.2016

Miniony tydzień dla ratowników tatrzańskich okazał się bardzo pracowity. Doszło do dużej liczby poważnych wypadków i niestety do kolejnego wypadku śmiertelnego.

Poniedziałek 18.07

W godzinach przedpołudniowych ratownicy interweniowali  w Dol. Roztoki. Pomocy potrzebował turysta z Gdańska, którego zmogły trudy wycieczki. Turystę ewakuowano przy pomocy quada na Palenicę Białczańską, gdzie został przekazany załodze karetki PRM.

Wtorek 19.07

Godz.14:32  telefon od przerażonych turystów z rejonu Zawratu. Ze względu na gwałtowne załamanie pogody nie są w stanie dalej kontynuować wycieczki, proszą o pomoc. Po chwili kolejny telefon od następnej grupy turystów, również spod Zawratu. Niekorzystna aura uniemożliwia im zejście. Z Murowańca w kierunku Zawratu wychodzi ratownik dyżurny. Po godzinie 16 dociera do przestraszonych i przemokniętych turystów a następnie sprowadza ich na Halę Gąsienicową. Godz.15:35 CPR Kraków powiadamia ratowników o wypadku turystycznym w Dol.Kościeliskiej. Poważnemu urazowi kręgosłupa odcinka szyjnego uległ 17-latek z Francji. Uraz okazał się na tyle poważny ,że koniecznym była ewakuacja turysty na pokładzie śmigłowca. Wieczorem z Dol.Chochołowskiej ratownicy przetransportowali do zakopiańskiego szpitala turystę z kontuzją stawu kolanowego.

Środa 20.07

Godz.15:32 telefoniczne zgłoszenie wypadku z rejonu Przeł. Między Kopami. W wyniku upadku poważnych potłuczeń doznała turystka z  Bydgoszczy. Ranną po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowano do zakopiańskiego szpitala. Po godz.21 zgłoszenie ze schroniska w Pięciu Stawach. Zgłoszenie dotyczy hipoglikemii u 50-letniej mieszkanki województwa wielkopolskiego. Po zaaplikowaniu odpowiednich środków medycznych i po całonocnej obserwacji stan ratowanej poprawił się na tyle, że możliwym stała się jej  ewakuacja z gór.

Czwartek 21.07

Godz.9:27 do TOPR zadzwonił turysta z rejonu Zmarzłej Przeł. , który w czasie schodzenia po łańcuchach uległ poważnej kontuzji stawu kolanowego.  W rejon wypadku wystartował śmigłowiec wraz z ratownikami na pokładzie. W trakcie dolotu śmigłowca dochodzi do kolejnego wypadku.         Podczas podejścia pod Zawrat od łańcuchów odpadł 75-letni mieszkaniec Krakowa. W wyniku upadku doznał on poważnych obrażeń. Ratownicy najpierw docierają do poszkodowanego spod Zawratu. Po udzieleniu pierwszej pomocy został on ewakuowany do szpitala na pokładzie śmigłowca. Turysta ze Zmarzłych Czub, również został przewieziony śmigłowcem do szpitala. Tego dnia ratownicy udzielali jeszcze pomocy na Kalatówkach – odwodnienie/osłabienie i w Pięciu stawach – zasłabnięcie, ewakuacja śmigłowcem a także w M.Oku – uraz stawu skokowego.

Piątek 22.07

Godz.12:36 zgłoszenie wypadku taternickiego. Podczas wspinaczki spadający kamień zranił poważnie taternika w dłoń. Wypadek ma miejsce na MSW na drodze Kurczaba. Start śmigłowca w rejon wypadku i próba bezpośredniej ewakuacji taternika ze ściany zakończona niepowodzeniem. Konfiguracja terenu i ekspozycja nie pozwoliły na zbliżenie się maszyny w rejon wypadku. Konieczna jest mobilizacja większej ilości ratowników i działanie w tradycyjny sposób. Na centrali organizuje się wyprawa ratunkowa. W  trakcie działań na MSW  TOPR zostaje poproszony o transport śmigłowcem poważnie rannego pracownika leśnego z rejonu Tylmanowej.  Po powrocie maszyny do Zakopanego ratownicy wraz z odpowiednim sprzętem zostają desantowani na tzw. Turnicy powyżej rannego taternika. Za pomocą lin Dynema jeden z ratowników zostaje opuszczony do rannego gdzie zostaje mu udzielona pierwsza pomoc. Dalej ratownik z rannym taternikiem zostają opuszczeni ok. 150m  do podstawy ściany skąd zostają podebrani na pokład śmigłowca. Trudna technicznie akcja zakończyła się po godz.17. Bezpośrednio w działania zaangażowanych było pięciu ratowników plus  załoga śmigłowca.

Sobota 23.07

Godz.7:14 TOPR zostaje poinformowany o upadku z wysokości turysty z rejonu Zmarzłych Czub. Turysty nie widać i nie ma z nim kontaktu głosowego. Natychmiast w tamten rejon wystartował śmigłowiec wraz z ratownikami na pokładzie. Z powietrza turysta zostaje zlokalizowany w połowie Żlebu Honoratki. Po desancie bezpośrednio w rejon zdarzenia ratownicy stwierdzają zgon mieszkańca Tychów. Pozostaje im przykry obowiązek transportu zwłok do Zakopanego. Tego dnia ratownicy udzielali jeszcze pomocy na Kondratowej – złamana ręka, w Dol. Kościeliskiej – ewakuacja dwojga młodych turystów, w rejonie kopuły szczytowej Kasprowego – poważny uraz stawu kolanowego u dziecka i ewakuacja śmigłowcem, w Dol.Małej Łąki  uraz stawu kolanowego a także pod Zawratem – sprowadzenie przestraszonej turystki.

Niedziela 24.07

Po godz.13 z Murowańca do szpitala przetransportowany został turysta skarżący się na ogóle osłabienie. Po godz.18 ratownicy udzielali jeszcze pomocy na Kozich Czubach – ogólne osłabienie i strach związany z ekspozycją a także w rejonie Przeł. Krzyżne – złamana noga. Poszkodowani śmigłowcem zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

Apelujemy do turystów o rozwagę a także o odpowiednie planowanie tatrzańskich wędrówek. Zachęcamy także do zainstalowania na smart fony darmowej aplikacji RATUNEK.
                                     Andrzej Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł