Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 13.11.2016

Po chwilowym ociepleniu pod koniec tygodnia w Tatry i na Podhale zawitała zima. Śnieg zasypał szlaki a niskie chmury ograniczały widoczność. Na dodatek w wyższych partiach Tatr wiał silny wiatr, tworząc magazyny śniegu niezwiązane z podłożem. Takie warunki pogodowe i śniegowe nie sprzyjały bezpiecznemu wędrowaniu. Na dodatek pod Tatry na długi weekend przyjechało sporo turystów nie przygotowanych do wędrowania w zimowych warunkach. Doszło do wypadków lawinowych, pobłądzeń, upadków i spowodowanych nimi kontuzji. Ratownicy mieli sporo pracy.


Środa 9.11.

O godz. 13.30 powiadomiono TOPR, że w M. Oku turystka z Australii upadła doznając rany głowy. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Okazało się, ze rana jest na tyle głęboka, że konieczna jest wizyta w szpitalu. Ranną samochodem TOPR zwieziono na Palenicę i przekazano załodze karetki pogotowia.

O godz. 13.40 za pośrednictwem CPR powiadomiono TOPR o wypadku podczas prac leśnych do jakiego doszło na Polanie Mnichówka w masywie Magury Witowskiej. Karetką TOPR ratownicy udali się na miejsce zdarzenia. Okazało się, że mieszkaniec Witowa doznał złamania nogi. Po udzieleniu i pomocy ranny został przetransportowany do szpitala.

Piątek 11.11.

O godz. 11.03. do TOPR dotarła informacja o lawinie, która zeszła spod Rysy w Rysach,  prawdopodobnie zabrała jednego turystę i zatrzymała się około 200-300 m powyżej Czarnego Stawu. Wystartował śmigłowiec zabierając na pokład ratowników i psa lawinowego. W czasie dolotu ratownicy otrzymali informację, że porwany przez lawinę turysta jest na powierzchni  a lawina nie zabrała innych wędrujących na Rysy turystów. Z pokładu śmigłowca ratownicy desantowali się w pobliżu rannego turysty. Okazało się, że w wyniku zsuwania się z lawiną i uderzenia w wystające głazy doznał on otwartego złamania uda. Po udzieleniu I pomocy, ratowany w noszach francuskich został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Prawdopodobnie turysta wszedł na niezwiązaną z podłożem poduchę nawianego śniegu i uruchomił lawinę.

O godz. 13.39 do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się nad Czarnym Stawem, informując o kolejnej lawinie w rejonie Rysów. Prawdopodobnie w jej zasięgu mogły być 4 osoby. Kilka minut później kolejna informacja od turystów, że lawina zeszła na lewo od szlaku na Rysy i najprawdopodobniej nie zabrała nikogo. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu przeglądnięto szlak od Czarnego Stawu po Bulę pod Rysami. Nie dostrzeżono nikogo potrzebującego pomocy. W rejonie Białczańskiej Przeł. Wyżniej i Żabiego Mnicha przebywały w tym czasie zespoły taternickie. Okazało się, że jedna z taterniczek uruchomiła lawinę, która zeszła żlebem spadającym z przełęczy a lawina nie sięgnęła szlaku na Rysy. Wobec tego śmigłowiec zawrócił do Zakopanego.

O godz. 14.29 do TOPR dotarła informacja o kontuzjowanej turystce, która na drodze w okolicach Wanty upadła i doznała urazu nadgarstka. Ranna samochodem TOPR została przetransportowana do szpitala.

O godz. 15.50 do TOPR zadzwonił turysta informując, że schodząc ze Stawów do Morskiego Oka natknął się na szlaku na leżącego „omdlałego” mężczyznę, który jest prawdopodobnie nietrzeźwy i wychłodzony. Wystartował śmigłowiec, z którego w Świstówce Roztockiej desantowali się dwaj ratownicy. Po udzieleniu I pomocy włożono mężczyznę do noszy ,  w których wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że 28-letni mieszkaniec Milówki miał 2,77 promila alkoholu we krwi, a temp. Ciała 31 stopni C. Powiadomiono TOPR, że  mężczyzna był widziany jak wychodzi z 5-ciu Stawów w towarzystwie jakichś osób. Rozpoczęto poszukiwania jego współtowarzyszy, które nie przyniosły rezultatu. O godz.20.21 z policji uzyskano informację, że po rozmowie z mężczyzną potwierdził on, że wędrował sam, a przy schronisku były przypadkowe nieznane mu osoby. Mężczyzna może mówić o sporym  szczęściu, że znalazł go turysta, który powiadomił TOPR, bo inaczej groziło by mu śmiertelne w skutkach wychłodzenie.

Sobota. 12. 11.

O godz. 14-tej powiadomiono TOPR, że na drodze z M. Oka na Palenicę, w rejonie Wanty turystka upadając,  stłukła kolano tracąc z bólu chwilo przytomność. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Po udzieleniu I pomocy poszkodowaną przetransportowano samochodem TOPR w rejonie Bukowiny, gdzie przekazano ją  karetce jadącej naprzeciw.

Po godz. 15-tej z Dol. Kościeliskiej do szpitala przetransportowano dwie turystki, które doznały urazów stawów skokowych.

O godz. 16.54 do TOPR zadzwoniła turystka z 8-mio osobowej grupy informując, że znajdują się w rejonie Gaborowej Przeł. Ze względu na padający śnieg i ograniczona widoczność mają problemy z odnalezieniem szlaku i zejściem na Ornak. Po godz. 17-tej z Centrali do Dol. Starorobociańskiej wyjechała 9-cio osobowa ekipa ratowników. W czasie dojścia ratowników w rejon Gabowrowej Przeł. do TOPR zadzwonił turysta informując, ze wraz dwójką kolegów zgubili się w okolicach Błyszcza. Po rozmowie okazało się, że znajdują się oni po stronie słowackiej. Na dodatek nie potrafią dokładniej określić miejsca gdzie się znajdują ( brak znajomości topografii) i informacji, że jest im zimno i proszą o przylot śmigłowca,  poproszono ratowników  HZS  o rozpoczęcie poszukiwań w Dol. Gaborowej. O godz. 20.56 ratownicy TOPR dotarli do 8-mio osobowej grupy turystów, którzy byli w dość dobrej formie, bo schronili się przed wiatrem w osłoniętym zagłębieniu terenu. Na cała grupę mieli tylko 3 pary raków i kilka czołówek. Wobec tego 5-ciu ratowników asekurując zaczęło ich sprowadzać do Dol. Starorobociańskiej. Pozostali ratownicy udali się w kierunku Błyszcza poszukiwać zagubionej tam trójki turystów.   O godz. 22.03 ratownicy HZS powiadomili TOPR, że odnaleźli troje turystów  w Kolebie pod Klinem. Wobec tego ratownicy TOPR zawrócili i udali się do Dol. Starorobociańskiej. Cała ekipa powróciła na Centralę po godz. 1-szej w nocy. Jak się okazało troje turystów , którzy rzekomo pobłądziło w trudnym terenie gdzieś w masywie Błyszcza, gdy podczas kolejnej rozmowy telefonicznej dowiedzieli się , że w takich warunkach śmigłowiec po nich nie przyleci, a ratownicy dotrą w tamten rejon po dobrych kilku godzinach, o własnych siłach zeszli w dół Doliny Gaborowej i schronili się w szałasie. Na podstawie tych zdarzeń zasadne jest pytanie, dlaczego nieprzygotowani do wędrowania w zimowych warunkach i nie znający topografii turyści w trudnych warunkach, przy ograniczonej widoczności i zasypanych szlakach wybierają się na takie wycieczki?

W czasie działań w rejonie Błyszcza do TOPR zadzwoniła zaniepokojona matka informując, że od dnia poprzedniego nie ma kontaktu z córką, która ze znajomym wybrała się w Tatry. Sprawdzono schroniska, córka nigdzie się nie meldowała. Poproszoną matkę by zgłosiła policji zaginięcie córki, co pozwoli na namierzanie jej telefonu i sprawdzenie z kim ostatnio rozmawiała by uzyskać więcej informacji na temat jej planów wycieczkowych. Po północy z policji uzyskano namiar ostatniego logowania się jej telefonu, a od znajomych z którymi ostatnio rozmawiała informację o planowanej wycieczce na Orlą Perć. Z namiarów wynikało, że jej telefon  logował się w rejonie Łysej Polany, co sugerowało, że mogła ona pójść do 5-ciu Stawów lub M. Oka. Rano poproszono pracowników schronisk by jeszcze raz sprawdzili czy poszukiwana nie nocowała w ich schronisku. O 9.06. okazało się, że poszukiwana dziewczyna od poprzedniego dnia przebywa w  schronisku w 5-ciu Stawach. Ponieważ się nie zameldowała, trudno było ją odnaleźć. Dziwi też fakt niechęci kontaktu z najbliższymi. Jeden telefon czy SMS ,że wszystko jest ok. nie uruchamiał by całej, jak się okazało niepotrzebnej procedury poszukiwania, angażowania policji i ratowników, którzy w tym czasie mieli inne poważniejsze działania, jak i wpędzania w spory stres najbliższych.

Niedziela 13.11.

Po godz. 10-tej z drogi z Morskiego Oka przewieziono na Palenicę i przekazano karetce pogotowia 5-cio letnią dziewczynkę, której matka zgłosiła u córki bardzo silny ból brzucha uniemożliwiający dalsze samodzielne schodzenie.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Przez pierwsze dni ma padać śnieg, a temperatura nocą może spadać do kilkunastu stopni poniżej zera. Później nastąpi wzrost temperatury, nad Tatry nadciągnie halny, którego porywy mogą przekraczać 100km/godz. Przed wyruszeniem w góry radzimy zapoznać się z aktualna prognozą pogody i nie wyruszać na wyżej położone szlaki w niesprzyjających warunkach.

                                                           Adam Marasek
 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł