Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 16.01.2017

Za nami śnieżny i mroźny styczniowy tydzień. W Tatrach minął on spokojnie, natomiast na stokach narciarskich doszło do sporej liczby wypadków. Dyżurujący tam ratownicy mieli sporo pracy.

Piątek 13.01.

O godz. 14.10 do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że podczas podejścia od Zmarzłego Stawu na Zawrat we mgle pobłądził, wszedł w eksponowany teren, z którego nie jest w stanie wrócić  z powrotem na zimowy szlak. Jest dobrze ubrany i wyposażony. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dwaj ratownicy desantowali się na Zawracie. Okazało się, że turysta wszedł w płn.  Ścianę Małego Koziego Wierchu. Przed godz. 16-tą ratownicy dotarli do oczekującego na pomoc turysty. Po założenia stanowiska opuszczono go  na linie w dogodne miejsce i asekurując sprowadzono do Zawratowego Żlebu. O godz. 18.20 ratownicy wraz z turystą dotarli do Murowańca.

W sobotę 14.01. uruchomiono kolej krzesełkową w Kotle Goryczkowym. Panują tam dobre warunki narciarskie. Nartostradą można dojechać do Kuźnic. Ponieważ trasy w rejonie Kasprowego nie są sztucznie naśnieżane, to jest to jednio z niewielu miejsc gdzie można pojeździć na naturalnym śniegu.

Na najbliższy tydzień w Tatrach i na Podhalu mają panować zimowe warunki. Kilkustopniowy mróz, i poza wtorkiem i środą sporo słońca. W Tatrach ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualnymi warunkami jakie panują w Tatrach. Chcąc wędrować po szlakach powyżej schronisk trzeba być wyposażonym w sprzęt zimowy i umiejętność posługiwania się nim.                                              

                                                                                    Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł