Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 28.08.2017

Za nami prawie ostatni wakacyjny tydzień. Sporo osób, które przyjechały na Podhale i w Tatry , w ostatni weekend tłumnie wyjeżdżały do swoich miejsc zamieszkania.  W minionym tygodniu pogoda dopisała. Sporo turystów wędrowało po tatrzańskich szlakach. Doszło do wielu , na szczęście niegroźnych dla życia wypadków. Kontuzje stawów, złamania, osłabienie, problemy z bezpiecznym przejściem bardziej eksponowanych odcinków szlaków, zdarzały się prawie codziennie. Niestety doszło również do śmiertelnego wypadku. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 21.08.

Po godz. 19-tej  z Drogi do Morskiego Oka na Palenicę Białczańską  zwieziono 73 letnią turystkę, która doznała urazu kolana.

Wtorek. 22.08.

O godz. 16.39 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Giewontu do Dol. Kondratowej turysta wybił bark. O własnych siłach dotarł do schroniska. Ze względu na bolesność kontuzji nie zejdzie dalej o własnych siłach. Prosi o pomoc. Z Centrali na Kondratową wyjechało 2 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili poszkodowanemu I pomocy i samochodem  przewieźli  go do szpitala.

O godz. 18.10 do TOPR zadzwoniło dwoje turystów informując, że rozpoczęli zejście z Zawratu w kierunku Hali Gąsienicowej. Dla nich ten szlak jest bardzo przepaścisty. Poradzono im , żeby schodzili bardzo ostrożnie , korzystając z licznych łańcuchów lub jeśli uznają, że szlak jest dla nich za trudny, wrócili na Zawrat i łatwiejszym szlakiem doszli do 5-ciu Stawów. Po godz. 20-tej turyści powiadomili ratowników, że bezpiecznie dotarli na Halę Gąsienicową.

Środa 23.08.

Po godz.  19-tej z Hali Gąsienicowej na Cyrhlę zwieziono 17-letnią turystkę, która doznała urazu nogi.

Czwartek 24.08.

Po godz. 12-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono turystę z objawami silnego zatrucia pokarmowego i odwodnienia.

O godz. 13.10 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Sarniej Skały w kierunku Dol. Strążyskiej złamała nogę turystka. Poproszono by przybyła większa liczba ratowników, gdyż waży ona dość dużo. Z pomocą z Centrali wyruszyła  6-cio osobowa grupa ratowników, którzy o godz. 13.52 dotarli do rannej turystki. Po udzieleniu I pomocy, turystkę w noszach zniesiono do Dol. Strążyskiej i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 16.52  do TOPR zadzwoniła matka 4-letniego chłopca informując, że podczas zejścia z Murowańca na Brzeziny, jej synek upadł , uderzył głową w kamienie, doznając głębokiej rany głowy. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu. Po udzieleniu I pomocy, dziecko wraz z matką zwiózł na Brzeziny i przekazał załodze karetki pogotowia.

O godz. 16.56 do TOPR zadzwonił taternik informując, że podczas wspinaczki na Mnichu odpadł uderzając plecami o skały. Z pomocą parterów dotarł do schroniska. Ból kręgosłupa się nasila. Potrzebuje pomocy. Taternik z M. Oka został karetką zabrany do szpitala.

Przed 19-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Kasprowego do Kuźnic , zasłabła  36-letnia turystka. Ponieważ znajdowała się w pobliżu Myślenickich Turni, a w zejściu towarzyszyli jej znajomi. Poproszono by doszli do Pośredniej Stacji Kolejki.   Kolejką zwieziono ją do Kuźnic, skąd samochodem TOPR zawieziono ją do szpitala.

Po godz. 19-tej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono 70-letniego turystkę, którego tak zmogły trudy wycieczki, że nie był w stanie o własnych siłach kontynuować zejścia.

Piątek 25.08.

Po godz. 8-mej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono turystę, któremu odnowił się uraz kręgosłupa i turystkę, której zmogły trudy wycieczki.

O godz. 8.15 do TOPR zadzwonił ze schroniska w Dol. Chochołowskiej turysta informując, że jego żona miała w nocy  spore problemy żołądkowe. Jest mocno osłabiona. Prosi o transport do szpitala. Z Centrali celem przewiezienia turystki wyjechał samochód,. Po dotarciu do schroniska okazało się, że turystka poczuła się lepiej i odmawia transportu do szpitala.

Po godz. 16-tej z Hali Gąsienicowej do Zakopanego zwieziono 82-letnią turystkę, którą tak zmogły trudy wycieczki, że nie mogła o własnych siłach powrócić do miejsca zamieszkania.

O godz. 16.48 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z 5-ciu Stawów do M. Oka zaginął 12-letni chłopak, który schodząc z matką  wyprzedził ją. Matka gdy doszła do M. Oka nie mogła go odnaleźć . Powiadomiono ratownika pełniącego dyżur w M. Oku i Straż Parku. O godz. 17.14 odnaleziono chłopca na drodze z M. Oka w kierunku Palenicy B.  Na przykładzie tego zdarzenia warto przypomnieć rodzicom, by wpoiły swoim pociechom, że w górach obowiązuje zasada, że na wycieczce wędruje się razem od momentu wyjścia aż do powrotu do miejsca zamieszkania.

O godz. 19.31 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz ze znajomym i trójką dzieci (w wieku : dwoje po 9 lat trzecie 3 letnie  ) o godz.17-tej wyruszyli  z Kasprowego w kierunku Czerwonych Wierchów. Dzieci są osłabione, mają problemy żołądkowe. Dzięki aplikacji „ Na Ratunek” okazało się, że turyści znajdują się w pobliżu Suchego Wierchu Kondrackiego. Poproszono ich by doszli na Przeł. pod Kopą Kondracką. Po godz. 20-tej na Kondratową wyruszyła  4-osobowa grupa ratowników. Po kolejnej rozmowie z turystami okazało się, że schodzą na Kondratową, dojdą o własnych siłach do schroniska. Proszą tylko by zwieźć ich do Zakopanego. Przed 22-gą turyści zostali zwiezieni z Kondratowej.

Sobota. 26.08.

O godz. 9.28 do TOPR zadzwonił turysta informując, że w pobliżu Giewontu zasłabł i stracił przytomność około 70-letni turysta. Turyści znajdujący się w pobliżu rozpoczęli resuscytację. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono, że do zdarzenia doszło na Siodłowej Przeł. Tam desantowali się ratownicy, którzy rozpoczęli zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, które prowadzono podczas wciągania turysty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i lotu do szpitala. Tam na lądowisku turystę przekazano załodze karetki pogotowia. Niestety lekarz wkrótce stwierdził zgon 67-letniego słowackiego turysty.

Po godz. 18-tej z Włosienicy na Palenicę Białczańską przewieziono młodego turystę, który skręcił nogę.

Po godz. 20-tej ze schroniska na Ornaku do szpitala przewieziono turystkę, która doznała urazu kolana.

Niedziela 27.08.

O godz. 12.53 powiadomiono TOPR, że na Ścieżce nad Reglami,  pomiędzy Dol. Lejową a Dol. Chochołowską 31-letnia turystka doznała urazu kolana. Nie zejdzie o własnych siłach. Z Centrali z pomocą wyruszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników, którzy o 14.05 dotarli do kontuzjowanej turystki. Po udzieleniu I pomocy znieśli ją do Dol. Chochołowskiej i przetransportowali do szpitala.

Po godz. 20-tej z okolic Wanty na Palenicę Białczańską zwieziono turystkę, która doznała urazu nogi.   

Do końca tygodnia w Tatrach przewidywana jest dobra pogoda. Temperatury mogą już być trochę jesienne. W nocy kilka stopni powyżej zera, w dzień powyżej 10-ciu. Opady spodziewane są w przyszłym tygodniu i okresowo mogą być intensywne. Tak więc należy wykorzystać ostatni tydzień wakacji i wędrować po Tatrach jeszcze w dobrej pogodzie.

                                                                             Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł