Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 22.10.2017

Za nami tydzień pięknej jesiennej pogody. Wielu turystów korzystało ze słonecznych dni by nacieszyć oczy jesiennymi kolorami, jakie w słońcu przybrały Tatry. Ponieważ na  najwyżej położonych szlakach zalegał twardy śnieg, to kto nie był przygotowany na panujące tam zimowe warunki, miał problemy z bezpiecznym poruszaniem się. Na szczęście nie doszło do poważniejszych wypadków.

Poniedziałek 16.10.

Po godz. 16-tej z Dol. Małej Łąki przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu nogi.

Wtorek 17.10.

Po godz. 17-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano 69-letniego turystę, którego tak zmogły trudy wycieczki, że o własnych siłach nie był  w stanie dojść do Kuźnic.

W tym samym czasie powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Kasprowego do Kuźnic, będąca poniżej Myślenickich Turni turystka doznała urazu nogi. Nie zejdzie o własnych siłach. Poszkodowaną samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 18.18 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą utknęli w twardych stromych śniegach na płn. tarasie pod Zamarłą Turnią. Nie mają raków, czekanów ani światła. Proszą o pomoc. Z 5-ciu Stawów w kierunku turystów wyruszył pełniący tam dyżur ratownik, a z Centrali samochodem na Halę Gąsienicową wyjechała 5-cio osobowa ekipa ratowników. O godz. 20.44 do turystów dotarł ratownik , który wyruszył z 5-ciu Stawów. Napoił ich herbatą i założył im pakiety grzewcze. Po 21.30 na miejsce dotarli ratownicy z Hali Gąsienicowej. Turystom założono raki, uprzęże i asekurując sprowadzono ich na Kozią Przeł. i dalej do schroniska w Stawach, gdzie dotarto o godz. 23.20. Dziwi niefrasobliwość turystów, którzy  dopiero o godz. 14-tej rozpoczęli wędrówkę Orlą Percią startując z Zawratu. Bez zimowego sprzętu i światła nie byli w stanie bezpiecznie dotrzeć na Kozią Przeł. i samodzielnie zejść do któregoś ze schronisk.

Środa 18.10.

Po godz. 15-tej z Murowańca do szpitala przewieziono 17-letnią turystkę, która wędrując w tamtym rejonie doznała urazu kolana.

Czwartek 19.10.

Na prośbę Policji rozpoczęto telefoniczne poszukiwania ich kolegi z Piaseczna, który miał wędrować w Tatrach Słowackich . Nie ma z nim kontaktu i nie pojawił się również w pracy. Okazało się, że poszukiwany był ratowany przez HZS poprzedniego  dnia w rejonie  Ciężkiego Szczytu.

Tuż przed 18-tą turyści powiadomili TOPR, że na szlaku z Kondratowej do Kuźnic leży kompletnie pijany mężczyzna. Sprawę przekazano Straży Parku.

Piątek 20.10.

Po godz. 10-tej z Murowańca do szpitala przewieziono turystę, który doznał bolesnego urazu nogi.

Sobota. 21.10.

Po godz. 13-tej z Morskiego Oka zwieziono na Palenicę i przekazano załodze karetki pogotowia turystę, który schodzą z łóżka w schronisku, zrobił to tak niefortunnie, że uderzył się krtanią o brzeg łóżka i miał  problemy z oddychaniem.

O godz. 13.35 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Gubałówki upadła i złamała nogę  turystka. Z pomocą wyruszyła ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce udzielono turystce I pomocy i samochodem przetransportowano do szpitala.

O godz. 15.12 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wędrując Dol. Roztoki jej 26-letni syn źle się poczuł. Ma ból w klatce piersiowej i duszności. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turystów. Po udzieleniu I pomocy turystę windą wciągnięto wraz z ratownikiem na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Tego dnia na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą  odbyła się uroczystość poświecona tym, którzy w ostatnich 12 miesiącach ponieśli śmierć w Tatrach. Po stronie słowackiej zginęło 8 osób a po polskiej 16.  

Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Ma się ochłodzić. W pierwszych dniach tygodnia przewidywany jest na Podhalu deszcz a w Tatrach deszcz ze śniegiem  i śnieg. Ponowne opady śniegu spodziewane są pod koniec tygodnia. Ponieważ w przyszłym tygodniu w Tatrach znów ma sypać śnieg, więc jest duże prawdopodobieństwo, że ten opad pozostanie. Tak więc szykujmy się na zimę.

                                                            Adam Marasek 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł