Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 22.01.2018

Za nami tydzień intensywnych i gwałtownych zmian pogody w Tatrach i na Podhalu. Na Tatrzańskich szlakach pojawiło się sporo turystów a na stokach narciarskich wielu narciarzy i snowboardzistów, bo rozpoczęły się zimowe ferie. Nie wszystkich turystów odstraszała  przed wyjściem  w góry i narciarzy  przed jazdą na stokach, wiejąca z dużą prędkością Fryderyka. Twarde, miejscami zlodzone śniegi  powodowały, że turyści wędrujący po wyżej położonych szlakach mieli spore problemy z bezpiecznym poruszaniem się. Poślizgnięcia, upadki z wysokości, utknięcia w eksponowanym terenie, a po ostatnich opadach śniegu zagrożenie lawinowe powodowały, że ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 15.01.

O godz. 16.38  do  TOPR zadzwoniła kobieta informując, że dzwonił do niej jej chłopak mówiąc, że podczas zejścia ze swoim kuzynem z  Rysów  rozdzielili się. W tej chwili nie ma z kuzynem kontaktu. Ratownicy uzyskali numery telefonów do obu turystów.  Nie udało się dodzwonić do nich, ale wysłano im SMS-y z prośbą o kontakt. Z Morskiego Oka w kierunku turystów wyruszyło dwóch pełniących tam dyżur ratowników, a z Centrali wyjechała 4- osobowa grupa .  O godz. 17.35 do TOPR zadzwonił jeden z turystów informując, że jest cały i zdrowy, ma sprzęt zimowy, nie ma tylko czołówki. Widzi kuzyna i za chwilę do niego dojdzie. Wobec tego ekipa z Zakopanego zawróciła a dwójka ratowników z M. Oka o 18.23 doszła do turystów, którzy znajdowali się powyżej Cz. Stawu i oświetlając drogę o 19.15 sprowadzili do schroniska.

Wtorek 16.01.

O godz. 13.09. do TOPR zadzwonił turysta informując, że podczas zejścia z Rysów, będąc w górnej części Rysy, stracił równowagę i zaczął zsuwać się po stromych śniegach w dół. Zatrzymał się dopiero pod  „Kamieniem” poniżej Buli pod Rysami. Doznał bolesnego urazu barku i stawu skokowego. Po 10 min kolejny telefon od poszkodowanego, który przekazał ratownikom, że przed momentem z dużą prędkością przemknął  koło niego jego kolega, z którym razem schodzili z Rysów. Dojechał on nad Czarny Staw. Wystartował śmigłowiec. Z Jego pokładu dwaj ratownicy desantowali się w rejonie Kamienia i przystąpili do udzielania I pomocy rannemu turyście. Stamtąd śmigłowiec poleciał nad Czarny Staw, przyziemił w pobliżu drugiego turysty. Okazało się, że turyście znajdującemu się na Stawie  nic nie jest, nie potrzebuje pomocy i o własnych siłach dojdzie do schroniska. Gdy ratownicy działający powyżej, włożyli rannego do noszy poprosili o przylot śmigłowca. Poszkodowany wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowani do szpitala. Po rozmowie z turystami można było odtworzyć przebieg zdarzenia. Turysta, który jako pierwszy poleciał w dół, zsunął się po śniegach około 1300 m. Przeleciał nad Kamieniem i wbił się w nagromadzony poniżej śnieg. To chyba go uratowało. Drugi turysta zaczął schodzić w dół, by sprawdzić, co stało się  jego koledze. Będąc u wylotu Rysy i on poleciał  po stromych śniegach i dojechał aż nad Czarny Staw. Po drodze nie uderzył w żadne wystające głazy i mimo  co najmniej kilkusetmetrowego „ zjazdu” nic mu się nie stało. Przy każdym z nich tego dnia Anioł Stróż był na miejscu.

Przed godz. 19-tą za pomocą aplikacji „ Na Ratunek” naprowadzono na właściwy szlak dwóch turystów, którzy schodząc z Zawratu do 5-ciu Stawów w rejonie Kołowej Czuby zgubili drogę.

Czwartek 18.01.

O godz. 14.29 do TOPR zadzwoniła turysta informując, że wraz ze znajomym utknęli na szlaku z Małej Łąki na Kondracką Przeł. Jest stromo i bardzo śliska, a oni mają tylko „miejskie raczki”. Nie zejdą sami w dół. Potrzebna pomoc. Z Centrali do Małej Łąki wyruszyło 3 ratowników, którzy walcząc z nasilającym się wiatrem  tuż przed 16.30 dotarli do turystów. Po ogrzaniu, asekurując sprowadzono turystów do wylotu Małej Łąki.

Piątek 19.01.

Tego dnia z Ornaku i Kondratowej przetransportowano do szpitala dwie turystki, które w wyniku  poślizgnięcia i upadku doznały; jedna urazu kolana druga uraz stawu skokowego.

Sobota 20. 01.

Po godz. 15-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono turystę, który upadając doznał urazu stawu skokowego.

Niedziela  21.01.

Po godz. 12-tej ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym pomogli dojść do stacji kolejki turyście, który podchodząc z Myślenickich Turni, nie mając raków utknął po Kopułą Szczytową Kasprowego.

O godz. 13.53 do TOPR zadzwonił jeden z polskich skitourowców podchodzących z Dol. Żarskiej na Smutną Przeł. informując , że przed chwilą jego i kolegę porwała lawina. On jest częściowo zasypany, ale nie widzi kolegi. O zdarzenie powiadomiono słowackich ratowników.

W godz. popołudniowych  na drodze do M. Oka udzielano pomocy turystom:
- turystce, która zasłabła poniżej Wodogrzmotów,
- turyście, który doznała urazu stawu skokowego w rejonie Włosienicy
- turyście, który w rejonie Żlebu Żandarmerii doznał urazu barku.
Turystów po udzieleniu I pomocy przewieziono na Palenicę .  

Na najbliższy tydzień w  Tatrach przewidywane są ujemne temp. i okresowe opady śniegu. Zza chmur wyjrzy słońce. Na Podhalu należy się spodziewać dodatnich temperatur w dzień i ujemnych nocą. Niewielkie ocieplenie nie pogorszy warunków na trasach narciarskich, na których tak licznie jeżdżą „feryjni” narciarze i snowboardziści.

                                                                     Adam Marasek
                                                                            

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł