Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Pamiętamy o Karłowiczu

O PROJEKCIE

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Skitourowezakopane.pl, kontynuując zapoczątkowaną dwa lata temu tradycję, organizują w 109 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza 7 i 8 lutego 2018 cykl wydarzeń mających upamiętnić postać tego wielkiego kompozytora i miłośnika gór – pt. Pamiętamy o Karłowiczu.

IDEA

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki  przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Obchodami rocznicy jego śmierci pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny, ale przede wszystkim coraz większa wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają nam to ryzyko minimalizować.

PLAN WYDARZENIA:

DZIEŃ I - 7 lutego, godz. 17:00, restauracja Bubuja (Zakopane, ul. T. Kościuszki 18):
Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach połączony z wernisażem wystawy fotografii autorstwa Mieczysława Karłowicza.

DZIEŃ II - 8.lutego 2018

W drugi dzień obchodów rocznicy organizujemy wycieczkę pieszą oraz skitourową pod Kamień Karłowicza by tam oddać hołd tragicznie zmarłemu artyście i taternikowi. Wycieczki poprowadzą licencjonowani przewodnicy tatrzańscy; Zofia Bachleda oraz Joanna Stępińska. U stóp Małego Kościelca, podobnie jak co roku, zorganizujemy mały happening dla uczczenia pamięci Karłowicza. Wycieczka skitourowa odbędzie się zarówno na nowym jak i na starym sprzęcie nawiązującym do okresu, w którym żył Karłowicz.

WYCIECZKA PIESZA Czas: 8:45 – 14:30

O 8:45 spotkamy się w Kuźnicach pod wypożyczalnią Mountain Explorers skąd wspólnie ruszymy pod Kamień Karłowicza. Zalecamy aby zabrać ze sobą kijki, raki lub raczki.
Trasa wycieczki: Kuźnice –> Dolina Jaworzynki –> Hala Gąsienicowa –> Kamień Karłowicza –> Hala Gąsienicowa –> Boczań –> Kuźnice.

WYCIECZKA SKITUROWA Czas: 08:00 – 13:30

O godzinie 8:00 również w Kuźnicach, pod wypożyczalnią Mountain Explorers spotkamy się z grupą skiturową, która pod bacznym okiem przewodników tatrzańskich ruszy na wspaniałą wycieczkę.
Trasa wycieczki: Kuźnice –> Przełęcz Nosalowa –> Hala Gąsienicowa –> Kamień Karłowicza (zjazd tą samą drogą).

Wymogi dla grupy skitourowej:

Wycieczka jest przeznaczona dla osób, które miały już kontakt ze skituringiem i znają jego podstawy. Trasa naszej wycieczki będzie prosta, niemniej jednak nie jest przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na skiturach (niestety nie będzie czasu ani możliwości na objaśnianie podstaw).

Uczestnicy muszą mieć ze sobą: zestaw lawinowego ABC, sprzęt skiturowy, kask.

Więcej na : https://www.facebook.com/events/391328857990705/

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł