Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 12.03.2018

Koniec pięknej zimy? Po fali mrozów w Tatry i na Podhale nadciągnął halny przynosząc ocieplenie i opady. Popsuło to warunki narciarskie. Śnieg zrobił się mokry, ciężki. Ratownicy pełniący dyżury w stacjach narciarskich zanotowali wzrost liczby wypadków. W Tatrach też trochę się działo. Ratownicy nie próżnowali.

Poniedziałek 5.03.

Po godz. 9-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano turystkę, która odmroziła …..pośladki. Prawdopodobnie podczas wycieczki na Granaty,  na którą wyszła ze swoim znajomym dnia poprzedniego. Nie chcąc z jakichś  powodów kontynuować wejścia na szczyt,  postanowiła zaczekać  na znajomego, który samodzielnie powędrował dalej. Turystka siedząc na śniegu  w oczekiwaniu na powrót kolegi, przy dużym mrozie i wietrze odmroziła się.

Po godz. 15.30 za pośrednictwem HZS do TOPR dotarła informacja, że podczas podejścia od strony 5-ciu Stawów na Zawrat, będący w stromym terenie turysta doznał blokady psychicznej. Nie ma raków i czekana a twarde śniegi nie pozwalają mu dalej bezpiecznie się poruszać. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach, który o 16.49 dotarł do turysty. Ratownik mocno się zdziwił widząc, że zamiast czekana turysta ma w ręku …. siekierę. Na wszelki wypadek zabrał mu ją i asekurując  około 18.30 sprowadził do schroniska w Stawach.

Piątek 9.03.

Po godz. 17-tej do TOPR dotarła informacja, że podczas zjazdu szlakiem narciarskim z Hali Gąsienicowej, turystka doznała bolesnego urazu barku. Z Hali Gąsienicowej na miejsce zdarzenia ratownik pojechał skuterem. Po udzieleniu I pomocy przetransportował turystkę do Murowańca i dalej samochodem do szpitala.

Sobota 10.03.

Po godz. 13-tej z Sarniej Skały do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, która w wyniku upadku doznała bolesnej kontuzji barku.

Tuż przed 14-tą powiadomiono TOPR, ze podczas wędrówki szlakiem z Hali Gąsienicowej w kierunku Równi Waksmundzkiej 17-letnia turystka doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego. Poszkodowaną śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

O godz. 15.17 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą schodzili z Kieżmarskiego Szczytu. Przed chwilą jego kolega stracił równowagę i spadł do Świstówki Huncowskiej. O zdarzeniu powiadomiono HZS.

O godz. 17.38 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz ze znajomym idą z Przeł. pod Kopą Kondracką w kierunku Kasprowego. Jest mgła, nie wiedzą gdzie są. Poproszono by podali nr najbliższego słupka granicznego. Okazało się, ze turyści  znajdują się w rejonie Suchych Czub. Poproszono ich by po swoich śladach wrócili na Przełęcz i  stamtąd zeszli na Kondratową.

W tym czasie ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym W. zauważyli narciarza skiturowego, który przy stacji kolei usiłował zapiąć narty by zjechać z Kasprowego. Robił to tak niefortunnie, że jedna narta zjechała mu do Kotła Gąsienicowego. Ratownicy zjechali do Kotła, znaleźli nartę, ale okazało się, że uszkodziło się wiązanie i narciarz nie jest w stanie kontynuować zjazdu. Sprowadzono go do Murowańca  skąd skuterem przetransportowano go na Brzeziny.

Na najbliższy tydzień należy najpierw spodziewać się na Podhalu dodatnich temperatur a pod koniec tygodnia wróci zima z ujemnymi temperaturami i opadami śniegu. W Tatrach od piątku, opady śniegu mogą być intensywne. Tak więc narciarze nie chowajcie jeszcze nart a Podhalanie ciepłych kurtek i zimowych butów.

                                                Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł