Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 03.06.2018

Jak ten czas leci. Już czerwiec. W ostatnim tygodniu w Tatrach było ciepło, deszczowo i burzowo. Nie wszyscy turyści przed burzą zdążyli dotrzeć do schronisk. Na szczęście nie doszło do porażeń. Tylko niektórzy przemoczeni wracali do miejsc zamieszkania. Zalegający miejscami śnieg oraz mokre od deszczu skały, były przyczyną poślizgnięć i upadków. Ratownicy mieli trochę pracy.

Wtorek 29.05.

O godz. 14.16 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z kolegą są na Kozim Wierchu. Nadchodzi burza a oni nie wiedzą co mają zrobić. Polecono im szlakiem  schodzić do 5-ciu Stawów, by  jak najszybciej  opuścić grań.

O godz. 14.43 do TOPR dotarła informacja, że podchodzący na Giewont turysta w rejonie Siodłowej Przeł. doznał urazu nogi. Nie da rady o własnych siłach dalej się poruszać. Turystę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Czwartek 31.05.

O godz. 11.58 do TOPR zadzwonił turysta informując, że idąc Orlą Percią zgubił się w rejonie Koziej Przeł. Wyżniej , zaczął schodzić żlebem na płd. i utknął w stromym, eksponowanym terenie. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystę w żlebie opadającym z Koziej w. Przeł. w kierunku dol. Pustej, około 150 m poniżej grani. Tam na windzie opuszczono jednego z ratowników, który po założeniu stanowiska i zaasekurowaniu turysty, ubrał mu uprząż ewakuacyjną. Ponownie nadleciał  śmigłowiec. Turystę wraz z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do Zakopanego. Dobrze, że turysta nie kontynuował zejścia, tylko zadzwonił po pomoc, gdyż  dalsze schodzenie żlebem mogłoby zakończyć się tragicznie.

O godz. 16.33. powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Rysów ,turystka upadła i zsunęła się stromym terenem około 40 m, zatrzymując się poniżej „Kamienia”. Jest mocno poobijana i prawdopodobnie ma uraz biodra. Gdy do lotu przygotowywała się załoga śmigłowca,  do TOPR ponownie zadzwoniono z miejsca wypadku informując, że przed chwilą w tym miejscu spadł drugi turysta. Jest mocno poobijany.  Lot na miejsce zdarzenia. Z pokładu śmigłowca dostrzeżono dwoje turystów poniżej „ Kamienia” Tam desantowali się ratownicy. Po udzielenie  I pomocy turyści zostali  windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

W czasie tych działań poproszono o przyjazd ratowników do Murowańca, gdzie na transport do szpitala oczekiwała turystka z urazem kolana. O  18.30 przekazana została na SOR.

Piątek 1.06.

O godz. 8.22 do TOPR zadzwonił turysta informując, ze widział jak przed chwilą Zawratowym Żlebem zsunęły się po śniegach dwie osoby. Po chwili kolejna informacja, ze jedna z turystek ma uraz głowy, a druga jest poobijana i poobcierana. Obie są przytomne. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy turystki wraz z towarzyszącymi im ratownikami zostały windą wciągnięte na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowane do szpitala.

Po godz. 10-tej ze schroniska na Chochołowskiej do szpitala przetransportowano kobietę, która upadając doznała wstrząsu mózgu.

Po godz. 15-tej z Murowańca do szpitala przewieziono turystę, który doznał urazu nogi.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady deszczu i burze. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i w stosunku do niej planować wycieczki tak, by burza nie zastała nas na graniach i szczytach. Ponieważ burze najczęściej rozpoczynają się w godz. południowych, należy wcześnie rano wyruszać na wycieczki,  by przed burzą dotrzeć do schroniska lub powrócić do miejsca zamieszkania.  

                                                                              Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł