Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 01.07.2018.

Pierwszy tydzień wakacji i  lata w Tatrach, przywitał nas niską temperaturą, opadami deszczu, okresowo intensywnymi, a nawet deszczu ze śniegiem . Nie były to dobre warunki na wędrówki po tatrzańskich szlakach. Mimo takiej pogody sporo turystów wyruszało na wycieczki. Ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 25.06.

Tuż po 14-tej za pośrednictwem CPR do TOPR dotarła wiadomość, że w masywie Giewontu na śliskich mokrych skałach poślizgnął się i zsunął kilka metrów turysta doznając urazu ręki i chwilowej utraty przytomności. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokłady dostrzeżono rannego turystę w rejonie Wyżniej Kondrackiej Przeł. Tam desantowali się ratownicy a śmigłowiec poleciał na Kondracką Polanę i tam oczekiwał na ponowne wezwanie. Po udzieleniu I pomocy turystę włożono do noszy francuskich  i wezwano śmigłowiec. Po przylocie na miejsce zdarzenia turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został wciągnięty dźwigiem na pokład i przetransportowany do szpitala.


Wtorek 26.06.

O godz. 15.25, za pośrednictwem CPR powiadomiono TOPR, że w rejonie Krzyżnego doszło do jakiegoś zdarzenia. Chwilę po tym kolejny telefon od turystów, którzy utknęli pod Kozią Przeł. od strony Dol. Pustej. Śmigłowiec, który był w M. Oku na szkoleniu ratowników skierowano w rejon Krzyżnego. Z jego pokładu dostrzeżono troje turystów ( matkę i dwie córki) około 200 m poniżej Krzyżnego po stronie Dol. Roztoki. Tam desantowali się ratownicy. Okazało się, że w wyniku poślizgnięcia i upadku urazu twarzy i potłuczeń doznała 12-letnia dziewczynka. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej została wraz z ratownikiem windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Po zatankowaniu na pokład zabrano kolejnych ratowników. Lot w rejon Koziej Przeł. gdzie zdesantowali się dwaj ratownicy. Stamtąd śmigłowiec poleciał pod Krzyżne, skąd podebrał pozostałe turystki i towarzyszącego im ratownika. Stamtąd udał się w rejon Koziej Przeł. gdzie na pokład zabrano dwoje turystów i ratowników biorących udział w akcji i przetransportowano do Zakopanego.

Po godz. 19-tej z rejonu Rusinowej Polany do szpitala przetransportowano 12-letnią turystę, która upadając doznała urazu ręki.

Środa 27.06.

Po godz. 10-tej powiadomiono TOPR, że w leśniczówce na Wancie znajduje się 42-letni turysta skarżący się na silny ból w klatce piersiowej. Został on samochodem przetransportowany do szpitala.

Do podobnego zdarzenia doszło w Dol. Strążyskiej skąd do szpitala przetransportowano 72-letnią turystkę, skarżącą się na silne osłabienie i  złe samopoczucie.

Czwartek 28.06.

Po godz. 13-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono 17-letnią turystkę z urazem ręki.

Piątek 29.06.

Tuż przed 20-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że szedł  zielonym szlakiem granią Otargańców w kierunku Jarząbczego W. Zgubił szlak nie wie gdzie jest. Podał swoje namiary GPS . Telefonicznie naprowadzono go na szlak. Ma zadzwonić jak dojdzie na grań. O godz. 20.42 kolejny tel. od turysty z informacją, że jest na szlaku, idzie wolno, gdyż łapią go skurcze. Ratownik dyżurny zasugerował mu by zawrócił w dół, schodził szlakiem do wylotu Dol. Wąskiej. Turysta poinformował, że ma sprzęt biwakowy i zabiwakuje. O sytuacji powiadomiono HZS, którzy mieli rano wyjść naprzeciw turyście. Tuż przed 9-tą telefon od turystów informujących, że spotkali „nocnego turystę” w rejonie  Jarząbczej Przeł. Jest w dość dobrej formie. Ma iść na Kończysty i dalej w kierunku Trzydniowiańskiego W. Wobec tego odwołano ratowników HZS. Z Centrali naprzeciw turyście wyruszyło 5-ciu ratowników, którzy  o godz. 10.52 napotkali turystę, z którym razem zeszli do Dol. Chochołowskiej.

Po godz. 7-mej rano z Ornaku do szpitala przewieziono turystę, który doznał urazu stawu skokowego.

Sobota. 30.06.

O godz. 20.02 do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że na szlaku z Gubałówki do Zakopanego spotkał 23-letniego turystę, który skarży się na kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Został on samochodem przetransportowany do szpitala.

O godz. 20.28 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest w schronisku na Kalatówkach. Przed chwilą gdy kupował oscypki w szałasie pogryzł go pies. Ponieważ nie uzyskał informacji czy pies był szczepiony na wściekliznę, poprosił o transport do szpitala. O zdarzeniu poinformowano Straż Parku.

Tuż przed 23-cią do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z córką przebywa w schronisku na Kalatówkach. Córka czymś się zatruła. Ma biegunkę i wymioty. Poprosiła by zwieźć ją do Zakopanego bo ona jest lekarką i kupi w aptece stosowne lekarstwa. Zasugerowano by ze względu na stan  przetransportować córkę do szpitala, na co po pewnym czasie matka się zgodziła. Chorą po godz. 1-szej w nocy przekazano na SOR.

Niedziela 1.07.

Po godz. 12-tej ze szlaku pomiędzy Dol. Olczyską a Kopieńcem przetransportowano do szpitala 13-letniego chłopca, który doznał kontuzji stawu skokowego

Tuż przed 14-tą powiadomiono TOPR, że  podczas zejścia z Karbu nad Czarny Staw, straciła równowagę i spadła kilka m 73-letnia turystka, doznając chwilowej utraty przytomności, potłuczeń głowy i klatki piersiowej. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystkę około 200 m powyżej Czarnego Stawu. Tam desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy turystkę włożono do noszy francuskich, w których wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

W najbliższych dniach  w Tatrach  przewidywana jest stopniowa poprawa pogody i wzrost temperatury. Od czwartku należy spodziewać się przelotnych opadów i burz. Ponieważ pogoda zmienia się dynamicznie przed wyruszeniem  w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, by nie być zaskoczonym opadami lub burzą.

                                                                                   Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł