Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 18.11.2018

To już koniec pięknej tatrzańskiej jesieni. Przyzwyczailiśmy się do słonecznych, ciepłych dni i dobrych warunków na szlakach. Druga część tygodnia przyniosła zmianę warunków. W nocy temperatury w Tatrach spadły poniżej zera a padający śnieg i zalegające marznące  mgły pokryły skały cienką, niewidoczną warstewką lodu. Zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Sam koniec tygodnia to opady śniegu w Tatrach i na Podhalu.


Poniedziałek 12.11.

O godz. 11.50 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wędrując Progiem Świnickiej Kotlinki poślizgnęła się, doznając bolesnego urazu stawu skokowego. Nie jest w stanie dalej się poruszać. Potrzebuję pomocy.  Turystkę wraz z towarzyszącą jej 10-letnią córką przetransportowano śmigłowcem na przyszpitalne lądowisko.

Czwartek 15.11.

Tego dnia rozpoczęto obowiązkowy przegląd śmigłowca TOPR, który ma potrwać kilka tygodni.  Gdy zajdzie taka potrzeba, w działaniach ratowniczych wspomoże TOPR słowacki śmigłowiec.

O godz. 21.17 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z bratem i kolegami szli do 5-ciu Stawów szlakiem wzdłuż Siklawy. Gdy byli już w pobliżu Wielkiego Stawu, brat przypomniał sobie, że pozostawił swoje rzeczy na ostatnim postoju w pobliżu Siklawy. Postanowił zawróć. Schodząc, poślizgnął się na zalodzonych szlaku i spadł kilkadziesiąt m. Nie można nawiązać z nim kontaktu głosowego. Pół godz. później kolejny telefon od turysty, który przekazał informację, że nawiązał kontakt głosowy z bratem, ale nie wie jaki jest jego stan Z Centrali terenową karetką  na Wodogrzmoty wyjechało trzech ratowników z zadaniem jak najszybszego dotarcia do turysty i udzielenie mu pierwszej pomocy.  O godz. 22.08 na miejsce zdarzenia dotarł pracownik schroniska, który przekazał informację, że turysta jest przytomny, ale jego stan jest ciężki. Z Centrali na Wodogrzmoty ze stosownym sprzętem medycznym i środkiem transportu wyjechały kolejne grupy ratowników. Pierwsi ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia i rozpoczęli udzielanie zaawansowanej I pomocy. Gdy na miejsce dotarła kolejna grupa ratowników, jeden z nich wyprowadził 3 współtowarzyszy wycieczki nad Wielki Staw, skąd turyści udali się do schroniska. Po zaopatrzeniu rannego i włożeniu go do noszy o godz. 0.37 rozpoczęto transport rannego na Wodogrzmoty, gdzie o godz. 02.55 przekazano go oczekującej tam karetce pogotowia. W sumie w nocnej akcji ratunkowej zakończonej o 5-tej rano,  wzięło udział 16 ratowników. Przyczyną upadku było poślizgnięcia na zalodzonych skałach.

Piątek 16.11.

O godz. 15-tej powiadomiono TOPR, że przy dolnej stacji wyciągu towarowego w Dol. Roztoki znajduje się turystka, która doznała urazu nogi. Nie jest w stanie samodzielnie dojść do Wodogrzmotów.  Z Centrali wyjechało na Wodogrzmoty dwóch ratowników, którzy  o godz. 16.47 dotarli quadem do kontuzjowanej turystki. Po udzieleniu I pomocy, turystkę zwieziono na Wodogrzmoty i dalej samochodem na Palenicę B. skąd turystka własnym transportem udała się do szpitala.

Niedziela 18.11.

Po godz. 14-tej powiadomiono TOPR, że na Wiktorówkach ataku padaczki doznał turysta. Z pomocą z Centrali wyjechało karetką terenową dwóch ratowników. Po udzieleniu I pomocy turystę zwieziono na  Zazadnią, gdzie turysta, który poczuł się lepiej, odmówił transportu do szpitala.

W czasie tych działań  powiadomiono Centralę TOPR, że na drodze do M. Oka jest turystka po utracie przytomności. Ratownicy pełniący dyżur w M. Oku zjechali na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy zwieźli ją na Palenicę i przekazali załodze karetki pogotowia.

W Tatry zawitała zima. Na najbliższy tydzień przewidywane są ujemne temperatury i niewielkie opady śniegu. Szlaki będą zalodzone i częściowo zasypane śniegiem. Nie będą to dobre warunki do wędrowania. Zalecamy sporą ostrożność, gdyż poślizgnięcie i upadek na zalodzonym szlaku może zakończyć się poważnymi urazami.

                                                                        Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł