Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 23.12.2018

Za nami przedświąteczny, zimowy, tydzień. Co prawda pod koniec tygodnia, halny popsuł  świąteczny nastrój, śnieg zaczął tajać a zamiast opadów śniegu, nad Podhale nadciągnęły opady deszczu, to prawie wszystkie stacje narciarskie zdążyły zaśnieżyć i przygotować większość tras. Nawet w tym przedświątecznym tygodniu po wyżej położonych zasypanych szlakach wędrowali turyści, którzy mieli problemy orientacyjne lub zaskoczył ich zmrok.  Ratownicy mieli trochę pracy.


Czwartek 20.12.

O godz. 11.45 do TOPR dotarła informacja, że w schronisku w 5-ciu Stawach znajduje się turysta, który z względu na uraz stopy nie zejdzie samodzielnie do Wodogrzmotów. Z Centrali na Wodogrzmoty wyjechali samochodem dwaj ratownicy, którzy na Wodogrzmotach przesiedli się na quada i dojechali nim pod dolną stację kolejki towarowej. W tym czasie ratownik pełniący dyżur w Stawach rozpoczął sprowadzanie turysty. O 14.03 turysta wraz z ratownikiem doszli pod kolejkę, skąd kontuzjowany został  zwieziony na Wodogrzmoty i dalej samochodem do szpitala.

O godz. 16.35 do TOPR zadzwonił właściciel Pomocy Drogowej z informacją, że przed chwilą zadzwonili do niego dwaj turyści informując, że zgubili szlak idąc z Kasprowego w kierunku Kopy Kondrackiej.  Dzwoniący podał numer do turystów. Po rozmowie z nimi okazało się, że idąc granią, zsunęli się  w kierunku Dol. Cichej. Podali swoje namiary GPS. To pozwoliło ratownikom ustalić, że znajdują się oni około 130 m poniżej grani Suchego Kondrackiego. Poproszono by po swoich śladach próbowali wrócić na grań, gdyż podali, że nie są kontuzjowani, ale nie mają światła. Z Centrali na Kondratową i dalej w kierunku turystów wyruszyła 6-cio osobowa grupa ratowników. W czasie kolejnej rozmowy turyści przekazali ratownikom, że jeden z nich zgubił buta ( typu adidas) i nie może go odnaleźć w śniegu.  W czasie kolejnej rozmowy okazało się, że jeden z turystów wyszedł na grań, a drugi, ten bez buta, dalej znajduje się poniżej grani. O godz. 18.56 ratownicy doszli do turysty znajdującego się na grani i kilka minut później doszli do drugiego turysty. Po ogrzaniu  zaczęto sprowadzać turystę z grani w kierunku schroniska na Kondratowej . W tym czasie jeden z ratowników zabezpieczył stopę drugiego turysty i asekurując wyprowadzi go na grań.  Do pomocy w transporcie z Centrali wyruszyła druga 7-mio osobowa ekipa ratowników. 3 z nich pospieszyło naprzeciw schodzącego turysty niosąc mu zapasowego buta. O godz. 20.43 wszyscy dotarli do schroniska na Kondratowej, skąd turystów przetransportowano do szpitala.
Jak się okazało, turyści zadzwonili na pomoc drogową bo nie znali numeru do TOPR-u. Wyruszanie zimą w góry w „adidasach” i bez światła, wiedząc, że w grudniu dzień jest krótki, nie świadczy najlepiej o przygotowaniu turystów do zimowych tatrzańskich eskapad.

Po godz. 21-szej ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach wyruszył na poszukiwanie dwóch turystek, które z rejonu Wielkiego Stawu nie mogły trafić do schroniska. O godz. 21.30 spotkał turystki i przed 22-gą doprowadził je do schroniska.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady śniegu, okresami dość intensywne. Na Podhalu w Świateczne dni mają być opady śniegu a później może się ocieplić, sypać śnieg z deszczem a niżej nawet deszcz.  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na opady śniegu połączone z silnym wiatrem, zagrożenie lawinowe może wzrosnąć. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualnym stopniem zagrożenia lawinowego i warunkami panującymi w Tatrach.

Ratownicy TOPR życzą mieszkańcom Podhala i wszystkim turystom i narciarzom, którzy przyjechali pod Tatry dobrych, spokojnych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.


                                            Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł