Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 03.03.2019

Marzec przywitał nas wiosennymi temperaturami na Podhalu a w Tatrach dodatkowo silnie wiejącym wiatrem. Narciarze wykorzystywali dobre warunki na Kasprowym, tłumnie jeżdżąc po trasach w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Na popularnych szlakach pojawiło się wielu turystów. Nie próżnowali również skitourowcy, których spora liczba każdego dnia wychodziła na Przeł. pod Kopą Kondracką, i na Kasprowy Wierch. Ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 25.02.

Tuż prze 12-tą poprzez aplikację „Na ratunek” do TOPR zadzwonił turysta informując, że wchodził na Rysy. Znajduje się niedaleko wierzchołka. Dostał skurczów nóg, nie jest w stanie dalej się poruszać. Prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turysty. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

W godzinach popołudniowych z Morskiego Oka na Palenicę zwieziono turystkę z urazem nogi. Stamtąd do szpitala przewiozła ją karetka pogotowia.

Środa 27.02.

Przed południem ze schroniska na Ornaku przetransportowano do szpitala turystę, który doznał urazu nogi.

Czwartek 28.02.

Tuż przed 12-tą słowaccy ratownicy poprosili o przylot naszego śmigłowca do Dol. Białej Wody, gdzie podczas wspinaczki Młynarzowym Żlebem lawina zabrała jednego z taterników, a drugi pozostał w eksponowanym miejscu. Ze względu na silny wiatr, Sokół nie był w stanie dolecieć na miejsce wypadku i musiał zawrócić do Zakopanego.

Piątek 1.03.

Przed południem z Morskiego Oka przetransportowano na Palenicę turystę z urazem nogi. Dalej  udał się on własnym transportem.

Tuż przed 16-tą do TOPR dotarła wiadomość, że w rejonie Zadniego Granata znajduje się turysta, który doznał urazu mięśnia i ma problemy z samodzielnym zejściem. Ponieważ w tym rejonie był akurat jeden z ratowników, zaopatrzył on kontuzjowanego turystę i asekurując zaczął go sprowadzać w dół. Do pomocy w transporcie z Hali z odpowiednim sprzętem wyruszyła 6-cio osobowa ekipa ratowników, którzy o 17.40 napotkali schodzących, Po włożeniu do noszy,  przed 19-tą ratownicy dotarli z kontuzjowanym turystą do Murowańca. Stamtąd terenową karetką TOPR został on przewieziony do szpitala.

Tym samym transportem  zabrano ze schroniska starszego turystę po chwilowej utracie przytomności i z silnymi dolegliwościami gastrycznymi.

Sobota. 2.03.

Tuż po 8-mej rano powiadomiono TOPR, że podczas wspinaczki   Direttisimą MSW, prowadzący wyciąg nad Małym Kotłem taternik odpadł, doznając bolesnego urazu barku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu rannego desantowało się dwóch ratowników. Po przygotowaniu stanowiska i udzieleniu I pomocy, rannego w noszach wraz z towarzyszącym mu ratownikiem, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Po godz. 15-tej z Psiej Trawki do szpitala przetransportowano turystę, który doznał urazu nogi.

Niedziela 3.03.

W godz. popołudniowych dwukrotnie z M. Oka i raz z Hali Gąsienicowej transportowano turystów z urazem nóg.

Tuż przed 19-tą do TOPR zadzwonili turyści ( 2 osoby) informując, że podczas zejścia z Gubałówki na Walową Górę zgubili szlak. Próby telefonicznego naprowadzenia na szlak nie powiodły się. Z pomocą z Centrali wyruszyło dwóch ratowników, którzy około 20.30  dotarli do turystów i bezpiecznie sprowadzili ich na Walową Górę.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są najpierw  silne wiatry, potem ochłodzenie i opady śniegu. Na wiosnę przyjdzie jeszcze nam poczekać. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne przed wyruszeniem w Tatry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, i prognozowanym przez TOPR zagrożeniem lawinowym.

                                                    Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł