Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 04.08.2019

Za nami połowa wakacji. W Tatrach tłumy turystów, którym pogoda w ubiegłym tygodniu przysporzyła trochę problemów. Większość dni była deszczowa, na szczęście deszcze padały okresowo. Po opadach szlaki robiły się śliskie, co powodowało poślizgnięcia, upadki, kontuzje stawów lub złamania kończyn.  Popołudniami nad Tatrami czasem pojawiały się burze. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 29.07.

Przed godz. 13-tą powiadomiono TOPR, że w Dol. Białego 13-letnia turystka  doznała urazu kolana. Z pomocą z Centrali wyruszyła 4-osobowa grupa ratowników. Po dotarciu na miejsce udzielono jej I pomocy. Po włożeniu do noszy zniesiono ją do wylotu Doliny i dalej samochodem przetransportowano do szpitala.


Wtorek 30.07.

Po godz. 15-tej z Rusinowej Polany przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała bolesnego urazu stawu skokowego, uniemożliwiającego samodzielne poruszanie się.

Przed godz. 17-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że znajduje się na grani Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Spadł mu plecak. Przy próbie dojścia do plecaka utknął w eksponowanym miejscu. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego.

Środa 31.07.

Tuż po 12-tej powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Jaskini Mroźnej turystka doznała urazu barku. Do Dol. Kościeliskiej wyjechało dwóch ratowników. Po zaopatrzeniu, turystkę przewieziono do szpitala

O 12.30 powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku z 5-ciu Stawów do M. Oka znajduje się turystka, która upadając doznała urazu nadgarstka. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Po dotarciu do kontuzjowanej turystki udzielił jej I pomocy i sprowadził do M. Oka.

Tuż po 14-tej powiadomiono ratowników, że w pobliżu Zielonego Stawu w Dol. Gąsienicowej, zasłabła 14-letnia turystka. Z pomocą wyruszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu a z Centrali w celu pomocy w transporcie, wyjechała 3- osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce ratownika z Murowańca okazało się, że dziewczynka leczy się na serce. Ze względu na jej stan, została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 16-tej z rejonu Kalatówek przetransportowano do szpitala młodą turystkę z urazem stawu skokowego.

Czwartek 1.08.

Przed godz. 12-tą powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia z Nosala w kierunku Tamy, turystka złamała nogę.  Z Centrali w rejon wypadku wyruszyła 7-mio osobowa ekipa ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili rannej I pomocy. Następnie w noszach zniesiono ją nad Tamę i dalej samochodem przewieziono ją do szpitala.

Przed godz. 19-tą do dyżurki w Murowańcu dotarł turysta, który schodząc z Zawratu upadł tak nieszczęśliwie, że wybił 4 zęby. Turystę zwieziono do Brzezin i dalej do jednego  z gabinetów stomatologicznych.

Piątek 2.08.

Przed godz. 10-tą ze Ścieżki pod Reglami z rejonu Spadowca, przetransportowano do szpitala turystę z silnym bólem kręgosłupa.

Po godz. 19-tej powiadomiono TOPR, że w rejonie Granackiej Przeł. we mgle w trudnym dla nich miejscu,  utknęło czworo francuskich turystów. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu na Granackiej Przeł. desantowali się ratownicy. Po założeniu im uprzęży ewakuacyjnych  trzej turyści i towarzyszący im ratownicy przetransportowani zostali na Halę Gąsienicową , skąd samochodem przewieziono ich do Zakopanego. W kolejnym locie czwarty turysta i pozostali ratownicy biorący udział w akcji, zostali przetransportowani bezpośrednio do Zakopanego.

Sobota 3.08.

O godz. 11.30 powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku pomiędzy Kasprowym a Myślenickimi Turniami znajduje się turystka z urazem nogi . Z Centrali z pomocą wyruszyła 7-mio osobowa ekipa ratowników, którzy o 12.30 dotarli na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy turystka została przetransportowana do Kuźnic, skąd do szpitala zabrała ją karetka pogotowia.  

W czasie tych działań druga ekipa ratowników wyruszyła do Dol. Strążyskiej, gdzie dziecko  zostało uderzone kamieniem w oko. Ratownicy po udzieleniu I pomocy przetransportowali je do szpitala.

Przed godz. 15-tą z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Niedziela 4.08.

O godz. 10.30 powiadomiono TOPR, że na szlaku od Tamy na Nosal poważnie zasłabł 50-cio letni mężczyzna. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy turysta wraz towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Tuż przed 13-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę , poślizgnął się na mokrym szlaku doznając urazu kręgosłupa 35-letni turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu na miejscu zdarzenia desantowali się ratownicy, a śmigłowiec odleciał na przygodne lądowisko. Po udzieleniu I pomocy, rannego włożono do noszy francuskich i ponownie wezwano śmigłowiec. Turystę wraz towarzyszącym mu ratownikiem wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Po godz. 16-tej z 5-ciu Stawów do szpitala zabrano na pokład śmigłowca turystę, który doznał urazu nogi. W powrotnym locie na pokład śmigłowca zabrano z Hali Gąsienicowej 2 turystki, które doznały kontuzji rąk.

Na najbliższe dni przewidywane są opady deszczu i burze. Pogoda powinna się poprawić pod koniec tygodnia. Przed wyruszenie na tatrzańskie szlaki należy sprawdzić aktualna prognozę pogody i w stosunku do niej  tak planować wycieczki i burza nie zaskoczyła na s na szczytach i graniach.

                               Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł