Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 01.12.2019

Ostatni tydzień okazał  się dla ratowników pracowity. Porwanie prze lawinę , upadek z  Kazalnicy, zgubienie się turystów w masywie  Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego, poślizgnięcia, na zalodzonych szlakach  to zdarzenia, do których wyruszali ratownicy. Niestety doszło do kolejnego wypadku śmiertelnego.

Poniedziałek 18.11.

Od tego dnia rozpoczął się planowany przegląd TOPR-owskiego Sokoła. Na czas przeglądu , w razie potrzeby, ratownicy TOPR będą korzystać ze słowackiego śmigłowca, śmigłowca LPR  a następnie ze śmigłowca wojskowego, który ma przylecieć na pewien czas do Zakopanego.

Wtorek 19.11.

Tego dnia na szkolenie śmigłowcowe do Popradu wyjechało 12 ratowników TOPR.

Sobota 23.11.

Tuż po 12-tej powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku na Gubałówkę, znajduje  się 67-letni turysta chorujący na cukrzycę, który osłabł podczas podejścia i nie jest w stanie dalej się poruszać. W tamten rejon karetką terenową TOPR wyjechało 4 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce i udzieleniu I pomocy przetransportowali turystę do szpitala.

Chwilę po zgłoszeniu wypadku na Gubałówce kolejny telefon tym razem od turystów podchodzących na Rysy, którzy poinformowali, że lawina porwała jedną turystkę spod Buli pod Rysami. Jest zasypana, nie ma z nią kontaktu. Wezwano śmigłowiec słowacki. Ponieważ wiał silny wiatr i była obawa, że śmigłowiec nie doleci, do M. Oka wyjechała 6-cio osobowa ekipa ratowników. Po chwili kolejny telefon od świadków zdarzenia z informacją, że zasypaną turystkę odkopano, poszkodowana żyje, ma prawdopodobnie kontuzję miednicy, uraz głowy i jest po chwilowej utracie przytomności. Tuż po 13-tej na miejsce zdarzenia przyleciał słowacki śmigłowiec. Poszkodowaną zabrano na pokład  i o godz. 13.31 przekazano na lądowisku przy zakopiańskim szpitalu załodze karetki pogotowia. Wobec tego odwołano ekipę ratowników TOPR jadących do M. Oka.

Niedziela 24.11.

Po godz. 12-tej z Doliny Białego przetransportowano do szpitala turystkę, która w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu stawu skokowego.

Poniedziałek 25.11.

Przed 23.30 do TOPR za pośrednictwem CPR zadzwonił turysta informując, że przed chwilą z wierzchołka Kazalnicy w kierunku Czarnego Stawu spadł jego kolega. Łączność się urwała. Po kolejnych próbach udało się nawiązać łączność z dzwoniącym, który przekazał że do zdarzenia doszło podczas biwaku. Z Centrali do M. Oka wyjechało 14-tu ratowników.  Po godz. 0.40 do TOPR ponownie zadzwonił zgłaszający wypadek, informując, że zszedł nad Czarny Staw i szuka kolegi.  O godz. 1.10 kolejny telefon od szukającego, że znalazł kolegę, który prawdopodobnie nie żyje. Powiadomiono o tym ratowników, którzy wyruszyli z M. Oka.  Po godz. 2-giej ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia i potwierdzili, że turysta w wyniku kilkuset metrowego upadku doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń.  Po uzyskaniu stosownej zgody zwłoki przetransportowano do M. Oka i przekazano je z firmie pogrzebowej.

Wtorek 26.11.

Po godz. 9-tej do M. Oka wyjechała 4- osobowa ekipa ratowników z zadaniem zniesienia sprzętu pozostawionego przez uczestników zdarzenia.

Środa 27.11.

Po godz. 16.30 do TOPR zadzwonili turyści informując, że w 3- osobowym zespole zgubili szlak podchodząc na Mięguszowiecki Szczyt Czarny. Z rozmowy wynikało, że ich znajomość topografii tego rejonu nie gwarantuje im bezpiecznego zejścia. Poproszono by pozostali w bezpiecznym dla nich miejscu i czekali na ratowników. Po godz. 18-tej do M. Oka wyjechało 20-tu ratowników. Tuż po 23-ciej nawiązano kontakt głosowy z turystami. Okazało się, że turyści są  w północnej ścianie MSCZ.  Po zaporęczowaniu drogi,  po północy ratownicy dotarli do turystów. Po ogrzaniu, asekurując sprowadzili ich nad Czarny Staw i dalej do M. Oka. Przed godz. 7-mą ratownicy po całonocnej wyprawie ratunkowej powrócili na Centralę.

Czwartek 28.11.

Tuż przed 17-tą do TOPR zadzwonił turysta schodzący z Rysów  informując, że zgubił szlak. Nie ma światła  prosi o pomoc. Nie udało się mu zainstalować w telefonie przesłanej aplikacji „ Na ratunek” by ustalić dokładne miejsce,  w którym znajduje się turysta. Z rozmów z nim wynikało, że najprawdopodobniej jest on poniżej Buli pod Rysami.  W tamten rejon wyruszyło z Centrali 3 ratowników, którzy tuż po 20-tej dotarli do turysty. Po ogrzaniu, asekurując po godz. 22-giej  sprowadzono go do M. Oka.

Niedziela 01.12.

Po godz. 12-tej  do TOPR zadzwoniła turystka informując, że podczas zejścia z Karbu nad Czarny Staw doznała urazu nogi. Jest około 100 m nad Czarnym Stawem. W tym czasie lot szkoleniowy odbywał śmigłowiec wojskowy, który przyleciał na dyżur do Zakopanego. Poproszono by poleciał nad Czarny Staw Gąsienicowy. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowało się dwóch ratowników. Po udzielenie I pomocy turystkę dostarczona o na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Na najbliższy tydzień należy spodziewać się zimy w Tatrach. Ma być ujemna temperatura  i okresowe opady śniegu. Pod koniec tygodnia przewidywane są  słoneczne dni. Warunki w Tatrach będą już w pełni zimowe. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z ogłoszonym przez TOPR stopniem zagrożenia lawinowego i warunkami panującymi na szlakach.

                                      Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł