Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 15.03.2020

Kolejny tydzień tegorocznej zimy. Opady śniegu, wiatr , który unieruchomił kolejkę na Kasprowy, ocieplenie, ochłodzenie, Tatry pokryte bardzo twardą , wręcz lodową pokrywą śniegu i rzadko spotykane działania Parku, PKl- u, PTTK.  A wszystko za sprawą koronawirusa, który nieproszony pojawił się w Polsce. TPN zamknął obszar Parku, PKL kolejkę i wyciągi na Kasprowym, PTTK schroniska. A ratownicy jak zwykle nie próżnowali.

Poniedziałek 9.03.

Przed godz. 15-tą powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zjazdu z Kondratowej narciarz skitourowy upadając doznał urazu nogi. Z Centrali pojazdem Traxter na miejsce zdarzenia wyjechało dwóch ratowników, którzy po dotarciu udzielili I pomocy poszkodowanemu. Następnie zwieźli go do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

Środa 11.03.

Tuż po 12-tej poprzez nr 112 powiadomiono ratowników, że na drodze do M. Oka jest turystka skarżąca się na silny ból w klatce piersiowej. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku, który dotarł na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy rozpoczął transport turystki w kierunku Palenicy Białczańskiej. Ze szpitala wyjechała karetka pogotowia. Spotkanie nastąpiło na Wodogrzmotach, gdzie turystkę przekazano załodze karetki pogotowia.

Czwartek 12.03.

Ze względu na epidemię Koronawirusa, który pojawił się w Polsce, o godz. 16-tej  TPN ogłosił zamknięcie terenu Parku dla turystów spoza powiatu tatrzańskiego. PKL od 13.03 zamknął kolejkę a PTTK zadecydowało o zamknięciu schronisk, z sugestią by turyści, którzy zameldowali się w schroniskach wcześniej, opuścili je jak najwcześniej będzie to możliwe. Te działania miały za zadanie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w rejonie Tatr.

Piątek 13.03.

Po godz. 8-mej z Murowańca na Brzeziny zwieziono skuterem francuskiego narciarza skiturowego, który dnia poprzedniego doznał urazu nogi. Z Brzezin do szpitala przewieziono go karetką pogotowia.

Sobota 14.03.

Tuż przed 16-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że podczas wejścia na Świnicę we mgle zgubił szlak, pobłądził i wszedł w płn. ścianę. Znajduje się około 150 m powyżej Świnickiej Przeł.  Jest wyczerpany i zziębnięty, prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Ze względu na zalegające mgły udało się tylko dolecieć na Liliowe, gdzie desantowali się ratownicy, którzy dalej pieszo udali się  w rejon zdarzenia. Ratownicy wyszli powyżej turysty do miejsca, gdzie można było założyć stanowisko, z którego opuszczono jednego ratownika do turysty. Po ogrzaniu ratownik założył mu uprząż ewakuacyjną i obaj zostali wyciągnięci na stanowisko,  skąd asekurując doprowadzono go na Kasprowy i zwieziono kolejką. Ponieważ turysta nie zastosował się do zakazu poruszania się po terenie TPN Straż Parku ukarała go mandatem.

Na kanwie tego wypadku informujemy, że teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty do odwołania dla wszystkich nie będących mieszkańcami powiatu tatrzańskiego.

                                                                            Adam Marasek


SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł