Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 20.12.2020

W minionym bezśnieżnym tygodniu pogodę w Tatrach dyktowała inwersja. Lekko poprószone szczyty z oddali wyglądały jak zasypane śniegiem. Wędrując po szlakach okazało się, że śniegu jest mało, za to sporo zalodzeń, gdyż w ciągu dnia słońce topiło resztki śniegu, który nocą w ujemnych temperaturach zamarzał. Poślizgnięcia, upadki, kontuzje stawów, potłuczeń, to zdarzenia,  do których wzywano ratowników. Na Podhalu i w dolnej części Zakopanego królowała mgła, co stwarzało problemy dla śmigłowca.

Środa 16.12.

O godz. 8-mej powiadomiono Centralę TOPR, że  pod lewym Filarem Cubryny znajduje się taternik, który doznał urazu stawu skokowego. Nie zejdzie o własnych siłach, potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu taternika desantował się ratownik, który wpiął go do haka windy. Taternik wraz towarzyszącym mu ratownikiem został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Jak się okazało taternik idący na drugiego obsunął się na pierwszym wyciągu i prawdopodobnie zahaczając rakiem o podłoże doznał kontuzji.

Czwartek 17.12.

Po godz. 10.30 do Centrali dotarła informacja o wypadku taternickim na Kazalnicy. Na drodze Heinrich- Chrobak wspinał się 3- osobowy zespół. Prowadzący kolejny wyciąg taternik              ( będąc poniżej Y-greka), odpadł z ukruszonym chwytem. W wyniku około 10 m lotu i uderzenia o skały doznał urazu  stawu skokowego, otarć i potłuczeń. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu do rannego taternika zjechał ratownik, który wpiął taternika do haka windy i obaj zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca, którym poszkodowany został przetransportowany do szpitala. Jego współtowarzysze sami wycofali się ze ściany zjazdami na linie. Cała akcja ratunkowa trwała niecałą godzinę.

Piątek 18.12.

Przed godz. 16-tą do Centrali TOPR zadzwoniła turystka znajdująca się na szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym informując, że spotkała  idącego na Kasprowy około 40-letniego turystę , który dość dziwnie się zachowywał, nie miał światła, a swoje rzeczy niósł w reklamówce. O zdarzeniu poinformowano Straż Parku. Okazało się , że ten mężczyzna                    ( turysta z Estonii) jest Strażnikom znany). W tamten rejon wyruszyli pracownicy Parku by nakłonić „turystę” do powrotu.

Sobota 19.12.

Przed godz. 14-tą do TOPR zadzwoniła turystka informując, że podczas zejścia znad Zmarzłego Stawu do Czarnego Stawu Gąsienicowego, w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu stawu skokowego. Nie zejdzie o własnych siłach, prosi o pomoc.

Chwilę   po tym kolejny telefon z informacją o kontuzji stawu skokowego turysty, schodzącego znad Czarnego Stawu do M. Oka. Wystartował śmigłowiec. Najpierw poleciał po turystkę , znajdującą się powyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po zabraniu jej na pokład, śmigłowiec poleciał nad M. Oko, skąd na pokład zabrał kontuzjowanego turystę i przetransportował ich do szpitala.

Przed godz. 18-tą z M. Oka na Palenicę przewieziono turystkę, która doznała urazu nogi. Stamtąd własnym transportem miała dotrzeć do szpitala.

Niedziela 20.12.

Po godz. 14-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia z Kondrackiej Przeł. Przeł. do Dol. Małej Łąki turystka doznała urazu stawu skokowego. Współtowarzysze sprowadzili ją na Wielką Polanę skąd samochodem TOPR została przewieziona do szpitala.

Przed godz. 14.30 powiadomiono ratowników, że podczas zejścia znad Czarnego Stawu nad M. Oko w wyniku poślizgnięcia i upadku turystka złamała nogę. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy turystkę wraz z towarzyszącym jej ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca, który poleciał w kierunku szpitala. Ze względu na gęstą mgłę, nie mógł wylądować przy szpitalu. Wylądował na lądowisku przy Centrali TOPR, skąd poszkodowaną do szpitala zabrała karetka pogotowia.

Przed 16-tą do TOPR zadzwonił z Dol. Chochołowskiej  turysta informując, że jego kolega osłabł ( zasłabł? odwodnił się?  ) i niej jest w stanie zejść na parking na Siwej Polanie. Z Centrali do Chochołowskiej wyjechał jeden ratownik. O 16.45 zabrał turystę do samochodu by przewieźć go do szpitala. Na Siwej Polanie turysta odmówił dalszego transportu informując, że do szpitala zgłosi się w swoim miejscu zamieszkania.

Na świąteczny tydzień w Tatrach najpierw przewidywany jest halny i dodatnie temperatury,  opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dopiero w Boże Narodzenie ma się ochłodzić i zacznie sypać śnieg. Większe opady przewidywane są w następnym tygodniu.

                                                                     Adam Marasek

Wszystkim sympatykom TOPR-u,  taternikom, turystom, narciarzom, mieszkańcom Podhala, ratownicy życzą dobrych, rodzinnych Świąt Bożego  Narodzenia.

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł