Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 07.02.2021

Miniony tydzień to znów huśtawka pogodowa. Wiatry, ocieplenie, potem niewielkie ochłodzenie i opady śniegu. W takich warunkach doszło do kilku wypadków zarówno turystycznych , skitourowych, i wypadku taternickiego.

Poniedziałek  01.02.

Po godz. 13-tej ze Ścieżki pod Reglami przetransportowano do szpitala turystkę, która upadając doznała urazu nogi.

Wtorek 02.02.

Przed godz. 18.30 do TOPR zadzwonił turysta schodzący z Koziego W. Informując, że jest  w dol. 5-ciu Stawów w pobliżu  rozwidlenia szlaków na Zawrat i Krzyżne. Ze względu na warunki i późną porę ma problemy orientacyjne. Podał swoje koordynaty GPS.  Poproszono go by szedł w kierunku rozwidlenia szlaków. Po 19-tej kolejny tel. od turysty, podał on kolejne koordynaty, z których wynikało, że idzie on w przeciwnym kierunku. Poproszono by ubrał się ciepło  i czekał na ratownika, który wyruszył ze schroniska w Stawach w jego kierunku. W rejonie , w którym powinien być turysta, ratownik odpalił racę, turysta ją widzi , co potwierdza telefonicznie. Ze względu na warunki i zagrożenie lawinowe, ratownik nie może dotrzeć do turysty. Do pomocy z Centrali do Stawów wyrusza 3 ratowników a z M. Oka dwóch. Po dotarciu skuterem w rejon dolnej stacji wyciągu towarowego, ratownicy ruszają na nartach w kierunku Siklawy. Zauważają światło turysty. Niestety ze względu na złe warunki i zagrożenie lawinowe  cofają się i zimowym szlakiem dochodzą do schroniska w Stawach a stamtąd w kierunku turysty. Przed 2-gą docierają do niego. Asekurując o 3.30 sprowadzają go do schroniska. Wszystko wskazuje na to, że samotny turysta podczas zejścia z Koziego W. trawersował stoki jego masywu wędrując powyżej szlaku i Siklawy. Doszedł do jednego ze żlebu opadającego w kierunku Dol. Roztoki i tam się zatrzymał. Szczęściem, że nie próbował nim schodzić w dół bo w panujących warunkach mógł uruchomić lawinę.  Wyprawa przebiegała w trudnych warunkach atmosferycznych, ograniczonej widoczność i zagrożeniu lawinowym. W taki warunkach nie powinno się wyruszać  w eksponowany teren.

Piątek 05.02.

Po godz. 18-tej z górnej części Kotła Goryczkowego przetransportowano do Kuźnic turystę, który schodząc w rakach skręcił nogę  i nie mógł dalej schodzić. W Kuźnicach poszkodowanego przekazano do karetki pogotowia.

Sobota 06.02.

O 11.30 powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku  z Liliowego w kierunku Murowańca, na zboczu Beskidu, turysta upadając wybił bark. W tamtym rejonie znajdowali się ratownicy, którzy mieli szkolenie lawinowe. Szybko udali się na miejsce, udzielili I pomocy i przetransportowali turystę do Murowańca. Stamtąd zwieziono go na Brzeziny, skąd do szpitala zabrała go karetka pogotowia.

Po godz. 17-tej  powiadomiono Centralę TOPR, że poniże Buli w Dol. Goryczkowej narciarka skitourowa doznała urazu kolana. Z Centrali w ten rejon skuterem wyjechało 2 ratowników, którzy po udzieleniu I pomocy zwieźli poszkodowaną do Kuźnic, skąd do szpitala została przewieziona samochodem TOPR.

Niedziela  07.02.

Przed godz. 12.30  powiadomiono TOPR, że w dolnej części Prawego  Żebra Skrajnego Granata prowadzący wyciąg taternik odpadł i uderzył plecami o  skały doznając stłuczeń i obtarć . Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w ścianę w pobliżu taternika desantowało się dwóch ratowników. Po udzieleniu I pomocy taternik wraz z towarzyszącym mu ratownikiem, został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 14-tej  z Dol. Strążyskiej przetransportowano do szpitala turystkę, która upadając  doznała urazu nadgarstka.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Najpierw niewielki mróz i opady śniegu. W następne dni zza chmur wyjrzy słońce, powieje wiatr, a pod koniec tygodnia  będzie ochłodzenie i opady śniegu.  Planując tatrzańskie eskapady należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, panującymi  warunkami i ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego.

                                                                     Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł