Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 20.07.2014

Miniony tydzień to okres wzmożonej pracy ratowników tatrzańskich. Niestety doszło też do kolejnego wypadku śmiertelnego w górach.

Wtorek 15.07 w godzinach popołudniowych TOPR zostaje powiadomiony o wypadku turystycznym poniżej Przełęczy Między Kopami, gdzie poważnemu urazowi stawu skokowego uległa turystka z Działdowa. Ranną za pomocą śmigłowca ewakuowano do zakopiańskiego szpitala.

 

W trakcie działań w rejonie Przeł. Między Kopami na Centralę TOPR spływa kolejne zgłoszenie o wypadku turystycznym w masywie Skrajnego Granata. Podczas podejścia od Czarnego Stawu Gąsienicowego odpadła od łańcuchów do podstawy ściany młoda 24-letnia turystka, ponosząc śmierć na miejscu. Ratownikom pozostał smutny obowiązek transportu zwłok.

Środa 16.07 po godz.11 z Doliny Pięciu Stawów, śmigłowcem ewakuowano turystkę z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

W godzinach popołudniowych ratownicy udzielali pomocy w Dol. Iwaniackiej gdzie kontuzji stawu skokowego uległa turystka z Lipan. Poszkodowana została przekazana jednostce PRM.

W nocy z 16 na 17.07 o godz. 2:40 TOPR otrzymuje zgaszenie o prawdopodobnym zaginięciu matki z synem w rejonie Rysów. Do tej pory nie powrócili do miejsca zamieszkania a ich telefon nie odpowiada. Z Morskiego Oka w kierunku wierzchołka Rysów udaję się patrol ratowników. Niestety ich działania nie przynoszą rezultatu. We wczesnych godzinach porannych nastąpiła kontynuacja działań. Tym razem z pomocą śmigłowca ratownicy przeszukiwali domniemany rejon wypadku. Około godziny 8 jeden z patroli spotyka zaginionych turystów, są cali i zdrowi. Okazało się ,że turyści uciekając przed gwałtownym załamaniem pogody schronili się w Chacie pod Rysami. Starali się powiadomić swoich bliskich o zaistniałej sytuacji jednakowoż trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiły jakikolwiek kontakt z turystami a także z Chatą pod Rysami. Turyści zachowali się rozsądnie i przytomnie, tym razem zawiodła technika.

We czwartek 17.07 o 8 nad ranem dyżurny ratownik ze schroniska w Dol. Pięciu Stawów zgłasza kolejne zaginięcie turysty. Tym razem na noc do schroniska nie powrócił obywatel Kanady. Jego rzeczy nadal znajdują się w pokoju, nikt nie wie gdzie mógłby się udać. Przez cały dzień patrole ratowników przeszukiwały Dolinę Pięciu Stawów ze szczególnym uwzględnieniem Orlej Perci i otaczających ją dolinek. Do poszukiwań zaangażowano też policyjny śmigłowiec.

W trakcie poszukiwań, TOPR zostaje powiadomiony o urazie stawu kolanowego na Koziej Przeł. Wyżniej. Po mimo niekorzystnych warunków pogodowych i ograniczonej widoczności, turystę udaje się ewakuować śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Po godz. 16 do schroniska w Pięciu Stawach dociera poszukiwany Kanadyjczyk. Niczego nie świadomy turysta dzień wcześniej udał się na wycieczkę w Tatry Słowackie nie zdradzając nikomu swoich planów…..!!! W związku z powyższym patrole ratowników zostały odwołane.

Tego samego dnia o godz.17 TOPR zostaje powiadomiony o rażeniu piorunem  w rejonie Chudych Turni. W tamten rejon natychmiast startuje śmigłowiec wraz z ratownikami na pokładzie. Po udzieleniu pierwszej pomocy ratowaną w stanie stabilnym przekazano do zakopiańskiego szpitala.

O godz.23 na Centralę TOPR dzwoni turysta, który schodząc z Rysów pogubił szlak. Znajduje się w trudnym terenie, nie jest w stanie się ruszyć i prosi o pomoc. Ze wstępnych ustaleń wynika ,że turysta znajduje się w masywie Buli pod Rysami. W tamten rejon udaje się pięcioosobowa grupa ratowników z zadaniem ewakuacji turysty. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach ratownikom udaję się zlokalizować pechowego turystę. Znajduje się w połowie tzw. Żlebu Orłowskiego (na załączonej fotografii). A do jego ewakuacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. O godz. 5 nad ranem śmigłowiec dowozi kolejną grupę ratowników wraz liną Dynema. Po zamontowaniu stanowiska jeden z ratowników został opuszczony do poszkodowanego. Po podebraniu turysty nastąpiło dalsze opuszczanie, aż do bezpiecznego miejsca u podstawy ściany (200 m zjazdu). Cała wyprawa zakończyła się po godz. 8 rano.

Piątek 18.07 na Polanie Strążyskiej ratownicy udzielali pomocy turyście z kontuzją stawu skokowego. Poszkodowany został przekazany jednostkom PRM

Sobota 19.07 Z Kalatówek do szpitala przetransportowano turystkę z urazem stawu skokowego.

Apelujemy do turystów o rozwagę podczas tatrzańskich wędrówek. Zwracajmy też uwagę na odpowiednie planowanie trasy, uwzględniając przy tym własne możliwości i aktualne prognozy pogody.  

                                                                                                                       Andrzej Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł