Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
WIADOMOŚCI 11.01.2023

Wczoraj  po godzinie 16 do Centrali TOPR dotarło zgłoszenie od turysty, który zgubił się w rejonie Kopy Kondrackiej.
Przy pomocy aplikacji Ratunek udało się zlokalizować turystę, który znajdował się kilkadziesiąt metrów od szlaku pomiędzy Kopą Kondracką, a Kondracką Przełęczą w stromych śniegach po stronie Doliny Kondratowej.
Z centrali TOPR na Kopę wyruszyło 4 ratowników. W międzyczasie przy pomocy aplikacji Ratunek nawigowano turystę, któremu udało się wrócić na grań i przemieścić się w kierunku Przełęczy Kondrackiej. Ratownikom pomimo dużej ilości świeżego śniegu oraz ograniczonej widoczności udało się dotrzeć do potrzebującego pomocy turysty i bezpiecznie sprowadzić go do Schroniska w Dolinie Kondratowej.
Turysta nie był przygotowany do wycieczki, nie posiadał zimowego wyposażenia, ani lawinowego ABC.
Wyprawa zakończyła się o godzinie 21.

 

 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł