Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 08.08.2021

Wakacje w pełni. Tłumy turystów w Tatrach,  na Podhalu i w Zakopanem. Kolejki do kolejki na Kasprowy, kolejki do kas  by wejść do TPN-u, problemy z dojazdem, zaparkowaniem. Ratownicy mieli wyjątkowo dużo pracy. Doszło do wielu wypadków, na szczęście w większości to urazy stawów, osłabienia, odwodnienia, zatrucia pokarmowe. Doszło niestety do wypadku śmiertelnego.

Poniedziałek 19.07.

11.10 Zasłabnięcie na Palenicy 18-letniego turysty. Z pomocą jedzie ratownik dyżurny z M. Oka. Po udzieleniu I pomocy turystę przekazuje załodze karetki pogotowia, która dotarła na parking na Palenicy.

15.36 Wiadomość o złamanej nodze, turystki, która schodziła z Zawratu do 5-ciu Stawów. Ze schroniska w Stawach z pomocą pospieszył pełniący tam dyżur ratownik a z Centrali wyruszyła 8-mio osobowa ekipa ratowników, gdyż pogoda nie pozwalała na użycie śmigłowca. O 16.40 ratownik ze Stawów dotarł do poszkodowanej turystki i udzielił jej I pomocy. Okazało się, ze pogoda poprawiła się na tyle, że możliwy jest dolot śmigłowca na miejsce zdarzenia. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala a ratowników, którzy wyjechali z Centrali odwołano.

16.50 Do TOPR zadzwonił zaniepokojony brat, informując, że od środy nie ma kontaktu ze swoim bratem, który wyjechał do Zakopanego lub na Słowację. Podano jego rysopis, nr rejestracyjny i typ samochodu, którym poruszał się poszukiwany mieszkaniec Kędzierzyna – Koźla. Znajomy poszukiwanego przekazał ratownikom informację, że widział kolegę w środę i drukował mu zdjęcia rejonów Tatr Słowackich, po których zamierzał wędrować poszukiwany. Sprawdzono, czy HZS nie udzielał pomocy poszukiwanemu turyście. Ratownicy TOPR sprawdzili parking na Palenicy- tam nie było samochodu poszukiwanego. Sprawdzono najbliższe granicy parkingi po stronie słowackiej. Samochód odnaleziono w Jaworzynie. O sprawie powiadomiono HZS.

Po godz. 20.30 z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono troje turystów, których tak zmogły trudy wycieczki, że nie byli w stanie samodzielnie dojść na parking na Brzezinach.

Wtorek 20.07.

Po godz. 18-tej z Nosalowej Przeł. do Kuźnic zniesiono turystę, który upadając doznał urazu uda. Tam poszkodowanego przekazano załodze karetki pogotowia.

Środa 21.07.

11.55 Uraz nogi na Bocznaniu. Transport poszkodowanej do Kuźnic

12.34 Uraz nogi 15-letniego turysty powyżej Myślenickich Turni. Transport do Kuźnic. Tam karetka zabiera do szpitala obu poszkodowanych.

14.38 informacja od wolontariusza TPN, że w rejonie Czarnego Stawu pod Rysami turystka wpadła do wody doznając urazu głowy, stłuczenia pleców? Ma problemy z oddychaniem. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

15.47 Turystka z uszkodzoną nogą na Boczaniu. Turystkę przetransportowano do Kuźnic.

W tym czasie z Kasprowego do Kuźnic ratownik zwiózł kolejką turystę, któremu drętwiały nogi.

17.20  Ze Ścieżki pod Reglami do szpitala przewieziono 50-cio letniego turystę, który zasłabł.

Czwartek 22.07.

11.15 Transport śmigłowcem odwodnionej 17-letniej turystki z 5-ciu Stawów do szpitala.

12.20  Transport z Włosienicy na Palenicę 2 turystek. Jedną z silnym  bólem  brzucha, drugą głowy.

14.10  Transport turysty z urazem przedramienia z M. Oka na Palenicę.

14.50 Informacja o  39-letnim turyście, który dostał ataku epilepsji na szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym W.  Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

15.06 Informacja, że w Kościeliskach 3,5 letnie dziecko uderzyło głową o kamienie. Potrzebna szybka pomoc.  Dziecko śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Piątek 23.07.

13.00  Transport turystki z urazem nogi z M. Oka na Palenicę.

13.45 5-Stawów. Uraz biodra u turystki. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

20.05 Transport turystki z urazem kolana z Dol. Kondratowej do szpitala.

Sobota. 24.07.

9.36 Informacja o zasłabnięciu turystki rejonie Siklawy.  Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach. Po dotarciu na miejsce okazało się, że turystka poczuła się lepiej i odmówiła dalszej pomocy.

13.02 Turysta znajdujący się w  pobliżu schroniska w 5-ciu Stawach zgłosił bolesny uraz kolana. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

13.03 Informacja o upadku biegacza, uczestnika zawodów powyżej Polany Trzydniówka, który doznał urazu głowy i złamał rękę. Z Centrali do Dol. Chochołowskiej wyjechało 2 ratowników, którzy po 14-tej dotarli na miejsce zdarzenia. Ze względu na stan poszkodowanego, wezwano śmigłowiec, którym przetransportowano go do szpitala.

14.10 Z M. Oka na Palenicę zwieziono turystę, który upadając doznał urazu głowy i ręki. Stamtąd poszkodowanego do szpitala przewieziono karetką pogotowia.

15.15 Kolejny transport tym razem poszkodowanej turystki z M. Oka na Palenicę.

16.10  Informacja o wypadku taternickim na Zamarłej Turni na Drodze Wrześniaków. Na ostatnim zjeździe  wzdłuż zacięcia, taternik najprawdopodobniej wypadł z liny, spadł około 5-10 m i wpadł do szczeliny brzeżnej znajdującej się pod ścianą. Jest przytomny ale poobijany, poobcierany i skarży się na ból nogi. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu pod ścianą Zamarłej T. desantowali się ratownicy. Ze względu na miejsce zdarzenia ratownicy poprosili o wsparcie z Centrali. Śmigłowiec poleciał pod Centralę  skąd na pokład zabrał kolejnych ratowników. W tym czasie powiadomiono Centralę , że na Boczaniu znajduje się turystka z urazem nogi. Podczas lotu pod Zamarłą T. na Boczaniu  desantowali się dwaj ratownicy, a śmigłowiec poleciał do Dol. Pustej, gdzie desantował się kolejny ratownik. Śmigłowiec zawrócił do bazy po drodze zabierając do szpitala kontuzjowaną turystkę. W tym czasie ratownicy działający pod Zamarłą Turnią wyciągnęli ze szczeliny taternika, po zaopatrzeniu włożyli go do noszy i wezwali śmigłowiec, którym poszkodowany taternik został przetransportowany do szpitala.

W tym czasie zgłoszenie o kontuzji nogi na szlaku pomiędzy Dol. Jaworzynki a  Przeł. między Kopami. Kolejny lot.  Ratownicy desantują się przy kontuzjowanej turystce a śmigłowiec leci pod Zamarłą T. skąd na pokład zabiera ratowników biorących udział  w akcji ratunkowej , leci do szpitala po drodze zabierając na pokład kontuzjowaną turystkę w Jaworzynce.

Niedziela 25.07.

10.29 Kontuzja nogi u turystki schodzącej z Kościelca. W pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po desancie śmigłowiec poleciał do Dol. Pańszczycy by sprawdzić informację od turystów, że w żlebie spadającym z Przeł. Nowickiego widzieli jakiś czerwony przedmiot- odzież lub plecak.  Tam desantował się jeden z ratowników i poinformował ,że w żlebie znajdują się zwłoki mężczyzny, który najprawdopodobniej spadł z rejonu Przeł. W tym czasie śmigłowiec poleciał na Kościelec skąd ze szlaku zabrał kontuzjowaną turystkę i działających tam ratowników. i przewiózł ich na lądowisku przy szpitalu. Po przekazaniu turystki załodze karetki,  śmigłowiec poleciał pod Przeł. Nowickiego, gdzie desantowali się kolejni ratownicy a śmigłowiec powrócił do bazy. Gdy uzyskano stosowne zgody na transport zwłok, śmigłowiec poleciał do Dol. Pańszczycy skąd przetransportowano zwłoki do Zakopanego. Okazało się, że śmierć w wyniku upadku z wysokości poniósł 22-letni mieszkaniec Skoczowa.

O godz. 10.01 w czasie działań w Pańszczycy powiadomiono Centralę TOPR, że na Kozim W. znajduje się turysta, który upadając doznał rany głowy. Znajdujący się tam turyści sprowadzają poszkodowanego do 5-ciu Stawów. Naprzeciw im wyszedł ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach. O godz. 12.50 napotkał schodzących, udzielił I pomocy poszkodowanemu turyście  i ze względu na jego stan wezwał śmigłowiec, którym przetransportowano go do szpitala.

14.30  Do Murowańca dotarł brat turysty, który spadł z rejonu Przeł. Nowickiego, który był świadkiem zdarzenia. Został on zwieziony na Brzeziny i tam przekazany patrolowi policji.

16.18 Z Murowańca na Brzeziny zwieziono turystę, który upadając doznał urazu ręki, dalej samochodem TOPR przewieziono go  do szpitala. Po godz. 18.30 z Dol. Jaworzynki przewieziono do Zakopanego starszą turystkę, która osłabła i nie była w stanie samodzielnie dojść do Kuźnic.

Poniedziałek 26.07.

O godz. 9.05 powiadomiono Centralę TOPR, że o oznaczonej godzinie alarmowej nie wyszło  z systemu jaskiniowego  Wielka Litworowa-Wielka Śnieżna dwoje grotołazów. Wejście do jaskini Wielkiej Litworowej nastąpiło w niedzielę 25.07. w składzie 4-osobowym. Po dotarciu do Sali pod Płytowcem zespół się rozdzielił dwójka poszła dalej, a dwaj pozostali zawrócili do otworu wejściowego  i powrócili do Bazy w Kirach. Rozpoczęto przygotowania do wyprawy. O godz. 10-tej z pokładu śmigłowca sprawdzono otwory jaskiń czy tam nie pojawili się poszukiwani grotołazi. Przed 12-tą pod otwory jaskiń przewieziono śmigłowcem ratowników, którzy  mieli za zadanie wejść do Jaskini Wielkiej Litworowej i Śnieżnej. O godz. 13.01 ratownicy, którzy weszli do Jaskini Śnieżnej nawiązali kontakt głosowy z poszukiwanymi, którzy znajdowali się pod Wielką Studnią. Po ogrzaniu i nakarmieniu o godz. 13.46 ratownicy wyprowadzili na powierzchnie grotołazów.  Cała akcja ratunkowa, w której wzięło udział 13 ratowników i załoga śmigłowca zakończyła się przed godz. 19-tą.

Po godz. 15.17 z  Zawratu przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał kontuzji barku.

16.00 Informacja od turystki, że schodząc z  Kazalnicy w kierunku Czarnego Stawu zgubiła szlak. Wystartował śmigłowiec . W czasie dolotu informacja, że w Wielkim Wołowym Żlebie w okolicy „Kamienia” turystka upadając złamała rękę. Z pokładu śmigłowca przy zagubionej turystce w masywie Kazalnicy desantował się 1 ratownik a śmigłowiec poleciał do Wołowego Żlebu, gdzie desantowali się dwaj ratownicy. Poszkodowani i towarzyszący ratownicy zostali podebrani na pokład  śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

Wtorek 27.07.

10.50 Z Drogi do M. Oka zwieziono na Palenicę turystę, który doznał urazu stawu skokowego.

13.42 Kontuzja stawu skokowego Na Hali Gąsienicowej. Turystę przetransportowano na Brzeziny.

15.00 Zasłabnięcie na Kasprowym W. 31- letniego turysty. Po udzieleniu I pomocy zwieziono go kolejką do Kuźnic.

15.12 Z Kalatówek do szpitala przewieziono turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Środa 28.07.

15.02 Uraz stawu skokowego turysty  w Stawach.

15.22 Hala Gąsienicowa uraz nogi turysty.

16.05 Hala Gąsienicowa dolegliwości gastryczne u turystki.

16.58  Kasprowy Wierch. Turysta 26 lat – osłabienie wymioty, odwodnienie?

17.17 M. Oko uraz stawu skokowego dziecka.

Turyści ze Stawów, Kasprowego i Hali Gąsienicowej  zostali śmigłowcem przetransportowani do szpitala.

18.26 uraz nogi u 10-letniego dziewczynki podczas zejścia z Gubałówki. Turystka samochodem przewieziona do szpitala.

22.15  Transport z Kondratowej do szpitala turysty, który upadając złamał  rękę.

Czwartek 29.07.

12.57  Ratownicy pełniący dyżur w M. Oku sprowadzili ze szlaku  z 5-ciu Stawów przez Świstówkę turystkę, która miała problemy z pokonaniem trudnego dla niej fragmentu szlaku.

14.05 Informacją od turysty, że utknął w Żlebie Kulczyńskiego. Chwilę potem kolejny telefon od turysty, że znajduje się w Rysie Zaruskiego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu przy turyście desantował się ratownik. Okazało się, że turysta nie potrzebuje już pomocy, bo pomógł przejść trudne dla niego miejsce jakiś turysta. Wobec tego śmigłowiec powrócił do bazy.

15.35 Z Kondrackiej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę z urazem stawu skokowego.

16.26 Z Hali Gąsienicowej na Brzeziny i dalej samochodem do szpitala transport turystki z urazem stawu skokowego.

Piątek 30.07.

11.59.  Silna reakcja alergiczna  po ugryzieniu przez owada u 13- letniej dziewczynki. Młodą turystkę karetką terenową TOPR przewieziono na parking na Siwej Polanie, skąd rodzice mieli zabrać ją do szpitala.

12.41 Transport śmigłowcem do szpitala turystki, która na szlaku nad Czarny Staw pod Rysami złamała nogę.

13.20 Transport z Włosienicy na Palenicę 14-letniego turysty, który doznał urazu nogi.

13.27 Transport osłabionego turysty z Doliny Kościeliskiej na parking.

14.12 Transport z Hali Kondratowej do Zakopanego turysty, któremu skurcze nóg uniemożliwiły samodzielne zejście.

20.10 Transport z Drogi do M. Oka na Palenicę turysty, który upadając mocno się potłukł.

20.41 Z Dol. Jaworzynki do szpitala przewieziono turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

20.45 Ze Skupniowego Upłazu zwieziono do Kuźnic dwoje starszych turystów, którzy bez światła mieli problemy z bezpiecznym zejściem

Sobota 31.07.

12.56  Z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono turystkę z silnymi dolegliwościami gastrycznymi.

14.50 Z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono turystkę z dolegliwościami wewnętrznymi.

18.39  Złamanie nogi u turystki na  Włosienicy. Z M.  Oka na miejsce zdarzenia wyruszył ratownik.  Ze względu na poważny uraz wezwał on na miejsce karetkę pogotowia.

20.35 Ze schroniska w Roztoce przewieziono do szpitala turystkę, który doznał silnego bólu brzucha.

20.55 Z Hali Gąsienicowej na Brzeziny przewieziono mocno odwodnioną turystkę. Do szpitala miała się udać własnym transportem.

22.35 Ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawów sprowadził ze szlaku z Krzyżnego turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Niedziela 01.08.

8.31 Transport kontuzjowanej turystki z Hali Gąsienicowej na Brzeziny i dalej samochodem TOPR do szpitala.

11.21 Informacja o zasłabnięciu turystki na szlaku z Dol. Strążyskiej na Przeł.  w Grzybowcu. Z Centrali do Strążyskiej wyjechała 6-cio osobowa ekipa ratowników, którzy  po 12-tej dotarli do turystki. Po udzieleniu I pomocy w noszach zniesiono ją do Dol. Strążyskiej i przewieziono do szpitala. 12.53. Z Rusinowej Polany przewieziono do szpitala turystę, który doznał urazu kolana.

15.06 Transport z M. Oka na Palenicę turysty, który doznał urazu kolana.

16.12  Dwoje turystów, którzy zamierzali ze Skrajnego Granata dotrzeć na Zadni Granat pomyliło kierunki i jak się okazało doszli na Przeł. Nowickiego. Dzięki aplikacji „Ratunek” pozyskano ich pozycję i zaproponowano by zawrócili na Skrajny Granat i dalej zeszli szlakiem nad Czarny Staw.

Poniedziałek 02.08.

15.49 do Centrali zadzwonił turysta informując, że są na żółtym szlaku z Koziej Dol. na Kozią Przeł. w miejscu skąd nie mogą się ruszyć. Dzięki aplikacji „Ratunek: pozyskano ich pozycję GPS. Okazało się, że są w połowie szlaku. Z Murowańca wyruszyło w ich kierunku dwóch ratowników, którzy o 17.38 dotarli do turystów. Asekurując sprowadzili ich do Murowańca, gdzie dotarli o godz. 19.30.

20.20 Informacja, że w rejonie Suchych Czub na skalnym progu jest zmarznięta turystka, która dostała blokady psychomotorycznej. Przy niej kolega, który nie jest w stanie jej przekonać by przeszła trudne dla niej miejsce. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Kasprowym. Przed 21.30 dotarł do turystów i asekurując po 23.30 doprowadził ich na Kasprowy.

Wtorek 03.08

11.57  Informacja od turysty schodzącego z Koziej Przeł. do Koziej Dolinki, że upadł , mocno się potłukł, ma krwiak na czole. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po zaopatrzeniu i założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład będącego w zwisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

13.44 Turystka z urazem nogi na szlaku z M. Oka nad Czarny Staw. Transport śmigłowcem do szpitala. Po drodze z Hali Gąsienicowej na pokład zabrano dziecko, które doznało urazu nogi i matkę.  

14.18 transport śmigłowcem z Czerwonej Przełęczy do szpitala turysty z silnymi dolegliwościami serca.

14.33 Transport  śmigłowcem z Rusinowej Polany do szpitala turysty z bolesnym urazem nogi.

16.45  Transport śmigłowcem z Hali Gąsienicowej do szpitala turysty z problemami kariologicznymi.

17.48  Transport śmigłowcem ze szlaku 5-Stawów- M. Oko turystki, która doznała urazu nogi.

Środa 04.08.

9.40 Transport z Hali Gąsienicowej na Brzeziny i dalej do szpitala turysty z oznakami silnego zatrucia pokarmowego.

Piątek 06.08.

13.42  Informacja o turystce, która schodząc z Zawratu do 5-ciu Stawów doznała urazu nogi. Potrzebna pomoc. Próba dolotu śmigłowcem ze względu na mgły i silny wiatr nie powiodła się. Ratownicy desantowali się w Dol. Roztoki i dalej pieszo ruszyli na miejsce zdarzenia. Z Centrali do pomocy w transporcie wyruszyła kolejna grupa ratowników. O godz.17.50 ratownicy dotarli do oczekującej na pomoc turystki. Po zaopatrzeniu rozpoczęli jej transport w noszach. Po godz. 19-tej pogoda w rejonie 5-ciu Stawów poprawiła się tak, że możliwy był lot śmigłowca. O 19.34 turystkę przekazano do śmigłowca i przetransportowano ją do szpitala.

19.56 Wiadomość o dwóch osobach znajdujących się na Świnicy. Są zmarznięci, osłabieni, nie wiedzą jak zejść , proszą o pomoc. Start śmigłowca. Ratownicy desantują się z jego pokładu, i po 20.20 docierają do oczekujących na pomoc turystów. Po sprowadzeniu w dogodne do podebrania miejsce, turyści wraz z towarzyszącymi im ratownikami zostają wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Sobota 07.08.
8.28 Dzwoni turysta informując o wypadku w Żlebie Honoratka. Jego kolega poleciał około 100 m. Widzi go i ma z nim kontakt głosowy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantował się ratownik. Okazało się, że turysta jest tylko potłuczony i poobcierany. Po zaopatrzeniu i założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turysta  idąc Orlą Percią spadł ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej do Żlebu Honoratka około 60 m. Może mówić o dużym szczęściu, że spadając nie doznał poważniejszych obrażeń.

11.04 Informacja o wypadku turystki podczas zejścia z Koziej Przeł. do Dol. Pustej. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Okazało się , że turystka została ugodzona w nogę spadającym kamieniem. Po zaopatrzeniu założono jej uprząż ewakuacyjną, w której wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala. Turystka doznała złamania nogi otarć i potłuczeń.

13.05 Informacja o uderzeniu spadającym kamieniem turysty podczas zejścia ze Skrajnego Granatu. Turysta doznał urazu głowy. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

15.49 Informacja o turyście podchodzącym z 5-ciu Stawów na Szpiglasową Przeł. Dostał on  zaburzenia błędnika, silnych zawrotów głowy, wymiotuje. Został on śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

16.15 Z Ornaczańskiego Wierch przetransportowano śmigłowcem do szpitala bardzo osłabionego mającego wysokie ciśnienie i zawroty głowy turystę.

18.11 Informacja o urazie nogi turystki w Dol. Roztoki. Z pomocą z Centrali wyjechało 2 ratowników, którzy przetransportowali turystkę do szpitala.

19.41 Na Centralę zadzwonił ojciec schodzący Czerwonym szlakiem z synem z Giewontu. Syn doznał urazu nogi nie może iść. Zapad zmrok oni nie mają światła proszą o pomoc. Z Centrali do Małej Łąki wyruszyli  dwaj ratownicy, którzy  przed 21-szą spotkali schodzących turystów. Sprowadzili ich  do samochodu i przewieźli ich do Zakopanego.

21.05 Ratownik dyżurujący w M. Oku zwiózł na Palenicę turystę, który schodząc z Rysów doznał urazu nogi.

Niedziela 08.08.

13.28 Z Dol. Olczyskiej przewieziono do szpitala turystkę, która doznała urazu nogi.

W sumie ratownicy w okresie 19.07 do 08.08.2021. udzielili pomocy 126 osobom.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. W ciągu najbliższych dni będą niewielkie opady i burze. Później kilka słonecznych dni a pod koniec tygodnia znów opady i burze. Ponieważ pogoda w Tatrach zmienia się dynamicznie, przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualna prognozą pogody i w stosunku do niej planować wycieczki.
                                         Adam Marasek

 
 





 


SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł