Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 05.09.2021

Za nami tłoczny w Tatrach i na Podhalu wakacyjny okres. Do samego końca wakacji ratownicy mieli sporo pracy.

Poniżej poważniejsze działania TOPR:

Poniedziałek 30.08.

Rano ze schroniska w Stawach sprowadzono na Wodogrzmoty i dalej do Zakopanego przewieziono grupę litewskich turystów, których w nocy sprowadzano z Zawratu.

14.10 Z drogi do M. Oka na Palenicę zwieziono turystę, który zasłabł i nie był w stanie samodzielnie zejść na parking.

Wtorek 31.08.

Po godz. 20-tej powiadomiono Centralę TOPR, że w rejonie Kępy znajduje się turystka, która doznała urazu stawu skokowego, nie jest w stanie dalej schodzić. Z M. Oka na Kępę wyruszył pełniący tan dyżur ratownik a z Centrali wyjechała 10-osobowa grupa ratowników. Po dotarciu na miejsce i udzieleniu I pomocy, turystkę w noszach zniesiono do M. Oka  i dalej samochodem zwieziono na Palenicę, skąd turystka miała się własnym transportem udać się do szpitala.

Czwartek 2.09.

Po 2-giej w nocy policja powiadomiła TOPR, że poszukują niemieckiej turystki, która utknęła gdzieś w lesie. Podano rejon, w którym logował się jej telefon czyli  pomiędzy Remiaszowem  a Jankulakowskim W.  w rejonie Białki Tatrzańskiej.  Później kolejna informacja z Policji, że jej rodzina sugeruje, że turystka miała się udać na Słowację. W podany rejon w Białce Tatrz. Na poszukiwania z Centrali wyjechała 5-cio osobowa ekipa ratowników. W czasie poszukiwań kolejna informacja z Policji, że poszukiwana mogła nocować w schronisku Zamkowskiego na Słowacji. Dyżurny ratownik dodzwonił się do schroniska i okazało się, ze poszukiwana nocowała tam z wtorku na środę i miała zamiar przez Czerwoną Ławkę albo przez  Rohatkę i Polski Grzebień dojść do Śląskiego Domu. Powiadomiono o tym HZS.  O godz. 7-mej ratownicy powrócili  do Centrali z poszukiwań w rejonie Białki Tatrz.

Po godz. 10-tej do TOPR zadzwonił polski turysta schodzący z Rohatki informując, że na szlaku znalazł ciało kobiety. Tę informację przekazano ratownikom słowackim. Okazało się, że jest to poszukiwana niemiecka turystka.

Piątek 3.09.

Po godz. 8.30 powiadomiono Centralę TOPR, że w Wąwozie Kraków turysta spadł spod otworu Smoczej Jamy do Wąwozu. Jest przytomny, ale ma uraz głowy i ręki. Z Centrali do Dol. Kościeliskiej wyjechała ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce udzielono I pomocy poszkodowanemu turyście. W noszach zniesiono go do wylotu  Wąwozu i  terenową karetką TOPR przetransportowano do szpitala.

Pomiędzy godz. 20- 23-cią :
1. Z Dol. Roztoki na Wodogrzmoty i dalej na Palenicę zwieziono turystkę z urazem nogi.  
2. Z Kasprowego na Halę Gąsienicową sprowadzono troje turystów , którzy nie zdążyli na ostatnią kolejkę.
3. Znad czarnego Stawu sprowadzono do M. Oka turystę, któremu skończyło się światło w latarce i drogę oświetlał zegarkiem.

Sobota 4.09.

Godz. 5.30 do TOPR zadzwonił turysta podchodzący szlakiem na Przeł. pod Chłopkiem informując, że w rejonie Kazalnicy spadł około 5 m doznając urazu kolana, ręki, otarć i potłuczeń. O godz. 6.24 w tamten rejon wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i włożeniu do noszy został on windą wraz z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.   

Przed godz. 10-tą powiadomiono ratowników, że ze szlaku pomiędzy Suchymi Czubami a Suchym Wierchem Kondrackim spadł kilkanaście m turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca wypadku desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I mocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej został on windą wciągnięty na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Okazało się, że doznał on urazu głowy, rąk i nogi.

Śmigłowcem do szpitala przetransportowano:
Po godz. 12-tej  z Hurchociego W. mężczyznę z atakiem padaczki.
Po godz. 13-tej z rejonu Chudej  Przełączki  turystkę, która doznała urazu nogi  
Po godz. 14-tej  z rejonu Świnickiej Przeł. turystę z urazem nogi
Po godz. 20-tej ze Skupniowego  Upłazu zwieziono pojazdem terenowym Traxter turystkę, który doznał urazu stawu skokowego.
Po godz. 23-szej ze Żlebu Kulczyńskiego sprowadzono troje turystów, którzy z braku światła   ( tylko jedna latarka) i blokady psychomotorycznej jednego z turystów mieli problemy z zejściem.

Niedziela 5.09.

Po godz. 15-tej ze szlaku od Czarnego Stawu na Karb przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która upadając doznała urazu głowy.

Po godz. 17-tej transport śmigłowcem do szpitala  turysty schodzącego z Ciemniaka, który w wyniku upadku doznał urazu klatki piersiowej.

W omawianym okresie  to jest od 30.08. do 05.09. 2021 r. ratownicy udzielili pomocy 46 osobom w tym 11 z wykorzystaniem śmigłowca.

Przez dwa wakacyjne miesiące czyli od 01.07 do 31.08.2021r. ratownicy udzielili pomocy 357 osobom w tym 104 z wykorzystaniem śmigłowca.

Na najbliższy tydzień  w Tatrach przewidywana jest dobra dla turystów pogoda. Ma być jak na te porę roku dość ciepło i przez większą część każdego dnia słonecznie. Należy pamiętać, że dni są coraz krótsze i wcześniej zapada zmrok.

                                                                 Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł