Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 07.11.2021

Kolejny jesienny tydzień W Tatrach. Halny, opady śniegu a potem ładna słoneczna pogoda. W dzień dodatnie temp. i topienie śniegów, nocą temperatura poniżej zera , co powodowało zalodzenie szlaków, traw i skał. Zrobiło się ślisko to było przyczyną wypadków do jakich doszło w rejonie Rysów i Hińczowej Przeł.

Poniedziałek 01.11.

Po godz. 9-tej z Hali Gąsienicowej zwieziono do Zakopanego turystę, który wędrując w tamtym rejonie doznał urazu kolana.

Sobota 06.11.

Po godz. 11.20 do Centrali TOPR zadzwoniła zaniepokojona matka informując, że  nie ma kontaktu z synem, który wczoraj miał iść na Rysy i wieczorem  wrócić do miejsca zamieszkania. Potem kolejny telefon tym razem od znajomej turysty z informacją, że wczoraj około 12-tej otrzymała od niego zdjęcie z podchodzenia na Rysy.  Z Centrali do M. Oka wyjechało 2 ratowników  z zadaniem sprawdzenia szlaku na Rysy.

W tym czasie powiadomiono Centralę TOPR, że na Ceprostradzie znajduje się turystka z urazem stawu skokowego, potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z Jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po desancie śmigłowiec poleciał by z powietrza sprawdzić szlak na Rysy. Z Jego pokładu u wylotu Rysy dostrzeżono ciało turysty. W pobliżu desantował się jeden ratownik a śmigłowiec poleciał po turystkę na Ceprostradzie. Po wciągnięciu jej na pokład śmigłowiec poleciał do szpitala, gdzie przekazano kontuzjowaną turystkę. Następnie na pokład zabrano kolejnych ratowników, potrzebny sprzęt  i przetransportowano ich pod Rysę.  Po uzyskaniu stosownej zgody, śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego ciało turysty.  Prawdopodobną przyczyną wypadku było poślizgnięcie na zalodzonych skałach i upadek z wysokości.

W czasie działań pod Rysami z Dol. Kondratowej do szpitala przetransportowano terenową karetką TOPR turystkę skarżącą się na silne dolegliwości kardiologiczne.

Po godz. 17.30 do TOPR zadzwonił zaniepokojony ojciec informując, że jego syn był około 9-tej na Rysach i miał schodzić na stronę słowacką. Od tej pory nie ma z nim kontaktu. Sprawdzono okoliczne schroniska. Okazało się, że syn odnalazł się…. w 5-ciu Stawach.

Niedziela 07.11.

Wieczorem  turyści znajdujący się w M. Oku powiadomili Centralę TOPR, że od dłuższego czasu na Wielkiej Galerii Cubryńskiej, poniżej Hińczowej Przeł. widać w jednym miejscu  światło. Sprawdzono wpisy do książki wyjść taternickich, czy nie znajduje się tam zespól taterników - co się nie potwierdziło.
Z Centrali do M. Oka  wyjechało ratowników. Nawiązano kontakt z 4 osobami, które miały problemy orientacyjne z zejściem z Wielkiej Galerii. Po naprowadzeniu na właściwe zejście, po jakimś czasie  informacja od turystów, że jedna z osób jest osłabiona. O 22.10 kolejny telefon od turystów z informacją, że nie są w stanie dalej schodzić. Potrzebna pomoc. Z Centrali do M. Oka wyjechała 5-cio osobowa ekipa ratowników, którzy po 3-ciej dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Ze względu na ich  stan,   ratownicy poprosili o możliwie wczesny przylot śmigłowca i ewakuację turystów. Po godz. 8-mej turystów przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego. Okazało się,że rano turyści w dwóch niezależnych zespołach wyruszyli na Cubrynę. Eskapada trwała długo, zapadający zmrok, trudne warunki, zalodzenie, ograniczona widoczność spowodowały, że mieli oni problemy ze znalezieniem bezpiecznego zejścia. W takich warunkach jakie panują w wyższych partiach Tatr, turyści nie powinni wyruszać na takie wycieczki.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest słoneczna pogoda.. W dzień mają być temperatury do kilku stopni powyżej zera a nocą temp. ujemne. Dopiero w niedzielę przewidywane są niewielkie opady śniegu.  Ze względu na zalodzenia wyżej położonych szlaków, do czasu poprawy warunków TOPR nie poleca wysokogórskich wyjść.

                                 Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł