Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 12.12.2021

W Tatrach zima prawie codziennie sypał ( bardziej prószył niż sypał) śnieg i był mróz. Z daleka wygląda jakby  śniegu było dużo, ale gdy ktoś wejdzie wyżej szlakiem okazuje się, że dużo śniegu jest tylko w zaspach, które utworzył wiejący w poprzednim tygodniu wiatr. W wywianych miejscach jest za to lód.  Takie warunki nie sprzyjały wysokogórskim turystom, o czym poniżej.  Na weekend stacje narciarskie rozpoczęły swoją działalność, uruchamiając pierwsze trasy.

Poniedziałek 06.12.

O godz. 16.15 do TOPR zadzwonił jeden z turystów informując, że wraz z kolegą przez Kozią Przeł. wyszli na Kozie Czuby. Robi się ciemno, mają kłopoty orientacyjne jak dojść na Kozi Wierch. Ratownik dyżurny zapytał ich jak są ubrani i czy mają raki, czekany i światło. Ponieważ byli dobrze przygotowani zaproponował im by po własnych śladach wrócili na Kozią Przeł. i stamtąd zeszli do Stawów, gdyż po zachodzie słońca śmigłowiec nie może już latać w górach, a dojście do nich ratowników potrwa kilka godzin. Turyści przekazali, że mieli już problemy z wejściem na Kozie Czuby i nie są w stanie bezpiecznie zejść na Kozią Przeł. Postanowili czekać na ratowników. Po godz.. 17-tej z Centrali na Halę Gąsienicową wyjechało 3 ratowników, na Hali dołączyło do nich kolejnych dwóch. Zaraz po 22-giej ratownicy dotarli do turystów. Po napojeniu , asekurując wyprowadzili ich na Kozi Wierch i stamtąd przed 2-gą doprowadzili do schroniska w Stawach. W takich warunkach, przy zalodzonych i  zasypanych łańcuchach turyści nie powinni wyruszać na tak eksponowany i trudny odcinek Orlej Perci. Kłania się również właściwe planowanie wycieczki.

Sobota 11.12.

Przed 12-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że utknął w skalnym, stromym terenie podczas podejścia znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Karb. Nie jest w stanie podchodzić dalej jak i zawrócić po swoich śladach. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy, którzy asekurując wyprowadzili turystę na szlak.

Po godz.14.30 powiadomiono Centralę TOPR, że w Dol. Kościeliskiej w rejonie Cudakowej Polany jest nieprzytomna, kompletnie pijana kobieta. Jej współtowarzysze próbują ją nieść w dół.  Do Dol. Kościeliskiej wyjechało 2 ratowników. Do Kir wyjechała również karetka pogotowia. Ratownicy którzy wyjechali do Dol. Kościeliskiej nie znaleźli nikogo potrzebującego pomocy . Okazało się, że kobietę zwieziono do Kir dorożką a stamtąd busem do Zakopanego.

W czasie działań w Dol. Kościeliskiej do TOPR zadzwonił turysta, który zjeżdżał  z Włosienicy fasiągiem i dostał uczulenia na koński pot. Ma problemy z oddychaniem. Wysiadł na Wodogrzmotach i prosi o pomoc. Został on przez ratownika zjeżdżającego z M. Oka zwieziony na Palenicę. Stamtąd własnym transportem miał udać się do szpitala. Ratownik wracający do M. Oka spotkał na drodze turystę, który uszkodził staw skokowy. Po zaopatrzeniu zwiózł go na Palenicę.

Niedziela 12.12.

Po godz. 15-tej powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku pomiędzy Rusinową Polaną a Wierchem  Porońca znajduje się 22-letnia turystka skarżąca się na silne dolegliwości sercowe. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywane są w sumie niewielkie opady śniegu, Pierwsza połowa tygodnia ma być dość słoneczna, ale będą ujemne temperatury, co sprzyjać będzie śnieżeniu kolejnych tras narciarskich. Narciarze chcący pojeździć na Kasprowym na razie muszą się uzbroić w cierpliwość. Markotne miny mają również skitourowcy, bo nie da się bezpiecznie pochodzić i pozjeżdżać w Tatrach.

                                       Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł