Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 06.03.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w minionym tygodniu.

W minionym tygodniu w Tatrach panowała zmienna pogoda. Słoneczne dni przeplatały zalegające gęste mgły utrudniające orientację, do tego wiatr, opady śniegu utrudniały wędrówki po wyżej położonych, zasypanych śniegiem szlakach. Doszło do dwóch tragicznych w skutkach wypadków. Gdyby nie szybka pomoc ratowników, takich zdarzeń mogło by być więcej.

Wtorek 01.03.

Przed godz.16.40 do Centrali TOPR zadzwonił turysta schodzący z Kościelca informując, że pod Zachodnią Ścianą Kościelca zauważył leżącego człowieka. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono pod linią drogi „Krótkie spięcie” leżącego mężczyznę. W pobliżu desantowali się ratownicy, którzy po dojściu na miejsce stwierdzili wielonarządowe, śmiertelne urazy. Po uzyskaniu stosownej zgody przetransportowano śmigłowcem zwłoki 28-letniego turysty. Ślady wskazywały, że turysta schodząc z Kościelca poślizgnął się i spadł do podstawy ściany z  pierwszego nad Karbem skośnego kominka.

Czwartek 03.03.

Przed godz. 12.30 do Centrali TOPR zadzwoniła turystka? Taterniczka?  informując, że są w górnej części Mnichowego Żlebu w trudnym, stromym terenie, nie są w stanie dalej się ruszyć. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono dwoje ludzi, którzy stali około 20 m od siebie, nie mając założonego żadnego stanowiska. By podmuch śmigłowca, nie wytrącił turystów, ratownicy desantowali się na Mnichowej Kopie i po zbudowania stanowiska dotarli do znajdującego się kilka m poniżej górnej krawędzi Żlebu mężczyzny. Asekurując wyciągnęli go do góry. Następnie do kobiety zjechał kolejny ratownik. Turystów przy użyciu windy wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do Zakopanego.  Stromość terenu przerosła ich umiejętności w posługiwaniu się sprzętem, który mieli w plecaku.

W czasie tych działań do Centrali zadzwonił turysta? taternik?  Informując, że utknął na lodospadzie poniżej Zmarzłego Stawu i mimo posiadanych raków i czekana nie jest w stanie zejść. Z Murowańca w kierunku Zmarzłego Stawu wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. Po godz. 15.20 kolejny telefon od turysty z informacją, że nie potrzebuje już pomocy, gdyż pomógł mu zejść znajdujący się w pobliżu instruktor PZA.

Przed godz. 15.30 do TOPR zadzwonił starszy turysta informując, że podczas podejścia z Myślenickich Turni na Kasprowy zgubił szlak. Brodząc w śniegach opadł z sił . Prosi o pomoc. Z Kasprowego w kierunku turysty wyruszyli dwaj ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym. Po dotarciu na miejsce stwierdzili, że turysta jest w nienajlepszym stanie. Wezwali śmigłowiec, którym został on przewieziony do szpitala.

Sobota 05.03.

O godz. 21-szej do Centrali TOPR zadzwoniła zaniepokojona żona informując, że do tej pory z wycieczki na Czerwone Wierchy nie powrócił jej mąż. O godz. 12.30 miała z nim ostatni kontakt telefoniczny. Mąż był wtedy na Kopie Kondrackiej i miał dalej iść na Małołączniak i dalej granią? . Nie udało się nawiązać łączności telefonicznej. Sprawdzono okoliczne schroniska- bez skutku. O godz. 21.45 do Dol. Miętusiej wyjechało dwóch ratowników, którzy dronem mieli sprawdzić Dol. Mułową i Litworową. Gęsta mgła uniemożliwiła efektywne poszukiwania. Sprawdzono również rejon Dol. Tomanowej i Małej Łąki. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Niedziela 06.03.

Po godz. 9-tej z Centrali na poszukiwania w masywie Czerwonych Wierchów wyruszyło 13 ratowników.  Z chwilą poprawy pogody na poszukiwania wystartował śmigłowiec z pokładu którego dostrzeżono ślady w górnej części Doliny Litworowej. Tuż przed 12-tą jeden z ratowników odnalazł ciało poszukiwanego turysty pod progiem Dol. Litworowej. Z pozostawionych na śniegu śladach wynikało, że turysta zaczął schodzić w kierunku  Kobylarzowego Żlebu. We mgle prawdopodobnie pomylił się i wszedł do Dol. Litworowej, schodząc w dół spadł z progu doliny doznając wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Ciało turysty śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.

Oprócz tych zdarzeń ratownicy udzielali pomocy turystom, narciarzom  skitourowym i narciarzom „trasowym”, którzy doznali urazów nie zagrażających  życiu.

Na najbliższy tydzień w Tatrach najpierw mają być opady śniegi i spory mróz. Od czwartku zza chmur wyjrzy słońce, nie będzie już tak dużego mrozu. Czyżby w Tatry miała zawitać prawdziwa marcowa pogoda? Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, stopniem zagrożenia lawinowego i  panującymi warunkami.

                                Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł