Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 10.04.2022

Poważniejsze wypadki do, których doszło w omawianym okresie.

Miniony tydzień to walka zimy z wiosną. Słońce, dodatnie temperatury, potem ochłodzenie, opady śniegu. I tak co kilka dni zmiana. W konsekwencji w Tatrach zima trzyma się mocno a pod Tatrami górą wiosna.  W Tatrach dalej sporo turystów i skitourowców którzy wykorzystują dobre warunki śniegowe wędrując tłumnie po „turowych” szlakach. 

Natomiast na trasach w Gąsienicowej i Goryczkowej mino dobrych warunków dużo mniej narciarzy. Ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 04.04.

Po godz. 10-tej ze Świńskiego Kotła przetransportowano śmigłowcem do szpitala  narciarza, który uszkodził ścięgno Achillesa.

Środa 06.04.

Po 10.30 do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że w czasie podejścia znad  Czarnego Stawu Gąsienicowego na Karb zapchał się w trudne miejsce, ż którego nie jest w stanie samodzielnie się wydostać. Wystartował śmigłowiec, z którego w pobliżu turysty desantowali się dwaj ratownicy. Po założeniu  stanowiska opuszczono turystę  w bezpieczne miejsce. Tam turysta podziękował ratownikom i samodzielnie udał się do schroniska na Hali Gąsienicowej.

Czwartek 07.04.

Tuż przed 17-tą do Centrali TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z matką schodziły z Kopuły Giewontu. Matka będąc przy ostatnim łańcuchu straciła równowagę i zsunęła się po śniegach około 150 m  Żlebu ( jak się okazjo Kirkora). Ma z nią kontakt głosowy. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się  poniżej łańcuchów a śmigłowiec poleciał po kolejnych ratowników potrzebnych do działań, którzy desantowali się tam gdzie poprzednicy. Ratownicy zjechali na linach w kierunku  turystki.   Po dotarciu do turystki okazało się, że  nie doznała poważniejszych obrażeń, jednak transport w trudnym terenie wymaga kolejnych ratowników, których pod Giewont przetransportował śmigłowiec.  W tym czasie  ratownicy  po udzieleniu turystce I pomocy w noszach  wyciągnęli ją w górę w dogodne do podebranie przez śmigłowiec miejsce. Mimo silnego wiatru udało się windą wciągnąć na pokład będącego w zawisie śmigłowca turystkę i przetransportować ją do szpitala. W trudnej wyprawie  ratunkowej wzięło udział 13 ratowników i załoga śmigłowca.

Niedziela 10.04.

O godz. 15.45 do Centrali TOPR dotarła informacja, że podczas zjazdu z Błyszcza w kierunku Pyszniańskiej Przeł. w wyniku upadku narciarz skitourowy doznał urazu barku. Z e względu na warunki ( widoczność, wiatr) ratownicy desantowali się około 150 m poniżej grani ruszyli w kierunku Przełęczy. Po desancie śmigłowiec poleciał pod Centralę po kolejną grupę ratowników, którzy po dolocie desantowali się w  tym samym miejscu co poprzednicy. Trzecia grupy ratowników ze względu na mgły  i silny wiatr musiała się desantować na Wyżniej Kirze Miętusiej. W tym czasie poszkodowany został sprowadzony przesz kolegę na Przełęcz. Tam o 17-tej dotarli  ratownicy. Po zaopatrzeniu poszkodowanego  opuszczono go w miejsce , gdzie wcześniej desantowali się ratownicy. Warunki poprawiły się na tyle, że możliwym okazał się lot śmigłowca do Dol. Pysznej. Windą  wciągnięto na pokład śmigłowca poszkodowanego i towarzyszącego mu ratownika. Śmigłowiec odleciał na przyszpitalne lądowisko. Warunki znów się popsuły i ratownicy  biorący udział w działaniach ratunkowych zeszli na Ornak , skąd samochodem przewieziono ich na centralę.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda.  Najpierw kilka słonecznych dni z dodatnią w ciągu dnia temperaturą a na Święta temperatury poniżej zera i dość intensywne opady śniegu. Na razie zimy nie pożegnamy.

                                                  Adam Marasek   


SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł