Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 17.04.2022

Poważniejsze wypadki doi jakich doszło w Tatrach polskich w podanym okresie.

Miniony tydzień w Tatrach to piękna, mroźna zima, opady śniegu i niestety nie za wiele słońca.  Zima nie bardzo chce nas opuścić. W zimowych warunkach doszło do wypadków o czym poniżej. Ratownicy nie próżnowali.

Wtorek 12.04.

Przed 11-tą do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z żoną podchodzili na grań  Ornaków. Pod wierzchołkiem Ornaku żona dostała blokady psychomotorycznej. Nie jest w stanie dalej się ruszyć.  Nie zejdzie bez pomocy. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.

Środa 13.04.

Po godz. 14-tej do ratowników dotarła informacją, że podczas zjazdu z Rysów , w rejonie Buli narciarz skitourowy złamał nogę. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

O godz. 16-tej kolejny telefon tym razem od dwójki turystów, którzy schodząc ze Świnicy utknęli w jakimś żlebie. Przez aplikację „Ratunek”  uzyskano ich pozycję GPS. Okazało się, że turyści utknęli w Skrajnym Żlebie. Są tylko w raczkach i nie najlepiej ubrani. Turystce jest zimno, nie da rady schodzić. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej turyści wraz z towarzyszącymi im ratownikami zostali wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Czwartek 14.04.

Po godz. 18-tej z Hali Gąsienicowej przetransportowano śmigłowcem do szpitala narciarkę skitourową, która w wyniku upadku w rejonie Zielonego Stawu doznała stłuczenia? urazu kręgosłupa?.

Piątek 16.04.

Po godz. 13.30 do Centrali  TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że z wycieczki w rejon Dol. Wyżniej Chochołowskiej nie wróciła jego znajoma. Nie ma z nią łączności telefonicznej. Ponadto poinformował ,że turystka była widziana około godz. 11-tej w rejonie górnej granicy lasu. Z Centrali do Dol. Chochołowskiej wyjechali ratownicy zabierając ze sobą psa lawinowego i drona.  W czasie dojazdu do Chochołowskiej o 15.15  kolejny telefon, że turystka właśnie dotarła do schroniska. Wobec tego ratowników odwołano do Centrali.

Po godz. 19-tej z rejonu Buli  w Dol. Goryczkowej przetransportowano do Zakopanego  turystę, który podchodząc we mgle na Kasprowy zgubił drogę ( chciał dojść do Murowańca)  i  brodząc w śniegach osłabł  i się wyziębił. Miał szczęście bo spotkał go zjeżdżający narciarz skitourowy i powiadomił TOPR.

Niedziela 18.04.

Po godz. 8.30 do Centrali TOPR zadzwoniła pracownica schroniska na Kondratowej z informacją, że na noc z wycieczki w nieznanym kierunku nie powrócił 51-letni turysta. Nie mają jego numeru  telefonu . Poproszono Policję  o sprawdzenie czy turysta nie wrócił do domu. Okazało się , że sąsiedzi nie widzieli go od dwóch dni. Policja przekazała ratownikom jego numer telefonu. Próby dodzwonienia do turysty nie powiodły się. Poproszono HZS   o namierzenie telefonu po stronie słowackiej. Przed 11-tą turysta stojący na Suchej Przeł. na Kasprowym  przekazał, że słyszy głos wzywający pomocy dochodzący z Dol. Cichej.  Gdy podniosły się mgły ratownicy dyżurujący na Kasprowym  dostrzegli turystę  około 300 m poniżej grani pod płd. zboczami Beskidu. Dotarło  do niego dwóch ratowników. Okazało się, że jest to poszukiwany turysta. Ratownicy wyprowadzili osłabionego mężczyznę na Kasprowy.  Był on wyposażony w sprzęt biwakowy  i przetrwał  w dobrym stanie noc w Dol. Cichej. Rano postanowił wyjść na Kasprowy, ale brodząc w głębokich śniegach stracił sporo sił.  

Tego dnia odbywał się po raz 21 Memoriał Piotrka Malinowskiego. W czasie walki  z czasem na podejściach i w zjeździe, dwoje skitourowców doznało urazów kolan. Zostali oni przetransportowani do szpitala.

W nadchodzącym tygodniu w Tatrach ma się zmienić pogoda. Po okresie mrozów i opadów śniegu nadejdzie ocieplenie. Nawet w nocy będą dodatnie temperatury, ale zamiast śniegu ma padać deszcz. Taka pogoda może przyczynić się do destabilizacji pokrywy śnieżnej. Przed wyruszeniem w Tatry należy sprawdzić prognozę pogody, ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego i warunki panujące na szlakach i trasach  narciarskich w rejonie Kasprowego.

                                                             Adam Marasek  


SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł