Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 15.05.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w ciągu ostatniego tygodnia.

W Tatry zawitała wiosna. W ciągu dnia sporo słońca, w nocy temperatury spadały do około 0-2 stopni C. Z rana śniegi były dość twarde, zwłaszcza po płn. stronach. W słońcu śniegi robiły się dość miękkie. Taki różnorodne warunki śniegowe nie sprzyjały ani narciarzom skitourowym, ani turystom, którzy ślizgali się po śniegach, albo wpadali w śniegi po kolana.  Doszło do wypadków, które ze względu na sporą liczbę osób wędrujących po Tatrach nasiliły się  w okresie  słonecznego weekendu.

Środa 11.05.

Po godz. 14.25 ratownik znajdujący się akurat na Rysach zauważył na Przeł. pod Rysami mężczyznę, który w eksponowanym terenie pokrytym twardym śniegiem, nie był w stanie się ruszyć. Powiadomił Centralę. W tamten rejon wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej  turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został  windą  wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do Zakopanego. Turysta nie był mentalnie i sprzętowo przygotowany do schodzenia eksponowanym terenem pokrytym twardym śniegiem i miejscowo lodem.

Piątek 13.05.

Po godz. 19-tej do Centrali TOPR zadzwonił 64-letni turysta informując, że zgubił się na zielonym szlaku pomiędzy Waksmundzką Równią a Murowańcem. Z Hali Gąsienicowej na poszukiwania wyruszyło 3 ratowników, którzy po 20.40 dotarli do turysty. Po udzieleniu I pomocy przed północą doprowadzili go do schroniska.

Sobota 14.05.

O godz. 16.45 do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że widzi w eksponowanym, zaśnieżonym terenie, poza szlakiem schodzącym ze Skrajnego Granata w kierunku Cz. Stawu jakąś turystkę, która nie jest wstanie się ruszyć. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystkę, w pobliżu Żeberka. Tam desantowali się ratownicy. Po założeniu trójkąta ewakuacyjnego turystka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do Zakopanego. Turysta nie była przygotowana na bezpieczne wędrowanie w takich warunkach.

Niedziela 15.05.

Po godz. 13.10 powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zjazdu Rysą z Rysów narciarz skitourowy przewrócił się, zsunął się do wylotu Rysy zatrzymując na wysokości Buli.  W wyniku upadku i uderzeń o skały?  doznał urazu głowy, rąk, nóg, mocnych otarć i potłuczeń.

W tym samym czasie informacja o wypadku 4 osób , które zsunęły się po śniegach ze szlaku na  Szpiglasową Przeł. w kierunku Dol. Za Mnichem. Ponieważ w wypadku brały udział dzieci, tam najpierw poleciał śmigłowiec.  Ratownicy desantowali się w pobliżu poszkodowanych, którzy znajdowali około  150 m poniżej Przeł.  i przystąpili do udzielenia I pomocy.  dwójka dzieci i ojciec  zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani  do szpitala.  W tym czasie kolejna informacja o wypadku podczas zjazdu Rysą  z Rysów. Tym razem poszkodowany został snowboardzista.

Po przekazaniu poszkodowanych śmigłowiec poleciał pod Rysy. Ratownicy desantowali się przy kontuzjowanym narciarzu i snowboardziście.. Po zaopatrzeniu poszkodowani zostali windą wciągnięci na pokład śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Słońce, deszcz, ujemne temperatury nocą a pod koniec tygodnia wzrost temperatur i możliwość burz. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogodą i warunkami panującym i w Tatrach.

                                                     Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł