Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 22.05.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w omawianym okresie po Polskiej stronie Tatr .

To był pracowity  dla ratowników  i tragiczny w skutkach tydzień. Najpierw wiosenne warunki w Tatrach, ciepło, słonecznie i tające śniegi. We wtorek opad deszczu, nocą ochłodzenie, tak że w środę wcześniej roztopione, mokre śniegi zamarzły, zrobiły się twarde i miejscowo zalodzone. Do tego ładna pogoda zachęcała do wysokogórskich wycieczek. Na efekty  nie trzeba było długo czekać.

Wtorek 17.05.2022.

Pomiędzy 17.20- a 18-tą z przerwami na braki łączności dwie ukraińskie turystki powiadomiły Centralę TOPR, że pobłądziły w górach. W trakcie rozmowy  ustalono, że  turystki znajdują się w Żlebie spadającym z Krzyżnego na stronę 5-ciu Stawów. Przekazały, że po stromych śniegach zsunęły się około 100-200 m, nie odnosząc poważniejszych obrażeń ale boją się dalej schodzić eksponowanym terenem. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystek desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnych  turystki wraz z towarzyszącymi im ratownikami  zostały windą wciągnięte na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowane do Zakopanego. Jak się okazało turystki nie były przygotowane na wędrówkę w takich warunkach. Brak górskich butów, raków, czekanów, kasków i lawinowego ABC. Turystki miały szczęście, że podczas zsuwania po stromych śniegach udało im się zatrzymać.

Środa 18.05.

To był dla ratowników bardzo pracowity a dla dwóch turystów tragiczny w skutkach dzień.

Po 11-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono turystkę, która upadając złamała rękę.

12.23. Informacja o wypadku turysty, który spadł ze Skrajnego Granata w kierunku Czarnego Stawu. Lot śmigłowca, desant ratowników, którzy stwierdzają, że w wyniku poślizgnięciu na twardych śniegach, upadku i uderzenia w wystające głazy 37-letni turysta doznał śmiertelnych obrażeń. Po uzyskaniu stosownej zgody zwłoki przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego.

12.54. Informacja o urazie nogi  w rejonie Ministranta. Poszkodowanego śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po 13-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono dziecko z urazem nogi.

13.46  informacja od turystki, że ponad Bulą pod Rysami natknęła się na leżącego mężczyznę, który ma uraz głowy i nie oddycha. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu desantowali się ratownicy, którzy stwierdzili, że 36-letni turysta podczas zsuwania się po stromych śniegach i uderzeniu w wystające głazy doznał śmiertelnych obrażeń. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok.

Po godz. 14-tej ze schroniska na Ornaku do Kir przetransportowano ponad 70-cio letnią turystkę, która źle się poczuła i nie była w stanie samodzielnie zejść doliną.

14.31. informacja o wypadku pod Szpiglasową Przeł. Poszkodowane są 4 osoby w tym dziecko. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy  desantowali się w Dol. za Mnichem w pobliżu turystów. Okazało się, że 11 letni chłopak doznał urazu głowy, stracił przytomność, jego matka  doznała urazu głowy,  ręki i wszyscy uczestnicy zdarzenia  otarć i potłuczeń. Po udzieleniu I pomocy turyści zostali śmigłowcem przetransportowani do szpitala. Do wypadku doszło po poślizgnięciu się na stromych, zalodzonych śniegach jednej z osób, która potrąciła pozostałych i wszyscy zsunęli się po stromych śniegach do Dol. za Mnichem. Turyści nie byli odpowiednio wyposażeni do wędrówki po stromych, zalodzonych śniegach.

Przed 16-tą ratownicy działający przy wypadku pod Rysami sprowadzili z rejonu Niżnich Rysów na Bulę pod Rysami  osłabionego, mającego problemy z samodzielnym zejściem turystę, który przy okazji kolejnego lotu w rejon Rysów został przetransportowany śmigłowcem do Zakopanego.

16.23. Informacja o utknięciu grupy ukraińskich turystów w rejonie Świstówki. Chwilę po tym informacja o utknięciu dwojga turystów, w trudnym terenie w rejonie Krzyżnego. Startuje śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów pod Krzyżnym  desantują się ratownicy, którzy przygotowują ich do podebrania a śmigłowiec leci w rejon Świstówki. Tam przy ukraińskich turystach desantują się kolejni ratownicy. Śmigłowiec wraca na Krzyżne na pokład zabiera turystów i towarzyszących im ratowników. Turystów wysadza w 5-ciu Stawach i leci pod Świstówkę, skąd zabiera turystów i ratowników i przewozi ich do Zakopanego.

19.28. Do Centrali TOPR dzwonią  turyści, którzy utknęły w wiatrołomach ponad Włosienicą. Telefoniczne próby naprowadzenia ich na szlak nie powiodły się. Z Centrali do M. Oka  wyjechało 3 ratowników, którzy  po 21-szej docierają do turystek. I sprowadzają i je na drogę.

W sumie tego dnia ratowano 19 osób.

Piątek 20.05.

Przed  godz. 13.50 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że w 3 osoby wyszli ze schroniska w Stawach na Krzyżne, zgubiły szlak są na grani , przy łańcuchach, w trudnym terenie, boją się dalej iść. Uzyskano ich koordynaty. Okazało się , że turystki są  w rejonie Granackiej Przeł.  W tym czasie telefon od turystki znajdującej się w Rysie pod Rysami, że przed chwilą została uderzona w nogę spadającym kamieniem. Potrzebuje pomocy.  Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się na Granackiej Przeł. a śmigłowiec poleciał pod Rysy, tam desantowali się kolejni ratownicy. Po założeniu turystce uprzęży ewakuacyjnej  została ona windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.  Po przekazaniu turystki śmigłowiec poleciał na Granacką Przeł. skąd do Zakopanego przetransportowano turystki.

W czasie tych działań  informacja o poślizgnięciu się na stromych , twardych śniegach i  zsunięciu się turysty z rejonu Szpiglasowej Przeł. do Dol. za Mnichem. Po wysadzeniu turystek z Granckiej Przeł. śmigłowiec poleciał do Dol. za Mnichem. Tam desantowali się ratownicy. Po  zaopatrzeniu i ubraniu uprzęży ewakuacyjnej turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turysta w wyniku ponad 100 m upadku po stromych twardych śniegach doznał stłuczenia i otarcia rąk i nóg.  

W sumie w omawianym okresie udzielono  pomocy 37 osobom. Do większości wypadków doszło w wyniku poślizgnięć i upadków po stromych, zaśnieżonych i zalodzonych zboczach. Wielu z ratowanych turystów nie miało podstawowego sprzętu i odpowiednich butów, by w takich warunkach bezpiecznie się poruszać.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Trochę słońca, deszczu  i burz. W ciągu dnia temperatura nie przekroczy 10-ciu stopni a nocą może spaść w okolice zera. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i warunkami panującymi w Tatrach. W wyższych partiach zalega jeszcze sporo śniegu. Tam poruszanie się bez raków i czekanów i odpowiednich butów, może być przyczyną wypadku.

                               Adam Marasek

 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł