Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 29.05.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w omawianym okresie na terenie Polskich Tatr.

W Tatrach po okresie ocieplenia nadeszło ochłodzenie. Nocą temperatury  spadły poniżej zera. Zalegające w wyższych partiach śniegi zrobiły się twarde. Kto wybrał się tam bez raków albo tylko w raczkach, miał problemy z bezpiecznym poruszaniem się. Doszło do kilku poważnych wypadków. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 23.05.

Po godz. 17-tej powiadomiono Centralę TOPR, że pod Kończystym Wierchem zasłabła 36 letnia turystka, który potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Środa 25.05.

Po godz. 11.30 z Dol. Białego przetransportowano śmigłowcem  do szpitala 17-letnią turystkę, która straciła przytomność.

Czwartek 26.05.

Po godz. 15-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia Stawiarskim Progiem z Dol. 5-ciu Stawów do Dol. Roztoki poślizgnął się na stromych śniegach upadł i doznał bolesnego urazu barku 68-letni turysta. Został  on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Sobota 28.05.

Po godz. 10.15 powiadomiono Centralę, że pod Zawratem po stronie Dol. Gąsienicowej utknęła na zalodzonych, stromych śniegach turystka. Nie jest w stanie dalej bezpiecznie podchodzić ani zejść po swoich śladach. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po założeniu jej trójkąta ewakuacyjnego turystka została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do Zakopanego.  Jak się okazało  szwedzka turystka nie miała  raków i czekana by bezpiecznie wędrować w takim terenie.

Tuż przed 12-tą kolejna informacja o wypadku. Z Rysy w Rysach zsunął się po stromych, twardych śniegach  aż do wylotu Rysy  turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu leżącego mężczyzny desantowali się ratownicy. Okazało się, że w wyniku zsunięcia się około 300 m i uderzenia w skały, 35-letni turysta doznał obrażeń głowy, klatki piersiowej, rąk i nóg. Po zaopatrzeniu poważnie rannego turystę włożono do noszy i wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

Do podobnego wypadku doszło około godz.15.30. Tym razem  zsunął się po stromych śniegach w Rysie i zatrzymał u jej wylotu w kamieniach  23-letni turysta z Indii. Znów lot śmigłowca, desant na miejscu zdarzenia, udzielenie I pomocy, dostarczenie poszkodowanego windą na pokład  śmigłowca i lot do szpitala w Zakopanem. Turysta podczas zsuwania po śniegach i uderzeniu w skały doznał urazu głowy, rąk, mocnych otarć i potłuczeń.

W sumie w omawianym okresie ratownicy udzielili pomocy 13 osobom.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Na początek ocieplenie, trochę słońca, później opady deszczu a pod koniec tygodnia przewidywane są burze. Przy tak zmiennej pogodzie przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i do niej planować wycieczki. Należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr zalega jeszcze sporo śniegu.

                                                          Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł