Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 19.06.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w omawianym okresie na terenie działania TOPR.

W minionym tygodniu mieliśmy długi weekend. Pod Tatry przyjechało wiele osób. Sporo z nich wyruszyło na tatrzańskie szlaki, tym bardziej, że wędrówkom sprzyjała dobra pogoda. Ratownicy mieli sporo pracy. W sumie udzielono pomocy 43 osobom w tym w weekendowe dni 31.

Poniedziałek 13.06.

Przed godz. 13-tą powiadomiono Centralę TOPR, że z Krzyżnego po stromych śniegach zsunął się około 50 m  na stronę 5-ciu  Stawów turysta. Ma prawdopodobnie wybity bark.  Wystartował śmigłowiec. Z pokładu śmigłowca w pobliżu turysty desantowali się ratownicy.  Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta został wraz z towarzyszącym mu ratownikiem wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po przekazaniu poszkodowanego na SOR ponowny start śmigłowca, tym razem po turystę, który schodząc z Przeł. pod Kopą Kondracką, będąc w dolnej części szlaku, upadł i złamał nogę. Turystę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 17.30 do Centrali TOPR zadzwoniło dwoje turystów informując, że schodzili z Błyszcza, zgubili szlak i zeszli do Dol.  Pysznej. Nie wiedzą jak dojść do schroniska. Są zmęczeni i spanikowani. Przez aplikację „Ratunek” uzyskano ich pozycję GPS. Z Centrali na Ornak wyjechała ekipa ratowników zabierając ze sobą drona. Po dojeździe na Ornak uruchomiono drona  i przed 18.50 namierzono turystów. Naprzeciw wyruszyli ratownicy, którzy o 19.20 dotarli do turystów i sprowadzili ich do schroniska na Ornaku.

Wtorek 14.06.

Po godz. 16.30 powiadomiono Centralę TOPR, że na podejściu z M. Oka nad Czarny Staw, 60-cio letnia turystka upadła, złamała rękę i doznała urazu głowy. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Czwartek 16.06.

Po godz. 8.15 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z koleżanką są nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Turystka doznała silnego ataku astmy. Ma problemy z oddychaniem, duszności, zawroty głowy. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Sobota 18.06.

Przed godz. 13-tą z Siodłowej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala 13-letniego chłopca, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał urazu stawu kolanowego.

Po godz. 14.30 znad Czarnego Stawu pod Rysami przetransportowano śmigłowcem do szpitala 76-letniego turystę, skarżącego się na silne dolegliwości kardiologiczne.

Niedziela 19.06.

Po godz.12.15 do Centrali TOPR zadzwonił turysta znajdujący się na czarnym szlaku  do 5-ciu Stawów,  ( na Progu Stawiarskim) że na szlaku leży mężczyzna skarżący się na silny ból spowodowany kolką nerkową. Ze schroniska w Stawach zszedł do niego pełniący tam dyżur ratownik i stwierdził, że mężczyzna jest nieprzytomny. Wystartował śmigłowiec. W czasie dolotu ratownik będący przy turyście przekazał, że odzyskał on przytomność, ale potrzebny jest transport do szpitala. Po dolocie na miejsce z pokładu desantowali się ratownicy i przygotowali turystę do podebrania przez śmigłowiec, który w tym czasie poleciał do Stawów, skąd na pokład zabrał turystkę z urazem nogi.

Następnie poleciał na Próg Stawiarski, skąd windą podebrano na pokład turystę z atakiem kolki  i oboje poszkodowanych przetransportowano do szpitala.

Po godz. 16-tej z rejonu Świnickiej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala 14-letniego chłopca, który doznał kontuzji nogi.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest słoneczna pogoda. W niektóre dni w można spodziewać się burz. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i warunki panujące na szlakach.  Na wyżej położonych szlakach  zwłaszcza po stronie płn. miejscowo zalegają płaty śniegu, co może być przyczyną poślizgnięć i zsuwania się aż do piargów. Nie mając odpowiedniego sprzętu nie należy wchodzić  na takie śniegi.  Jeśli to możliwe należy je obejść lub zawrócić.

                                             Adam Marasek
 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł