Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 26.06.2022

Poważniejsze  wypadki do jakich doszło w omawianym okresie na terenie działania TOPR.

W omawiany okresie ratownicy ponad 20-razy byli wzywani do wypadków. W większości turyści doznawali urazów nóg, spowodowanych poślizgnięciami i upadkami, lub mieli problemy by przed zmrokiem powrócić z zaplanowanych wycieczek. Doszło do jednego wypadki jaskiniowego.

Poniedziałek 20.06.

Po godz. 15.40 do Centrali TOPR zadzwonił turysta?- samotny taternik? Informując, że schodził z Żabiego Wyżniego Szczytu w kierunku Żabiej Przeł. Wyżniej i doznał bolesnego urazu stawu skokowego. Nie da rady dalej się samodzielnie poruszać. Potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu poszkodowanego desantował się jeden ratownik. Po udzieleniu I pomocy i założenia uprzęży ewakuacyjnej, został on wraz  z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Wtorek 22.06.

Po godz. 13-tej do ratownika dyżurującego w 5-ciu Stawach zgłosili się opiekunowie 10-letniego chłopca informując, że dziecko zagubiło się wśród turystów i nie mogą go odnaleźć. Poproszono załogę śmigłowca o przepatrzenie z powietrza rejonu Stawów i szlaków podejściowych do schroniska. Ze względu na dużą ilość turystów znajdujących się na szlakach z powietrza nie udało się dostrzec poszukiwanego dziecka. Przed 14-tą powiadomiono Centralę, że 10-cio latek odnalazł się na parkingu na Palenicy.

Po godz. 16-tej ze Szpiglasowej Przeł.  przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego 26-cio letnią turystkę z Litwy, która doznała blokady psychomotorycznej i nie była w stanie samodzielnie powrócić z wycieczki.

Sobota 25.06.

Po godz. 11-tej z Koziej Dolinki przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał bolesnego urazu barku.

Przed godz. 19-tą do Centrali TOPR zadzwoniła turystka informując, że schodząc z Krzyżnego z zamiarem dojścia do Murowańca pomyliła szlaki i poszła w kierunku Równi Waksmundzkiej. Dwóch ratowników wyruszyło  z Centrali w kierunku Równi Waksmundzkiej. Przed 20-tą dotarto do  poszukiwanej turystki. Sprowadzono ją na Psią Trawkę, dalej ratownicy udali się na Halę Gąsienicową , skąd zabrano turystkę, z urazem stóp. Obie turystki zwieziono na Brzeziny, skąd własnym transportem udały się do miejsc zamieszkania.

Niedziela 26.06.

Po godz. 8-mej z Kondrackiej Przeł. Wyżniej przetransportowano śmigłowce do szpitala turystkę, która w wyniku poślizgnięcia i upadku złamała nogę.

Przed godz. 13-tą powiadomiono Centralę TOPR, że w Jaskini pod Wantą doszło do wypadku.  Jeden z taterników jaskiniowych  w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał bolesnego urazu barku. Nie będzie w stanie samodzielnie wyjść na powierzchnię. Potrzebna pomoc. Zgłaszający wypadek taternik pozostaje przy otworze do kontaktu z ratownikami. Po przygotowaniu stosownego sprzętu potrzebnego do działań w jaskini  i zebraniu ekipy, po godz.14-tej w kilku lotach śmigłowiec przewiózł ratowników pod otwór jaskini.  O godz. 14.37 pierwsza grupa ratowników weszła do jaskini. O godz.  15.19 dotarto do kontuzjowanego taternika. Lekarz –ratownik TOPR nastawił mu „wybity” bark, tak, że poszkodowany mógł częściowo samodzielnie poruszać się  po jaskini. W studniach taternik był wyciągany w noszach.  O godz. 16.42 ratowany został wydobyty na powierzchnię, skąd śmigłowcem przetransportowano go do szpitala. W wyprawie ratunkowej brało udział 15 ratowników + cała załoga śmigłowca.  

W czasie działań w jaskini, nad Morskim Okiem na odejściu szlaku nad Czarny Staw turysta doznał bolesnego urazu nogi. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

W sumie w  omawianym okresie ratownicy udzielili pomocy 24 osobom.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady deszczu i burze, które z reguły będą w godz. popołudniowych. Przed wyruszeniem w Tatry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i w stosunku do niej planować trasy tak, by przed burzą powrócić z wycieczki. Dlatego radzimy bardzo wcześnie wyruszać na tatrzańskie szlaki.

                                                         Adam Marasek

 
 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.



Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł