Stopień zagrożenia lawinowego jest tylko informacją, która obok prognozy pogody ma pomóc w planowaniu wyjść w Tatry. Pamietaj że już przy 1 stopniu zagrożenia lawinowego, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zimowego możesz stać się ofiarą wypadku lawinowego.
Stabilność pokrywy śnieżnej:
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny:
Zalecenia dla ruchu osób:
Informacje dodatkowe:
Z dniem dzisiejszym TOPR przestaje ogłaszać komunikat lawinowy w sezonie 2012/2013. W momencie pojawienia się zagrożenia wznowimy ogłaszanie komunikatu. W Tatrach nadal występuje wiele pól i żlebów pokrytych śniegiem, w związku z tym podczas poruszania się w/w formacjami należy zachować szczególną ostrożność.
Za szczególnie niebezpieczne należy zawsze uważac stoki o wystawie północno-wschodniej, północnej, i północno-zachodniej. Czynnikiem radykalnie zwiekszajacym zagrożenie lawinowe jest silny wiatr w połączeniu z opadem śniegu, należy śledzić kierunek wiatru i miejsca odkładania śniegu w terenie.
Komunikat przygotował: M. Ziach
TURYSTO, TATERNIKU, NARCIARZU, TWOJE BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY PRZEDE WSZYSTKIM OD CIEBIE. DOPASUJ PLANY DO AKTUALNYCH I PROGNOZOWANYCH WARUNKÓW W TATRACH, ORAZ DO TWOICH UMIEJĘTNOŚCI I DOŚWIADCZENIA ZIMOWEGO. PAMIĘTAJ, ŻE PRZY DUŻYM ZAGROŻENIU LAWINOWYM, AKCJA RATUNKOWA MOŻE DOTRZEC ZBYT PÓŹNO BY CI POMÓC
Historia zmian stopnia zagrożenia lawinowego
Zagrożenie lawinowe na Słowacji
Informacje TPN:
pogoda
komunikat turystyczny
Zagrożenie lawinowe w górach Europy
Opis stopni zagrożenia lawinowego:
Opis stopni zagrożenia lawinowego
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 grudnia 2011 r.
w sprawie określenia stopni zagrożenia lawinowego
oraz odpowiadąjacych im zaleceń dla ruchu osób
Komunikat Lawinowy wersja PDF Komunikat Lawinowy wersja pdf do druku